Main Menu

Festiwal monodramu w Teatrze Syrena

Facebooktwitterlinkedin

15-21 czerwca w warszawskim Teatrze Syrena – Festiwal United Solo Europe. 3. europejska edycja nowojorskiego festiwalu monodramatu United Solo, który powstał w roku 2010 w Nowym Jorku. Warto przyjść i zobaczyć sztukę aktorską w różnych odmianach.

Największy festiwal monodramu na świecie zainaugurował w 2013 roku swoją europejską edycję w Teatrze Syrena w Warszawie. Od 15 do 21 czerwca trwa 3. edycja europejska festiwalu. Na kilka dni Warszawa zamieni się w światową stolicę monodramu, goszcząc artystów z całego świata. United Solo Europe jest jednym z ważniejszych wydarzeń kulturalnych łączących Nowy Jork z Warszawą.

Festiwal jest próbą poszukiwań miejsca współczesnego teatru jednego aktora w procesie integracji i globalizacji oraz próbą określenia duchowej kondycji i tendencji współczesnego człowieka i świata.

Dzięki pierwszym dwóm edycjom stworzono w Warszawie miejsce na dojrzałe dyskusje i refleksje o poczuciu odrębności i indywidualności oraz ksenofobii i dyskryminacji w różnych kontekstach – filozoficznym, społecznym, politycznym, artystycznym i egzystencjalnym.

United Solo Europe  to nie tylko warsztaty, wymiana doświadczeń, możliwość pokazania sztuki aktorskiej z różnych zakątków globu, prezentowanie najnowszych trendów w rozwoju monodramu i przekazywanie wiedzy oraz prezentacja umiejętności wobec młodych polskich adeptów sztuki aktorskiej, to również możliwość zobaczenia wielu wspaniałych artystów na scenie. Wieczorna spektakle są przeznaczone dla publiczności.

Będzie można zobaczyć następujące spektakle w Teatrze Syrena przy ulicy Litewskiej.

 

15 czerwca (poniedziałek) godzina 20:00 – Monodram

Scenariusz dla nieistniejącego… – Jan Peszek

Jan Peszek

Jan Peszek

„Scenariusz dla nieistniejącego, lecz możliwego aktora instrumentalnego” powstał w 1963 w ciągu kilku dni, ale przez długie lata nie był wykonywany. Autorem jest Bogusław Schaeffer krakowski muzykolog, kompozytor, krytyk muzyczny, dramaturg, grafik i pedagog. Pisząc scenariusz Schaeffer od razu myślał o wykonawcy – był nim Jan Peszek. Przez ponad 30 lat aktor prezentował tę sztukę na wielu scenach całego świata. Nadal jednak potrafi wydobyć z bogatego tekstu Schaeffera inne, odmienne od już znanych nam tony.

Spektakl ma charakter wykładu na temat socjologicznych problemów nowej muzyki. Aktor ilustruje na wielu przykładach niedomogi, niedostatki i fałsze, jakie wynikają ze społecznego, komercjalnego i nieautentycznego już uprawiania sztuki.

Czas trwania: 60 minut bez przerwy

 

16 czerwca (wtorek) godzina 20:00 – Taniec Butoh

Butoh Medea – Yokko

Yokko

Yokko

Fascynująca adaptacja historii Medei w japońskiej tradycji Butoh. Artystka o pseudonimie Yokko we wspaniały sposób kreuje atmosferę grozy, wspinając się na szczyty umiejętności aktorskich i trzyma widza w napięciu do samego końca. Ekscytujące jest samo połączenie greckiej tragedii i śródziemnomorskiego mitu z japońskim teatrem tańca. Tym bardziej, że butoh w dosłownym tłumaczeniu to „taniec mroku”. Butoh swoje korzenie wywodzi z teatru japońskiego, choć zawiera liczne elementy tańca współczesnego. Yokko, pochodząca z japońskiej Nagoi, jest laureatką kilku prestiżowych nagród oraz dwukrotnie wystąpiła w czasie nowojorskiej edycji festiwalu United Solo (w 2013 i 2014).

