Main Menu

Imieniny Jana… Kochanowskiego! Przyjdź!

Facebooktwitterlinkedin

20 czerwca Biblioteka Narodowa zaprasza do Ogrodu Krasińskich. Imieniny Jana Kochanowskiego, wydarzenie poświęcone książkom i czytaniu. Start o 12. Spotkania z pisarzami, kiermasz, trzy sceny, wydawnictwa, kawiarnie. Wymiana książek. Atrakcje dla dorosłych i dzieci. Wstęp wolny!

Imieniny Jana Kochanowskiego to nie zwykle spotkania z pisarzami, wydawcami i nowościami książkowymi, to promocja znakomitej polskiej literatury. Lubisz czytać? Pasjonujesz się literaturą? To impreza dla Ciebie!

W obiegowym pojęciu lektura książek to zajęcie samotnicze. Czytamy w ciszy a autorzy, pogrążeni w refleksji i zadumie, piszą w odosobnieniu gabinetów. Nie zawsze tak było. Zanim nauczyliśmy się czytać po cichu i w samotności, literatura należała do sfery przeżyć wspólnotowych. Wywodzi się z czasów opowiadania na głos i z pamięci. Przez kilka tysięcy lat był to podstawowy sposób spędzania czasu razem. Dzisiaj, kiedy forma książki ewoluuje, jej istota  pozostaje niezmienna – jest nadal źródłem, przez niektórych zapomnianej, a przez wielu nieodkrytej przyjemności.

W atmosferze domowej imprezy na Imieninach Jana Kochanowskiego będziemy mieli przyjemność wspólnego obcowania z książkami. To radość, jaką możemy dzielić z rzeszą osób, z którymi łączy nas miłość do książek: przyjacielem, sąsiadem, autorem, wydawcą. Literaturze towarzyszyć będą tańce, hulanki, swawola. Chociaż czytanie niekoniecznie kojarzy się z tańcem, to muzyka na żywo i dansing „z literaturą” stanie się manifestacją hasła “czytanie włącza” – tym razem do wspólnej zabawy.

Bohaterami 4. edycji Imienin Jana są Franciszka i Stefan Themersonowie, jedni z najbardziej oryginalnych artystów awangardowych w polskiej sztuce XX wieku.

Dlaczego Stefan Themerson, pisarz i filozof rzadko pojawia się na listach lektur? Czy jego filozoficzne powieści są kryminalne? Tłumaczka Klara Kopcińska, znawca literatury Jan Gondowicz i wykładowca UW Robert Pruszczyński opowiedzą o ulubionej książce filozofa Bertranda Russella, która jego zdaniem, była “tak szalona jak świat”.

Zdaniem Themersonów, najlepszy czytelnik i odbiorca sztuki to kosmita, który właśnie spadł na ziemię i patrzy na wszystko po raz pierwszy. Czy dzieci są kosmitami? Jak rozmawiała z nimi za pomocą swoich rysunków Franciszka Themerson? O tym opowiedzą: historyczka sztuki Anita Wincencjusz-Patyna, dizajnerka i badaczka Magda Frankowska, Anna Nowacka-Devillard z wydawnictwa Widnokrąg oraz autorka biografii Themersonów Adriana Prodeus. Rozmowie towarzyszyć będzie wystawa rysunków Franciszki Themerson.

Spotkania poświęcone współczesnej polskiej literaturze, również tej najnowszej, to drugi ważny element Imienin Jana Kochanowskiego.

Wszystkich fanów „Nowych wierszy znanych poetów” zainteresuje na spotkanie z Grzegorzem Uzdańskim – autorem takich utworów jak Mikołaj Sęp Szarzyński, Druga linia metra w Warszawie czy Bolesław Leśmian, Drugi Facebook. Prowadzenie: Aldona Kopkiewicz – krytyczka, autorka esejów, bajek i poematu Sierpień.

