Main Menu

Czy wiesz, jak głosować w wyborach prezydenckich?

Facebooktwitterlinkedin

10 maja spośród jedenastu kandydatów będziemy wybierać Prezydenta RP. Warto wcześniej zapoznać się z zasadami głosowania, by nie popełnić błędu i by nasz głos był ważny. Drugiej karty do głosowanie na Prezydenta RP nie dostaniemy.

Przepisy Ustawy o wyborze Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej dają wyborcy możliwość oddania głosu poza miejscem zameldowania. Wystarczy, że w swoim urzędzie gminy najpóźniej na dwa dni przed wyborami złożymy wniosek o wydanie zaświadczenia o prawie do głosowania.

Karta do głosowania - taką dostaniemy 10 maja.

Karta do głosowania – taką dostaniemy 10 maja.

W lokalu wyborczym wyborca otrzyma jedną kartę do głosowania – będzie to biała kartka A4. Będzie ona zawierała informacje o rodzaju wyborów, pieczęcie komisji wyborczej oraz nazwiska zgłoszonych kandydatów. Będą na niej wypisane nazwiska wszystkich 11 kandydatów na prezydenta RP. Aby zaznaczyć swój wybór należy postawić znak „X” przy nazwisku wybranego kandydata – w kratce po lewej stronie. Możemy wskazać tylko jedno nazwisko. Postawienie krzyżyka obok kolejnego kandydata albo poza kratką spowoduje, że nasz głos będzie nieważny. Drugiej karty nie dostaniemy.

Lokale wyborcze w Polsce będą otwarte w niedzielę 10 maja od godz. 7:00 do 21:00. W tych samych godzinach – według czasu miejscowego – będą czynne punkty wyborcze za granicą. Ze względu na różnicę czasu głosowanie w niektórych krajach półkuli zachodniej zostanie przeprowadzone dzień wcześniej, 9 maja.

Głosy w wyborach prezydenckich będą liczone ręcznie. Jeśli żaden z kandydatów nie uzyska ponad połowy ważnie oddanych głosów, 24 maja odbędzie się druga tura wyborów.

Facebooktwitterlinkedin