Main Menu

Wybory Prezydenta RP 2015! Wynik II tury w Ząbkach!

Facebooktwitterlinkedin

Prezentujemy dokładne wyniki głosowania w II turze wyborów prezydenckich w Ząbkach. Najwięcej głosów zdobył Andrzej Sebastian Duda, zyskał 53,53 proc. poparcia, natomiast Bronisław Maria Komorowski 46,47 proc.

Frekwencja w mieście wyniosła 67,11 proc. Na 23288 uprawnionych do głosowania głosy oddało 15384 wyborców. Głosy można było oddawać w piętnastu obwodowych komisjach wyborczych.

Wyniki II tury wyborów Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej w mieście Ząbki są następujące:

Andrzej Sebastian  Duda – 8235 głosów – 53,53%

Bronisław Maria  Komorowski – 7149 głosów – 46,47%

Ciekawe jest porównanie wyników głosowania w komisjach obwodowych. W komisjach (obwodach) o numerach od 1 do 8 i 15 wygrywa Andrzej Duda, w pozostałych Bronisław Komorowski.

Aktualizacja (25 maja, godzina 18:15)

Państwowa Komisja Wyborcza podała oficjalne wyniki II tury wyborów prezydenckich. 51,55 proc. głosów zdobył Andrzej Duda. Bronisław Komorowski otrzymał poparcie 48,45 proc. wyborców. Frekwencja wyniosła 55,34 proc.

 

Przedstawiamy sylwetkę prezydenta elekta

Andrzej Duda jest prawnikiem i europosłem. “Przyszłość ma na imię Polska!” – to jego hasło wyborcze.

Andrzej Duda urodził się 16 maja 1972 roku w Krakowie. Ukończył krakowskie II Liceum Ogólnokształcące im. Króla Jana III Sobieskiego. Jest absolwentem Wydziału Prawa i Administracji na Uniwersytecie Jagiellońskim. W lutym 1997 roku rozpoczął pracę naukowo-dydaktyczną w Katedrze Postępowania Administracyjnego UJ, a od października 2001 roku został zatrudniony w Katedrze Prawa Administracyjnego UJ. W styczniu 2005 roku uzyskał stopień doktora nauk prawnych na podstawie rozprawy “Interes prawny w polskim prawie administracyjnym”. Jest wykładowcą prawa administracyjnego na Uniwersytecie Jagiellońskim, na urlopie bezpłatnym ze względu na sprawowanie mandatu poselskiego.

Po wyborach parlamentarnych w 2005 roku rozpoczął współpracę z klubem parlamentarnym Prawa i Sprawiedliwości. Wraz z Arkadiuszem Mularczykiem jako ekspert PiS przygotowywał w 2005 roku tekst nowelizacji ustawy lustracyjnej. Od 1 sierpnia 2006 roku był wiceministrem sprawiedliwości w rządzie Jarosława Kaczyńskiego. W resorcie, którym kierował Zbigniew Ziobro, odpowiadał za legislację, współpracę międzynarodową oraz przebieg informatyzacji sądów i prokuratur. W 2007 roku, reprezentując Polskę, podpisał europejską umowę o ochronie dzieci przed molestowaniem. Od listopada 2007 do 2011 roku był członkiem Trybunału Stanu, powołanym przez Sejm.

Od stycznia 2008 był podsekretarzem stanu w Kancelarii Prezydenta Lecha Kaczyńskiego. Dymisję z tego stanowiska złożył w lipcu 2010 roku po wyborze Bronisława Komorowskiego na urząd prezydenta.

Mając 38 lat, Duda kandydował na stanowisko prezydenta Krakowa. Startował pod hasłem “Kraków przyszłości”, a w kampanii podkreślał, że Kraków potrzebuje zmian i nowej energii. Uzyskał 56 302 głosy i nie przeszedł do drugiej tury wyborów, w której zmierzyli się prezydent Jacek Majchrowski i wojewoda małopolski Stanisław Kracik. W 2010 roku został radnym Krakowa, zrezygnował z mandatu po wyborach parlamentarnych z 2011 roku, gdy startując z listy PiS zdobył 79 981 głosów (najlepszy wynik w Małopolsce) i został posłem. Od listopada 2013 do stycznia 2014 był rzecznikiem prasowym PiS. Zdobył mandat w majowych wyborach do Parlamentu Europejskiego (startował z listy PiS).

Jest synem Jana Tadeusza Dudy i Janiny Milewskiej-Dudy, profesorów (odpowiednio nauk technicznych i chemicznych) związanych zawodowo z Akademią Górniczo-Hutniczą im. Stanisława Staszica w Krakowie. Żonaty z Agatą Kornhauser-Dudą, nauczycielką języka niemieckiego w II Liceum Ogólnokształcącym im. Króla Jana III Sobieskiego w Krakowie, z którą ma córkę Kingę.

Jego hobby to książki i sport. Przez lata należał do harcerstwa.

(Opr. na pod. UM Ząbki i PAP; foto – materiały prasowe)

Facebooktwitterlinkedin