Main Menu

Ząbkovia wicemistrzem! Oliwia Katowicz najlepsza!

Facebooktwitterlinkedin

2 maja poznaliśmy zwycięzców ogólnopolskich finałów XV edycji Turnieju „Z Podwórka na Stadion o Puchar Tymbarku” na Stadionie Narodowym w Warszawie. W kategorii dziewcząt do lat 12 drugie miejsce zajęło województwo mazowieckie, reprezentowane przez drużynę UKS Ząbkovia Ząbki.

UKS Ząbkovia Ząbki drugi raz z rzędu wicemistrzem Polski dziewcząt w kategorii wiekowej U-12.  Oliwia Katowicz wybrana najlepszą zawodniczką ogólnopolskich finałów. Oliwia Piotrowska, która wzmocniła reprezentację Mazowsza wywalczyła srebro w kategorii U-10.

Nim dziewczęta stanęły do walki w meczu finałowym na murawie Stadionu Narodowego musiały przebrnąć przez fazę grupową, ćwierć i półfinały. Nie było łatwo.

Droga zaczęła się 30 kwietnia od losowania grup na Placu Defilad. W grupie H oprócz zawodniczek Ząbkovii reprezentujących województwo mazowieckie, znalazły się zespoły województw: pomorskiego, łódzkiego i warmińsko-mazurskiego.

Ząbkovia atakuje bramkę Białej

Pierwszy mecz z województwem pomorskim Ząbkovia wygrała 5:0 (bramki: Ania Kodym  – trzy, Julia Grządkowska i Martyna Florczuk po jednej).

W drugim meczu z drużyną województwa łódzkiego nie było tak łatwo. Pierwsza połowa skończyła się przegraną 0:1. Druga podniosła ciśnienie. Najpierw wyrównanie na 1:1 Mileny Prochowskiej. Potem bramka dla Łódzkiego i pod koniec meczu wyrównanie przez Oliwię Katowicz. Konie – remis 2:2.

Patrycja Bartosiewicz rozegrała dobry mecz.

Patrycja Bartosiewicz (w bramce) rozegrała dobry mecz.

Ostatnie spotkanie grupowe nie tylko podniosło ciśnienie. Zatrzymywało akcję serca. Do przerwy dziewczyny prowadziły 2:1. „Zimny prysznic” w drugiej połowie. W ciągu trzech minut strata trzech bramek. Dziewczyny się pozbierały i dzięki golom Martyny Florczuk i Klaudii Zielińskiej, wywalczyły remis 4:4 i… awans do ćwierćfinału. Dzień zakończył się sukcesem.

Pierwszy maja rozpoczął się dobrym meczem ćwierćfinałowym z reprezentacją województwa kujawsko-pomorskiego. Pierwsza połowa zakończyła się wynikiem 2:0 dla Ząbkovii, dzięki celnym strzałom Mileny Prochowskiej i Julii Grządkowskiej. Wygraną umocnił na 3:0 celny karny Mileny Prochowskiej.

Oliwia Katowicz to mocny punkt drużyny.

W półfinałowym meczu z reprezentacją województwa podkarpackiego, do przerwy bezbramkowo. Po zmianie stron dziewczyny wywołały radość na twarzach kibiców Ząbkovii. Najpierw strzał Martyny Florczuk i prowadzenie 1:0. Nie minęła minuta, gdy Martyna podanie Oliwii Katowicz zamienia na kolejną bramkę. Jest 2:0. Chwila nieuwagi pod koniec meczu i Podkarpackie zdobywa kontaktową bramkę. Ząbkovia wygrywa 2:1 i w barwach Mazowsza zagra na Stadionie Narodowym o złoto w kategorii dziewcząt poniżej 12 lat. Tak kończy się drugi dzień finałów.

Drugiego maja w walce o mistrzostwo stanęły naprzeciw drużyny Mazowsza i Opolskiego, a właściwie UKS Ząbkovia Ząbki i UKS Biała Nyska.

Pierwsza połowa upłynęła na wzajemnych atakach obu drużyn. Walka była wyrównana. Oba zespoły oddawały strzały. Biała Nyska miała więcej strzałów w światło bramki, bronionych przez Patrycję Bartosiewicz. Ząbkovia miała więcej strzałów niecelnych, nad bramkę lub obok.

Ząbkovia traci bramkę.

