Main Menu

VI Turniej Karate Mini Kyokushin Cup

Facebooktwitterlinkedin

W najbliższą sobotę 16 maja odbędzie się turniej karate na sali sportowej Szkoły Podstawowej nr 1 w Ząbkach przy ul. Piłsudskiego 35. Organizatorem jest Klub Sportów Walki Kyokushin. Wstęp wolny.

Zawodnicy będą rywalizować w dwóch formułach. W formule „semi contact”  – widowiskowej, pełno kontaktowej walce sportowej – i w formule „light contact” – rekreacyjnych walkach lekkiego kontaktu dla najmłodszych dzieci zaczynających przygodę z karate.

Ząbki będą reprezentowane przez 40 osobową grupę zawodników, która na trenuje w Klubie Sportów Walki Kyokushin.

Początek i oficjalne otwarcie turnieju o godzinie 10:00. Walki finałowe i wręczenie nagród przewidziane są na godzinę 14:00. Weryfikacja wszystkich zawodników o godz. 9:15.

Patronat honorowy nad turniejem objęli Burmistrz Miasta Ząbki – Pan Robert Perkowski i Dyrektor Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Ząbkach – Pan Jacek Romańczuk.

Kyokushin jest nazwą stylu karate bazującego na najskuteczniejszych elementach technicznych, wzbogacanych o ćwiczenia relaksowo-koncentrujące Zen i o elementy filozofii Zen.

Twórcą stylu Kyokushin jest Japończyk Masutatsu Oyama (1927-1994).

Oyama całkowicie poświęcił swoje życie dalekowschodnim sztukom walki. Wzorując się na buddyjskim mnichu Nichiren, który spędził wiele lat na surowym treningu, udał się samotnie na górę Kiyosumi. W pustelniczych warunkach, przez 18 miesięcy doskonalił swoje umiejętności w sztuce karate i zen. Po osiągnięciu mistrzostwa zaczął propagować swój styl karate na całym świecie. Podkreślał, że Kyokushin jest nie tylko sztuką walki, ale przede wszystkim nośnikiem tradycji i kultury Dalekiego Wschodu – wartości etycznych głoszonych przez Konfucjusza i Lao- Tse.

Oyama powtarzał swoim uczniom, że karate zaczyna się i kończy na uprzejmości, i że o ile rozwój fizyczny jest początkiem sztuki walki, o tyle rozwój duchowy jest celem. Ważność zasad etycznych podkreśla kodeks etyczny stylu Kyokushin. Jest w nim mowa o obowiązku szanowania starszych i rodziców, dążeniu do fizycznej i duchowej doskonałości oraz powstrzymaniu się od gwałtowności.

Oyama wskazał drogę, którą należy podążać, by zostać prawdziwym karateką:

 • Gdy wstąpisz na drogę Budo, aby ją prawdziwie poznać i opanować, potrzebujesz 10000 dni treningu. Jest to trudne, ale przynosi obfite owoce.
 • Bądź, należycie i szczerze uprzejmy cały czas, bo karate zaczyna się i kończy na uprzejmości.
 • Ciągle stawiaj sobie nowe wymagania.
 • Każdą swą pracę wykonuj z należytym zaangażowaniem i uczciwością.
 • Siła bez sprawiedliwości to przemoc.
 • Obserwuj siebie, gdyż wtedy pozyskasz mądrość do doskonalenia się, a każde egoistyczne żądze spalaj w łagodzących płomieniach ciężkiego treningu.

By osiągnąć mistrzostwo stylu Kyokushin, ćwiczący musi posiąść i zrozumieć „7 stopni mistrzostwa”:

 • Pozycja – Ćwiczący musi posiadać dobrą wiedzę teoretyczną i praktyczną na temat pozycji i techniki karate.
 • Równowaga – Oznacza, że ćwiczący musi posiadać kontrolę nad pozycją własnego ciała w ruchu i bezruchu.
 • Koordynacja – Zdolność do wykonywania różnych technik w zadanych pozycjach z jednoczesną kontrolą równowagi.
 • Forma – Ćwiczący musi rozwijać formę przez wykonywanie techniki z właściwą pozycją, równowagą i koordynacją.
 • Szybkość – Szybkość polega na wzmaganiu rytmu wykonywania technik bez utraty ich formy.
 • Siła – Siła jest wzmocnieniem techniki.
 • Refleks – Posiadając właściwe rozumienie i rozwinięcie wszystkich poprzednich kroków, przez stały trening, ćwiczący osiąga poziom, gdzie techniki stają się naturalnym ruchem.
Facebooktwitterlinkedin