Main Menu

Przyjdź! Rafał Lasota w Miejskiej Bibliotece!

Facebooktwitterlinkedin

Miejska Biblioteka Publiczna w Ząbkach zaprasza chętnych na spotkanie autorskie z Rafałem Lasotą – pisarzem, dziennikarzem, publicystą, który od kilku lat zajmuje się twórczością dla dzieci, ale nie tylko. Początek o godzinie 10:30 w poniedziałek 11 maja.

Rafał Lasota zaczął tworzyć kilka lat temu, kiedy na świecie pojawiła się córka Adrianna. Były to proste, wesołe wierszyki dla dzieci. Z początku robił to, jak sam wspominał, bardziej dla zabawy niż z chęci pokazania ich szerszemu gronu. Dziś jest uznanym autorem z dorobkiem pięciu książek dla dzieci i jednej dla dorosłych.

Wiersze pisze tak, aby zachowywać rym i rytm, bo to najbardziej podoba się dzieciakom. Są w nich zabawne zakończenia i wartka akcja. Narracją wciąga najmłodszych słuchaczy i młodych czytelników. Dba o słowa i zabawne sformułowania. Często wiersze-bajeczki są „perełkami” słowotwórstwa. Stara się łączyć w pisaniu dorobek klasycznej poezji dziecięcej ze współczesnością, zachowując jednoczenie indywidualny styl.

Pierwsze, proste wierszyki powstały szybko. Do dziś zebrało się ich ponad sto. Obecnie pracuje nad przygotowaniem kolejnych opowiadań dla dzieci.

Bardzo poważnymi recenzentami twórczości Rafała Lasoty, jak sam twierdzi, były i są jego dzieci: nastolatkowie Daria i Kacper oraz najmłodsza Adrianna. Liczy się też ze zdaniem żony Moniki i najbliższych znajomych. To oni są pierwszym, jak mawia, „literackim filtrem”.

Opublikował pięć książeczek dla najmłodszych. Debiutował tomikiem wierszy „Pląsaki” w 2011 roku. Następnie na księgarskie półki trafiły „Śmieszki i Zachwytki”, „Roześmiane cienie”, „Targówek – nasza mała ojczyzna” i „Po drugiej stronie drzwi”.

W zeszłym roku zaskoczył kolejną publikacją „Zwierciadło mistrza”. Tym razem jest to powieść dla dorosłych.

Pląsaki” to debiutancki zbiór wierszyków. Wakacje, lipiec, letnia beztroska w hamaku, w oddali morze… Utwory są sprawnie napisane, śmieszą, dają przyjemność czytającemu. Ich czytanie nie jest wysiłkiem, ale gratką! Autor pisze lekko, widać, że z łatwością operuje różnymi środkami wyrazu. „Pląsaki” to mozaika zabawnych wierszy doskonałych dla małych, średnich oraz starszych. Jeśli ktoś z Was nie zna jeszcze Henia Szerszenia, Gazeli Anieli czy Baranka Romanka ma czego żałować!

Śmieszki i Zachwytki” to zabawne i pouczające dwadzieścia dwa wiersze i dwa opowiadania. Niekonwencjonalne połączenie opowiadań, których uzupełnienie stanowią wspaniałe i oryginalne wiersze. Książka porusza ważne dla dzieci problemy – czym są wspomnienia i jak uczyć się tolerancji. Książeczkę podzielono na dwie części.

„Śmieszki” to przyjemne, łatwe i lekkie wierszyki. Zetkniemy się tutaj z rymowanym przepisem na włoską pizzę, ciekawymi zwierzakami: misiem koala – strasznym chwalipiętą i tajemniczą wroną. Trafimy do lasu, który jest królestwem gryzących Komaronów i Robalaków. Będziemy mieli okazję poćwiczyć dykcję „łamiąc język” podczas czytania wiersza „ Czyż to czyżyk”.

Druga część książeczki to królestwo „Zachwytków”. Wchodzimy w świat wspomnień. Jest tutaj tykający wiekowy Zegar Dziadka Józefa, kryształowe Lustro Prababci Cecylii czy wiekowa Szafa Babci Leokadii. Część dzieciaków będzie zaskoczona, że takie przedmioty jak drewniany bujany fotel czy lampa naftowa były w naszych domach.

Roześmiane Cienie” to wyprawa w kolorowy świat, gdzie spotykają się fantazja, magia i dobroć. W wierszach i opowiadaniach znajdziecie wiele interesujących historii, a marzenia i wyobraźnia sprawią, że wszystko może się wydarzyć. Jest tutaj dobry czarownik Twardowski, który nocami przechadza się po rynku w Węgrowie. Jest chłopiec, który razem ze swoim tatą gra przedstawienie w teatrze cieni. Jest pluszowy miś, który w pogodni za cieniem gubi to co najważniejsze – własną rodzinę. Na szczęście wszystko kończy się dobrze.