Gorąco się zrobiło po ataku Ząbkovii lewą. Faul i wolny dla Ząbkovii. Stały fragment gry wykonuje Milena Prochowska. Mocny strzał w prawy, górny róg bramki. Od utraty gola ratuje Białą poprzeczka.

Kontratak Białej. Dobre zagranie na pole karne Ząbkovii. Na szczęście nie ma nikogo, kto mógłby tę akcję zamienić na bramkę. Ponowne ataki Ząbkovii. Okazje na gole miały Ania Kodym i Oliwia Katowicz. Oliwia dwukrotnie trafia w prawą, boczną siatkę bramki… od zewnątrz. Kilka szybkich ataków obu drużyn i pewne interwencje bramkarek. Pierwsza połowa kończy się bezbramkowym remisem.

Po zmianie stron akcję obu drużyn nabierają tempa. Akcja szybko przenosi się spod jednej bramki pod drugą. Po jednej niefortunnej interwencji bramkarki Białej, szansę miała Ząbkovia, ale nie udało się błędu zamienić na bramkę.

Trener Ząbkovii ocenia grę zespołu?

Od własnej bramki wyrzuca piłkę Patrycja Bartosiewicz. Niestety popełnia błąd. Rzuca poza linię środkową boiska. Sędzia odgwizduje przewinienie. Wolny dla Białej. Piłka tuż za środkową linią. Wolny egzekwuję bramkarka Białej Emilia Zawadzka. Pewny strzał wprost na bramkę Ząbkovii. Patrycja Bartosiewicz zaskoczona wyciąga piłkę z siatki. Jest 1:0 dla Białej.

Szybka odpowiedź Ząbkovii. Strzał Justyny Sowy. Niestety nad bramką. Ponowne ataki Ząbkovii. Strzały Oli Sulisz i Klaudii Zielińskiej – niecelne. Oliwia Katowicz dwoi się i troi. Wszędzie jej pełno. Ciągle brak kontaktowego gola. I znów gorąco pod bramką Ząbkovii. Atak i pozycja zawodniczki Białej sam na sam z Bartosiewicz. Bramkarka wychodzi z bramki i… mija się z piłką. Od utraty kolejnej bramki, ratuje Ząbkovie mała precyzja strzału. Piłka przechodzi koło bramki. A mogło być 2:0 dla Białej. Zawodniczki Ząbkovii ciągle starają się wyrównać. Grają na końcowe rzuty karne. Niestety mimo chęci i oddania nie udaje się. Końcowy gwizdek. Województwo opolskie (Biała Nyska) wygrywa z województwem mazowieckim (Ząbkovia Ząbki) 1:0. Zostajemy wicemistrzami Polski. Ponownie.

Nastroje po meczu nie były najlepsze.

Nasze dziewczyny zagrały dobry mecz. Przegrały z lepszymi. W rozegranych 6 meczach turnieju drużyna UKS Biała Nyska nie znalazła pogromcy, zwyciężając pięciokrotnie i notując jeden remis. Straciła tylko 2 bramki, więc nikogo nie zdziwiło, że najlepszą bramkarką  turnieju ogłoszono Emilię Zawadzką z UKS Biała Nyska.

Tytuł najlepszej zawodniczki turnieju – zasłużenie – przypadł Oliwia Katowicz.

Zespół województwa mazowieckiego (UKS Ząbkovia Ząbki)

Skład: Patrycja Bartosiewicz (bramkarka), Sara Flaszka, Martyna Florczuk (kapitan), Julia Grządkowska, Oliwia Katowicz, Ania Kodym, Ada Krawczyk, Ada Markiewicz, Milena Prochowska, Justyna Sowa, Ola Sulisz, Klaudia Zielińska. Trenerzy: Marcin Wojda, Jarosław Dobrowolski i Przemysław Zieliński.

Zespół województwa opolskiego (UKS Biała Nyska)

Skład: Emilia Zawadzka (bramkarka), Martine Łoza, Agnieszka Wolarz, Izabela Klimczak, Agata Brzozowska, Alicja Czarniecka, Zuzanna Szeląg, Marta Frankowicz, Aleksandra Kurzeja, Maja Chruściel, Patrycja Krawecka. Trenerzy: Grzegorz Chmura i Mirosław Tulik.

Sędzia: Marcin Wolski

(foto: materiały PZPN)