Main Menu

Masz 40-75 lat? Zgłoś się na bezpłatną mammografię!

Facebooktwitterlinkedin

Każdego roku u trzynastu tysięcy Polek diagnozuje się raka piersi, z czego ponad połowa umiera. Główną metodą zapobiegania są badania profilaktyczne, takie jak mammografia. Warto się zbadać. 15 i 16 czerwca można to zrobić bezpłatnie. Wymagane są wcześniejsze zapisy. Nie zwlekaj! Zadzwoń natychmiast!

Dzięki rosnącej świadomości kobiet i licznym kampaniom medialnym, Polki coraz częściej robią mammografię. Ma ona największe znaczenie w wykrywaniu wczesnego raka piersi, co znacząco zmniejsza umieralność z powodu tego nowotworu. Obecnie jest to najczęstszy nowotwór wśród kobiet w Polsce. Skuteczność mammografii, jako badania przesiewowego potwierdzono badaniami klinicznymi.

Wszystkie Panie, mieszkanki Ząbek w wieku od 40 do 75 lat, mogą zrobić mammografię 15 lub 16 czerwca. W tych dnia na terenie Miejskiego Centrum Sportu – ulica Słowackiego 21 – przy basenie stanie mammobus.

Mammobus to samochód ciężarowym (ciągnik siodłowy) z naczepą, w której zamontowano aparat mammograficzny. To ruchomy ośrodek diagnostyczny, spełniający wszelkie wymogi techniczne i medyczne, umożliwiający wykonywanie badań.

Panie w wieku 50-69 lat mogą bezpłatnie wykonać badanie mammograficzne (prześwietlenie piersi) w ramach Populacyjnego Programu Wczesnego wykrywania Raka Piersi. Dla tej grupy wiekowej skierowanie lekarskie jest niepotrzebne.

Panie w wieku 40-49 i 70-75 lat mogą skorzystać z bezpłatnej mammografii w ramach Funduszy Norweskich. Muszą mieć jednak skierowanie lekarskie od dowolnego lekarza. Wzór skierowania można znaleźć tutaj: http://fundusze.mammo.pl/wp-content/uploads/2014/10/skierowanie-na-badanie-funduszowe1.docx.

W obu przypadkach jest konieczna wcześniejsza rejestracja i ustalenie terminu badania. Przy okazji będzie się można dowiedzieć, jakie dokumenty trzeba mieć przy sobie.

Rejestrować się można siedem dni w tygodniu telefonicznie – 58 666 24 44 – od poniedziałku do piątku od godziny 8 do 20 oraz w sobotę i niedzielę od godziny 9 do 18. Można też skorzystać ze zgłoszenia on-line za pośrednictwem strony internetowej http://www.mammo.pl//formularz.

Mammografia to badanie rentgenowskie. Promienie rentgenowskie są wytwarzane przez lampę mammografu, następnie przenikają przez badaną część ciała (w tym wypadku pierś) i padają na błonę rentgenowską pokrytą emulsją fotograficzną. Promienie, które przeszły przez ciało powodują zaczernienie kliszy, której natężenie zależy od ilości promieni na nią padających. W badaniu wykorzystuje się różnicę w pochłanianiu promieniowania rentgenowskiego przez różne tkanki. Te o gęstszym utkaniu absorbują więcej promieni. Tkanka tłuszczowa (jakiej jest najwięcej w sutkach u kobiet po 40. roku życia) prawie nie zatrzymuje promieniowania, natomiast guzy i zwapnienia silniej je pochłaniają. Dlatego tkanka tłuszczowa na zdjęciu jest prawie czarna, natomiast inne elementy gruczołu (np. przewody mleczne) są jaśniejsze. Nieprawidłowe twory jak guzy i mikrozwapnienia pochłaniają dużo promieni, są więc prawie białe.

Mammografia zalecana jest głównie dla kobiet po 35 – 40 roku życia, które mają więcej tkanki tłuszczowej, a w niej promienie rentgenowskie lepiej uwidaczniają wszelkie zmiany. Mammografia wykrywa bardzo małe, milimetrowe zmiany, obrazuje kształt guza (regularny kształt sugeruje zmianę łagodną), dobrze uwidacznia zwapnienia, czyli mineralne złogi wapnia. Mogą one być duże (makrozwapnienia) lub małe (mikrozwapnienia). Pierwsze z reguły są łagodne, ma je połowa kobiet po 50.tym roku życia. Bardziej niebezpieczne są mikrozwapnienia, bo mogą być sygnałem raka lub zmian przedrakowych.