Czego nie potrafi język? To następne tegoroczne pytanie. Odpowiedzi będziemy szukać w książkach Magdaleny Tulli (autorka m.in. Szumu czy Włoskich Szpilek) i Marka Bieńczyka (jego ostatnie publikacje to Jabłko Olgi, Stopy Dawida i Książka Twarzy). Spotkanie poprowadzi Piotr Kieżun – redaktor działu „Czytając” w „Kulturze Liberalnej”.

Inspirując się twórczością Themersonów przygotowano eksperymentalny program dla dzieci. W nim spektakl wykorzystujący filmy Franciszki i Stefana Themersonów („Oko i ucho”), muzykę Karola Szymanowskiego (pieśń „Św. Franciszek”) oraz libretto opery Stefana Themersona „Św. Franciszek i Wilk z Gubbio” – w nowym, specjalnie na tę okazję sporządzonym przekładzie Magdaleny Heydel. Reżyser Tomasz Cyz przygotował opowieść o świętym, który zmęczony życiem pod dyktando rodziców ucieka z domu w poszukiwaniu szczęścia. Czy spotkanie z Wilkiem z Gubbio i założony wspólnie biznes przyniosą rozwiązanie? – tego dowiecie się, jeśli przyjdziecie.

Na imieninach nie może zabraknąć tańców. Podsumowaniem imprezy będzie wieczorny dansing z zespołem Mitch & Mitch. Koncert jednego z najciekawszych muzycznych zjawisk ostatniej dekady zamknie tegoroczną edycję Imienin Jana Kochanowskiego. Przygotujcie się na muzyczną ucztę z poczuciem humoru i porywającą energią.

Na imieninach nie zabraknie też wielu lubianych i znanych pisarzy, poetów, artystów i publicystów. Na stoiskach na czytelników będą oczekiwać i rozdawać autografy autorzy książek: Wojciech Albiński, Jerzy Besala, Marek Bieńczyk, Katarzyna Bonda, Ernest Bryll, prof. Jerzy Bralczyk, Elżbieta Cherezińska, Wojciech Chmielarz, Mariusz Czubaj, Jacek Dehnel, Piotr Derlatka, Dariusz Dziekanowski, Jan Gondowicz, Agnieszka Graff, Tomasz Jastrun, Grzegorz Kalinowski, Jaś Kapela, Konrad C. Kęder, Krystyna Kofta, Janina Koźbiel, Łukasz Krakowiak, Sławomir Koper, Piotr Lipiński, Małgorzata Łukasiewicz, Aleksander Makowski, Krzysztof Masłoń, Piotr Milewski, Ewa Nowak, Łukasz Orbitowski, Nikodem Pałasz, Anna Piwkowska, Danuta Pytlak, Zuzanna Radzik, Tadeusz Sobolewski, Igor Sokołowski, Grzegorz Tomicki, Magdalena Tulli, Agata Tuszyńska, Szczepan Twardoch, Tomasz Raczek, Marcin Szczygielski, Katarzyna Węglicka, Jerzy Wilkoń, Magdalena Zawadzka.

Nabyć książki będzie można w plenerowych księgarniach, a odpocząć w przytulnych kawiarniach. Swoje „filie” otworzą: MiTo, Kafka, Pies Czy Suka, Tarabuk, Czuły Barbarzyńca, Wrzenie Świata, Meatlove, Pardon To Tu, Arthouse Cafe, Winnice Nadwiślańskie.

Rozmieszczenie stoisk i scen

Rozmieszczenie stoisk i scen

A oto dokładny program Imienin Jana Kochanowskiego:

SCENA NIEBIESKA

12:00-13:00 Rachunek dla dorosłego – spotkanie o ks. Twardowskim z Ernestem Bryllem – prowadzenie: Agnieszka Trzeciakowska

13:00-14:00 Znasz-li Jana Długosza? – spotkanie z Marią Koczerską i Markiem Janickim

14:00-15:00 Czy pisarze lubią krew? – rozmowa z Elżbietą Cherezińską i Szczepanem Twardochem – prowadzenie: Miłada Jędrysik

