Main Menu

Lizak rezygnuje! Uściński prezesuje! Ponownie!

Facebooktwitterlinkedin

W PGK w Ząbkach zmiany kadrowe. Dotychczasowa prezes Romualda Lizak złożyła rezygnację. Prezesem został Piotr Uściński. Od lutego członek zarządu. W ten sposób zarząd PGK stał się ponownie jednoosobowy, a po czteroletniej „przerwie” wrócił Uściński.

Nie była to decyzja nagła, spowodowana rezygnacją Romualdy Lizak „ze względów osobistych”, ale przygotowywana od dłuższego czasu. Wszystko wskazuje na to, że jest to konsekwencja wyborów samorządowych z listopada zeszłego roku, po których Piotr Uściński stracił stanowisko starosty wołomińskiego.

Wszystko zaczęło się wcześniej, gdy w styczniu walne zgromadzenie spółki Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej w Ząbkach, czyli de facto Burmistrz Robert Perkowski, postanowiło zmienić umowę spółki i rozszerzyć zarząd. 10 lutego 2015 roku w KRS wpisano zmiany. Piotr Uściński pojawił się jako członek zarządu. Natomiast zmiany umowy spółki dotyczyły sposobu reprezentacji kodeksowej i przedmiotu działalności.

W sposobie reprezentacji wzmocniono pozycję prezesa, który może obecnie reprezentować spółkę jednoosobowo również w przypadku zarządu wieloosobowego. Pozostałe sposoby reprezentacji, tzn. prezes samodzielnie lub dwóch prokurentów łącznie przy zarządzie jednoosobowym i dwóch członków zarządu lub członek zarządu i prokurent łącznie, pozostało bez zmian.

Ważniejsze zmiany wprowadzono w przedmiocie działalności. Wyraźnie ją ograniczono. Z ponad trzydziestu punktów zostało dziesięć. Usunięto – w dużym skrócie – punkty dotyczące nieruchomości i zarządzania nimi, zieleni, sprzedaży (np. dywanów i mebli – to nie żart!), transportu miejskiego. Pozostawiono tylko te, które – ogólnie rzecz ujmując – dotyczą wody, ścieków i budowli z tym związanych.

Ze zmian wynika, że Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej ma się skupić na zaopatrzeniu mieszkańców w wodę i odprowadzaniu ścieków oraz budowie Stacji Uzdatniania Wody (SUW). SUW to priorytet i panaceum na jedne z najwyższych cen wody w Polsce i problemy z ciśnieniem wody w budynkach wielomieszkaniowych, głównie w Ząbkach południowych.

Są to zmiany idące w dobrym kierunku. Dziwi jednak, że do dziś (16 maja) na stronie internetowej przedsiębiorstwa widnieje „stary” przedmiot działalności.

Druga odsłona „sprawy” PGK nastąpiła 8 maja. W KRS wpisano wtedy jako prezesa zarządu Piotra Uścińskiego, a wykreślono Romualdę Lizak. Wpisano też dwóch prokurentów (z prokurą łączną) Marię Tur i Martę Peska. Zarząd spółki wrócił do formuły jednoosobowej, a Piotr Uściński na stanowisko prezesa po ponad czteroletniej przerwie na „starostowanie”.

Spółkę mogą reprezentować prezes – jednoosobowo lub dwoje prokurentów (Maria Tur i Marta Peska), działających łącznie. Rada nadzorcza spółki pozostała bez zmian, mimo nieoficjalnych informacji, że w jej skład wejdzie była prezes.

Piotr Uściński jako prezes zarządu Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej w Ząbkach Sp. z o.o. będzie zarabiał 12 tys. złotych brutto.

Piotr Uściski poza prezesurą PGK jest Radnym Sejmiku Województwa Mazowieckiego z listy Prawa i Sprawiedliwości, Przewodniczącym Zarządu PiS w Ząbkach i członkiem Zarządu Powiatowego PiS.

Nie ujmując nic formalnemu przygotowaniu Piotra Uścińskiego do pełnienia funkcji prezesa zarządu PGK w Ząbkach, to wydaje się, że powołanie go jest jednak decyzją polityczną. Zastanawia też czy przy takim natłoku funkcji samorządowych i partyjnych, będzie w stanie efektywnie zarządzać spółką, a zwłaszcza doprowadzić do rozpoczęcia i nadzorować budowę Stacji Uzdatniania Wody, która ma powstać w ciągu półtora roku.

Być może przekonamy się o tym niebawem. Jeśli w wyborach parlamentarnych wygra PiS, a Piotr Uściński pozostanie nadal w PGK, to udowodni, że zarządzanie spółką tak ważną dla mieszkańców Ząbek jest menedżerskim wyzwaniem, a nie przerwą w politycznej karierze.

Facebooktwitterlinkedin


« (Poprzednia wiadomość)
(Następne wiadomości) »