 Targówek – nasza mała ojczyzna” to zabawny przewodnik po najciekawszych miejscach warszawskiej dzielnicy. Jeden z pierwszych informatorów przygotowanych przez samorząd wyłącznie z myślą o dzieciach. Na stu stronach zamieszczono ponad 550 barwnych ilustracji. Czytelnicy poznają swoją małą ojczyznę, śledząc przygody głównego bohatera, którym jest bardzo miłe zwierzątko. Przewodnikiem jest łasica o imieniu Stefan. Stefek odwiedza najróżniejsze miejsca. Trafia do nowoczesnego Parku Rzeźby przy ulicy Kondratowicza, gdzie mieszka strachliwy kot Filip. Wybierając się na wycieczkę rowerową zagląda na basen Muszelka, gdzie rehabilitowane są niepełnosprawne dzieci. Odwiedza bibliotekę, stadninę koni i mieszkającego nad kanałkiem Bródnowskim bobra Czesława, który jest strasznym urwisem. Stefek opowiada także fantastyczne historie i legendy. Dzięki niemu możemy się dowiedzieć, że najstarsze na Mazowszu średniowieczne grodzisko znajduje się na Targówku w Lasku Bródnowskim. Książka w sposób bardzo przystępny dla najmłodszych prezentuje walory i historię dzielnicy Targówek.

Po drugiej stronie drzwi” to zbiór opowiadań grozy dla najmłodszych. Autor wprowadza dzieciaki w fantastyczny świat Straszków, mieszkających w naszych domach. Próbuje odpowiedzieć na intrygujące pytanie – z gatunku tych, którymi „zamęczają” dzieci dorosłych – co jest po drugiej stronie drzwi? A można tam spotkać niesamowite stworki takie jak: Śmierdziuszek Skarpeta, Pucek Wielkouch, Tadek Szkaradek – buszujący na strychu i Skrzypiąca Franka – przechadzająca się nocami po mieszkaniu. Jeśli chcecie poznać prawdę o nich, sięgnijcie po tę książkę.

Zwierciadło Mistrza” to najnowsza „produkcja” Rafała Lasoty. Tym razem – co zaskakuje – to powieść dla dorosłych – historia Mistrza Twardowskiego, czarnoksiężnika, opowiedziana na nowo.

Inspiracją była wizyta Rafała Lasoty w Węgrowie, gdzie w zakrystii Bazyliki Mniejszej wysoko wisi lustro Twardowskiego. Jest wykonane z nieznanego, średniowiecznego stopu metalu. Nie osiada na nim kurz. Nie brudzi się. Podobno służyło do wywoływania duchów i oglądania zmarłych. Kościelny nie chciał jednak przynieść drabiny, by gość mógł lustro obejrzeć z bliska. Przestrzegał przed patrzeniem w diabelską taflę.

Autor rozpoczął własne śledztwo. Poszedł tropem średniowiecznych tajemnic i czarnoksiężników. Dotarł nawet do ksiąg inkwizycji, gdzie spisane są formuły czarów. I tak powstało “Zwierciadło Mistrza”. To książka o poszukiwaniu szczęścia. Teraźniejszość przenika tu przeszłość. Świat ludzi łączy się z duchami i demonami. Historia przeplata się z fantazją. Odnajdujemy tu postacie historyczne i fikcyjne. Ludzi, którymi kierują emocje, namiętności, poczucie winy za nieodpokutowane grzechy.

– To moja pierwsza książka dla dorosłych. Zaczyna się, gdy mieszkaniec stolicy Piotr Rawicz idzie przez plac Konstytucji do antykwariatu, bo chce sprzedać stare lustro po babci. Kiedy rozkłada na stole przedmiot, antykwariusz dziwnie odsuwa się od lustra i… rusza pościg warszawskimi ulicami. Rzecz dzieje się również na bliskim mi Targówku, Żoliborzu i Śródmieściu, ale są też tajemnicze miejsca w Polsce, jak dwór w Chęcinach – opowiada autor.

Rafał Lasota z zawodu jest dziennikarzem. Był rzecznikiem prasowym warszawskiej Straży Miejskiej, a od kilku lat analogiczną funkcję pełni w Urzędzie Dzielnicy Targówek. Przede wszystkim jest ciekawym człowiekiem i dlatego warto przyjść na spotkanie autorskie. Najlepiej z jedną z jego książek. Wstęp i autograf gratis.

(foto – materiały promocyjne Rafała Lasoty)

Facebooktwitterlinkedin


« (Poprzednia wiadomość)