SCENA FIOLETOWA

13:00-14:00 Czy najładniej rysuje się dla dzieci? – spotkanie z Magdą Frankowską, Anną Nowacką-Devillard i Anitą Wincencjusz-Patyną – prowadzenie: Adriana Prodeus

14:00-15:00 Czy powieści Stefana Themersona są awangardowe? – spotkanie z Janem Gondowiczem i Klarą Kopcińską – prowadzenie: Robert Pruszczyński

15:00-16:00 Po co odgrzewać? – Nowe wiersze sławnych poetów. Spotkanie z Grzegorzem Uzdańskim – prowadzenie: Aldona Kopkiewicz

17:00-18:30 Mecz literacki na utwory Stefana Themersona oraz poetów awangardowych – Udział biorą: Iwona Bielska, Joanna Brodzik, Urszula Dudziak, Roma Gąsiorowska, Piotr Głowacki, Rafał Mohr, Marian Opania, Janina Paradowska, Józef Pawłowski, Kasia Warnke, Przemysław Wyszyński, Zbigniew Zamachowski – prowadzenie: Grzegorz Markowski

19:00-20:00 Po co są nagrody literackie? – rozmowa z Małgorzatą Łukasiewicz, Jackiem Dehnelem i Szymonem Kloską – prowadzenie: Justyna Sobolewska

SCENA ZIELONA

14:00-15:30 Slam poetycki

16:00-17:00 Czego nie potrafi język? – spotkanie z Magdaleną Tulli i Markiem Bieńczykiem – prowadzenie: Piotr Kieżun

SCENA ŻÓŁTA

16:00-17:00 Fabularny przewodnik po ostatnich pożegnaniach – spektakl Klubu Komediowego

20:00-21:00 Pieśń świętojańska o sobótce – aranżacja: Magda Tejchma, śpiew: Ania Rusowicz

21:30 Dansing z zespołem Mitch & Mitch

PROGRAM DLA DZIECI

12:00-13:00 Dzieńdobrynka – spektakl dla dzieci „Franek” oraz „Koncercik na oko i ucho” (scena żółta)

13:00-14:00 Wilkoń i wilk – warsztaty dla dzieci pobudzające wyobraźnię z Józefem Wilkoniem (scena zielona)

17:00-18:00 Niejeden wiersz Franciszki – poetycko-ilustratorskie spotkanie z Anną Piwkowską i Emilką Bojańczyk (scena zielona)

19:00-20:00 Wieczorynka „Święty Franciszek” – na podstawie opery Stefana Themersona, w reżyserii Tomasza Cyza, z muzyką Janusza Stokłosy (Muzeum Archeologiczne)

PONADTO

11:00-20:00 Kiermasz książek i indywidualne spotkanie z autorami

12:00-17:00 Booklooker w drzewach – instalacja i gra miejska z Themersonami – prowadzenie: Roma Gąsiorowska

12:00-19:00 Warszawa Czyta na Imieninach – plebiscyt czytelników na książkę kolejnej edycji „Warszawa Czyta”, rysowanki dla dzieci, gra w Bibliotekę Babel

13:00-14:00 Plenerowa rozmowa Bukklubu o „Wielu demonach” Jerzego Pilcha

15:00-18:00 Wymienialnia książek

17:00-18:00 Spotkanie „Klubu z Kawą nad Książką” z Magdaleną Tulli

18:00-19:00 Plenerowe spotkanie „Klubu z Kawą nad Książką” z Łukaszem Orbitowskim

19:00-20:00 Spotkanie „Klubu z Kawą nad Książką” z Katarzyną Bondą

17:00-18:00 Terenowe spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki „Warszawa Czyta” z Tadeuszem Sobolewskim wokół „Chamowa” i „Zawału” Mirona Białoszewskiego

(opr. na podstawie materiałów prasowych Biblioteki Narodowej)

Facebooktwitterlinkedin


(Następne wiadomości) »