Obfita pierś nie stanowi przeszkody do wykonania mammografii. Także implanty nie są przeciwwskazaniem. Mogą one zaciemniać jakieś obszary tkanki, ale technik może zastosować odpowiednie metody przemieszczania implantów podczas badania i obraz będzie wystarczająco czytelny.

Ponieważ za pomocą mammografii można wychwycić bardzo małe zmiany, daje to możliwość wyleczenia i uratowania życia wielu kobietom.

Do mammografii nie trzeba się specjalnie przygotowywać. W dniu badania nie powinno się jednak używać kosmetyków i środków przeciw poceniu (mleczka, balsamy, dezodoranty, zasypki) w okolicy klatki piersiowej i dołów pachowych. Może to wpłynąć na obraz piersi i utrudnić jego ocenę lekarzowi.

Przed badaniem piersi powiedz:

 • Ile masz lat,
 • Kiedy miałaś ostatnią miesiączkę,
 • Czy rodziłaś,
 • Czy karmiłaś,
 • Czy bierzesz leki hormonalne,
 • Czy przeszłaś operacje piersi, bo po nich zostają blizny zaciemniające obraz,
 • Czy ktoś w rodzinie chorował na raka piersi, jajnika lub prostaty,
 • Czy robiłaś już badania piersi; jeżeli tak, musisz mieć przy sobie wyniki.

Bardzo ważne jest, aby zabrać ze sobą opisy i zdjęcia z poprzednich badań piersi (USG, mammografia, biopsja) oraz wypisy ze szpitala, jeżeli były wykonywane jakieś zabiegi w obrębie gruczołów sutkowych. W mammografii bardzo istotna jest ocena dynamiki przemian w piersiach. W czasie badania natomiast należy się rozluźnić i pozwolić technikowi ułożyć pierś w prawidłowej pozycji. Napinanie mięśni może utrudnić badanie.

Badanie przeprowadza się w pozycji stojącej. Technik układa pierś na podstawce i dociska ją od góry i z boku plastikową płytką. Zwykle nie jest to przyjemne, a przy bardzo wrażliwych piersiach może być trochę bolesne. Na pewno jednak nie zaszkodzi piersiom. To konieczny zabieg, dzięki któremu można uzyskać dokładny obraz piersi oraz użyć mniejszej dawki promieniowania. Ucisk trwa kilka sekund. Aby uzyskać pełen obraz piersi i dołu pachowego wykonuje się 2 zdjęcia – w projekcji pionowej (kranio-kaudalnej – CC) oraz skośnej (mediolateralnej – ML). Podczas każdej mammografii badane są obie piersi.

Ponieważ na podstawie zdjęcia radiolog nie może z całą pewnością ocenić jaki charakter mają ewentualne zmiany w piersiach, wynik mammografii przedstawia się jako:

 • Obraz w zakresie normy (nie uwidoczniono żadnych nieprawidłowości);
 • Zmiany radiologiczne łagodne (uwidoczniono zmiany w piersiach o charakterze łagodnym, wymagają obserwacji podczas kolejnych badań);
 • Zmiany radiologiczne wątpliwe – prawdopodobnie łagodne (zaobserwowana zmiana najprawdopodobniej jest łagodna, ale wymaga to weryfikacji za pomocą innych badań, np. USG);
 • Zmiany radiologiczne wątpliwe – prawdopodobnie złośliwe (zaobserwowana zmiana najprawdopodobniej jest złośliwa, ale wymaga to weryfikacji za pomocą innych badań, np. USG i biopsji);
 • Zmiany radiologiczne złośliwe (obraz radiologiczny odpowiada rakowi, należy wykonać biopsję potwierdzającą i wdrożyć odpowiednie leczenie).

Rak piersi to najczęstszy nowotwór u kobiet w Polsce. Co roku z powodu zbyt późnego rozpoznania umierają tysiące osób. Za pomocą mammografii można wykryć raka w bardzo wczesnym stadium. Daje to możliwość całkowitego wyleczenia za pomocą operacji oszczędzającej pierś. Badania kliniczne wykazały, że wśród kobiet objętych badaniami przesiewowymi (mammografia) umieralność z powodu raka piersi spadła aż o 40%. Mammografia ratuje życie! Wykorzystaj okazję! Sprawdź piersi! Mammobus czeka!

(opr. na podstawie mammo.pl)

Facebooktwitterlinkedin