Wojna secesyjna zawita do Ossowa



Lubisz westerny, a Twoja dziewczyna, żona, przyjaciółka… wzdychała przed telewizorem, gdy nadawano serial „Północ – Południe”. Macie szansę spędzić ciekawy weekend w Ossowie, w obozie z czasów amerykańskiej wojny secesyjnej Drill&Camp.
Już w piątek 17 kwietnia na błoniach Ossowskich swoje namioty rozbiją rekonstruktorzy z grup Lafayette Rifle Cadets i 58th New York Volunteer Regiment. Będą obozować do niedzieli 19 kwietnia.
Lafayette Rifle Cadets – 14th L’a Inf. Reg’t Co. K to oddział Południa, Konfederatów. Oddział założyli dwaj Polacy – majora Kacper Tochman i pułkownik Walery Sulakowski – pierwszy dowódca pułku. W formacji tej służyło ok. 20 Polaków, najwięcej spośród wszystkich pułków Konfederacji.
Rekonstruktorzy Lafayette Rifle Cadets starają się jak najwierniej odtworzyć umundurowanie, wyposażenie i uzbrojenie żołnierzy Konfederacji.
58th New York Volunteer Regiment to oddział Północy, Unii. 58 Regiment Ochotniczy z Nowego Jorku znany także jako „Polish Legion”, był dowodzony przez Polaka, pułkownika (później generała brygady) Włodzimierza Krzyżanowskiego. Regiment był oddziałem o największej liczbie Polaków wśród oddziałów walczących po stronie Unii (Północy). Regiment od pierwszego roku wojny dawał liczne przykłady męstwa.
Rekonstruktorzy 58 Regimentu są jedyną w Polsce tak zorganizowaną i prężną grupą odgrywającą żołnierzy Unii. Mają pełne wyposażenie (broń, umundurowanie, plecaki, namioty, itd.) zgodne z epoką. Broń (repliki sprzed 1850) jest sprawna i umożliwia oddawanie strzałów „hukowych”.
Drill&Camp, będzie odbywać się w trzech nieodległych miejscach. Sam obóz zostanie rozbity w lesie, aby podnieść jego realizm. Na błoniach Ossowskich, gdzie co roku odbywa się rekonstrukcja Bitwy Warszawskiej, będą prowadzone pokazy musztry i ćwiczeń wojskowych. Natomiast pokaz uzbrojenia i filmów związanych z amerykańską wojną domową będą odbywały się w Centrum Informacji Turystyczno Historycznej przy ul. Matarewicza 148.
Wszyscy, którzy odwiedzą Drill&Camp, będą mogli przenieść się w czasie do okresu amerykańskiej wojny domowej, poznać uzbrojenie i umundurowanie dwóch walczących stron, zobaczyć musztrę i ćwiczenia, życie w obozie i na polu bitwy.
Właśnie minęła 150 rocznica zakończenia wojny secesyjnej (1861-1865) – 9 kwietnia 1865 roku generał Robert E. Lee podpisał w Appomattox kapitulację Armii Północnej Wirginii co formalnie zakończyło wojnę – więc może warto liznąć trochę historii i wpaść choć na jeden dzień na Drill&Camp do Ossowa. Nie będzie to dzień stracony. Rekonstruktorzy czekają!
Program Drill&Camp
Piątek 17 kwietnia
18:00 – Pokaz filmu fabularnego „Generałowie” w reżyserii Ronalda F. Maxwella; w rolach głównych Mira Sorvino, Jeff Daniels, Robert Duvall, Stephen Lang; czas: 3 h 39 min. (pawilon CITH, ul. Matarewicza 148)
Sobota 18 kwietnia
9:00 – Rozpoczynają się poranne ćwiczenia na błoniach Ossowskich
11:00 – „Wojna secesyjna – historia i pamięć” – rekonstruktorzy opowiadają o swojej pasji i wprowadzają widzów w świat wojny secesyjnej 1861-1865 (pawilon CITH)
11:30 – Pokaz uzbrojenia i umundurowania z okresu wojny secesyjnej i porównanie sylwetek żołnierzy Unii i Konfederacji (pawilon CITH)
13:00 – Prezentacja na temat Polaków walczących w wojnie secesyjnej (pawilon CITH)
13:15 – Wojna secesyjna w fotografii – na ekranach dotykowych zaprezentowane będą zdjęcia sprzed 150 lat. Wojna secesyjna jest jedną z pierwszych wojen utrwalonych na fotografii (pawilon CITH)
W godzinach 11:00-14:00 – obóz wojskowy otwarty dla zwiedzających
14:00 – Obiad wojskowy: grochówka, chleb ze smalcem i ogórkiem kiszonym (teren przed pawilonem CITH)
14:30 – Pokaz filmu dokumentalnego „Gettysburg” wyprodukowanego przez History Chanel w reżyserii Ridley Scotta; czas: 85 min. (pawilon CITH)
16:00-17:00 – Pokaz musztry z dawaniem ognia na błoniach Ossowskich
17:00 – Pokaz filmu fabularnego „Gettysburg” w reżyserii Ronalda F. Maxwella; w rolach głównych m. in. Tom Berenger, Jeff Daniels, Sam Elliott, Martin Sheen; czas: 4 h 21 min. (pawilon CITH).
Niedziela 19 kwietnia
11:00 – Pokaz uzbrojenia i umundurowania z okresu wojny secesyjnej i porównanie sylwetek żołnierzy Unii i Konfederacji (pawilon CITH)
12:30 – Pożegnanie
Jak dojechać?
Samochodem:
Jadąc drogą nr 634, na światłach w Kobyłce należy skręcić w prawo. Zespół Szkół w Ossowie około dwa kilometry od skrzyżowania z drogą nr 634. Samochód można zostawić na przyszkolnym parkingu.
Autobusem:
Linia W. Autobusy startują spod Domów Centrum, należy wysiąść na przystanku Turów. Dalej można udać się w dwudziestominutowy spacer ul. Hallera (dalej Matarewicza). Można też podjechać busem, który zatrzymuje się na przystanku w stronę Warszawy, po drugiej stronie drogi 634.
Pociągiem:
Pociągiem najlepiej dojechać do stacji Wołomin i tam przesiąść się do miejskiego busa. Można też wysiąść na stacji Kobyłka-Ossów (opcja dla rowerzystów).