Czas trwania: 60 minut bez przerwy

 

17 czerwca (środa) godzina 20:00 – Pantomima

Beyond Words – Bill Bowers

Bill Bowers

Bill Bowers

Kolejne przedstawienie uznanego na całym świecie mima Billa Bowersa, ucznia Marcela Marceau, którego premierowy występ w Polsce podczas pierwszego United Solo Europe w 2013 roku spotkał się ze wspaniałym przyjęciem widowni i krytyki. Bill opowiada tym razem, jakie zadania stają przed mężczyzną na różnych etapach dorastania. Spektakl „Beyond Words” to połączenie sztuki pantomimy z muzyką i tekstem, pełne wzruszeń dochodzenie nad rolą ciszy w kulturze Zachodu.

Czas trwania: 70 minut bez przerwy

 

18 czerwca (czwartek) godzina 20:00 – Komedia

Lost in Lvov – Sandy Simona

Sandy Simona

Sandy Simona

Satyra na przedwojenny Lwów, z jego różnorodnością kultur i języków, zabawna i sportretowana przy użyciu pięknych kostiumów i interakcji z widzem. Historia miasta, które choć wciąż istnieje, to nie jest już takie samo. Sandy Simona jest artystką łączącą wiele dyscyplin sztuki – od tańca po narrację. W spektaklu portretuje historię swoich przodków – wywodzi się bowiem z rodziny o korzeniach żydowskich, rosyjskich i amerykańskich. „Lost in Lvov” zdobył nagrodę za najlepszą komedię na zeszłorocznym festiwalu United Solo w Nowym Jorku.

Czas trwania: 60 minut bez przerwy

 

19 czerwca (piątek) godzina 20:00 – Teatr ruchu

Inside the Whale – Aurora Lagattuta

Aurora Lagattuta

Aurora Lagattuta

Współczesne przedstawienie o abstrakcyjnej podróży kobiety – Penelopy – połkniętej przez wieloryba. Zachwyca plastyką ruchu i choreografią. Spektakl o poszukiwaniu tożsamości i akceptacji samego siebie.

Czas trwania: 50 minut bez przerwy

 

20 czerwca (sobota) godzina 20:00 – Improwizacja

Talk to me about shame – Julian Goldhagen

Julian Goldhagen

Julian Goldhagen

Opowieść, która tworzy przestrzeń fizyczno-teoretyczną, w której doświadczenie wstydu jest zdefiniowane, poddane serii pytań, odarte z tajemnic i skierowane na stworzenie dla samego siebie poczucia wspólnoty z innymi ludźmi. W czasie pokazu widzowie są świadkami poszukiwań odpowiedzi na pytania naświetlające kwestie poczucia wstydu w społeczeństwie. Mieszkający na Brooklynie aktor od lat udziela się jako społecznik – w organizacjach walczących o prawa człowieka, czy równy dostęp do edukacji wśród najmłodszych.

Czas trwania: 60 minut bez przerwy

 

21 czerwca (niedziela) godzina 20:00 – Koncert

Love Stories – Anna Serafińska

Anna Serafińska

Anna Serafińska

“Love Stories” to najnowszy koncert znakomitej wokalistki Anny Serafińskiej opowiadający o uniwersalnym charakterze miłości. Podstawę stanowią współczesne aranżacje i improwizacje na doskonale znane tematy ze światowej muzyki rozrywkowej, takie jak “Over the Rainbow” czy “Black Orpheus”.

Owoc współpracy Anny Serafińskiej i polskiego pianisty Marcina Grochowiny, od lat pracującego w Szwajcarii. Wyjątkowy dobór utworów ukazuje, że bez względu na to, kim jesteśmy, gdzie mieszkamy, skąd pochodzimy i w którą stronę idziemy — miłość będziemy zawsze czuli tak samo, choć z pozoru może być między nami wiele różnic.

Uwaga! Większość spektakli jest grana w języku angielskim.

(Opracowanie i foto – materiały prasowe Teatru Syrena)

 

Facebooktwitterlinkedin


« (Poprzednia wiadomość)