Main Menu

Jugonostalgia w Naukowej! Przyjdź! Posłuchaj!

Facebooktwitterlinkedin

Lubisz ekranizacje Kusturicy. Nucisz piosenki Bregovicia. Pamiętasz Batę Zivojinovicia, jak jednym magazynkiem wybijał kompanię Wehrmachtu w jugosłowiańskich filmach wojennych. Koncert Jugonostalgii jest dla Ciebie. Przyjdź 11 czerwca w czwartek o godzinie 17 do czytelni naukowej na Targówku przy Wincentego 85. Wstęp wolny.

Na muzyczną podróż po nieistniejącej już Jugosławii zaprasza trio Jugonostalgia. Zespół zaprezentuje muzykę z różnych regionów Bałkanów: Dalmacji, Słowenii, Serbii, Czarnogóry, Macedonii, Bośni i Hercegowiny. Pieśni ludowe śpiewane będą w językach oryginalnych, a interpretacje instrumentalnie są zgodne z tradycjami bałkańskiej muzyki tych krajów.

Zespół wystąpi w składzie: Tereza Wesna Bujvit – instrumenty perkusyjne i śpiew, Alexander Aca Zinić – instrumenty klawiszowe i śpiew, Arsen Bata Petrović – gitara i śpiew.

Artyści zaprezentują repertuar  złożony z bałkańskiej muzyki  tradycyjnej.  Pieśni przeplatane będą informacjami o kulturze i historii narodów dawnej Jugosławii.

Gorącym rytmom będzie towarzyszyła projekcja multimedialna, ukazująca malownicze piękno krajobrazów Dalmacji, Bośni, Hercegowiny, Słowenii, Serbii, Chorwacji,  Czarnogóry, Macedonii, Wojwodiny.

Jugonostalgia to harmonijne, oryginalnie dobrane trio. Muzyków połączyły bałkańskie korzenie i miłość do muzyki byłej Jugosławii. Credo zespołu to nieść radość i przekazać piękno muzyki bałkańskiej tym, którzy do tej pory nie mieli okazji jej poznać. Zespół powstał w 2009 roku. Początkowo występował jako Kriło Leptira (skrzydło motyla). Do dziś zespół „dorobił się” już pięciu bałkańskich zeszytów koncertowych, na które złożyły się pieśni i opracowania instrumentalne muzyki krajów byłej Jugosławii. Artyści Jugonostalgii pragną muzycznie narysować malownicze piękno krajobrazu i narodów słowiańskich znad Adriatyku i przybliżyć ich publiczności polskiej.

Jugonostalgia jest znana na muzycznym rynku i wśród publiczności. Często koncertuje. Uczestniczyła w wielu wydarzeniach kulturalnych, m.in. w festiwalu Saskiej Kępy, w koncercie Cafe-teatr w Teatrze Polskim i we wrocławskim festiwalu „Kultura bez granic”.

Facebooktwitterlinkedin