Main Menu

Vahram Mkhitaryan prezentuje swoje filmy! Przyjdź! Zobacz!

Facebooktwitterlinkedin

10 czerwca w środę o godzinie 19:30 w DKF TuŚwita  (Kino Świt, Wysockiego 11) spotkanie z ormiańskim reżyserem Vahramem Mkhitaryanem mieszkającym w Polsce i jego filmami. Będzie można obejrzeć wielokrotnie nagradzane filmy  „Mleczny brat” i „Pieśń pasterza”. Wstęp wolny.

Vahram Mkhitaryan pochodzi z Armenii. Urodził się w 1977 roku w Erywaniu. Obecnie mieszka w Polsce w Gdańsku.

Jest reżyserem filmowym. Zajmuje się też fotografią. W 2001 r. ukończył reżyserię filmów fabularnych na Wydziale Kultury Armeńskiego Państwowego Uniwersytetu Pedagogicznego w Erywaniu. W latach 2005-2006 był stypendystą Programu Stypendialnego im. Lane’a Kirklanda Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności, podczas którego zajmował się badaniem tematu reklamy społecznej na Akademii Sztuk Pięknych przy Instytucie Sztuka Mediów w Warszawie. W 2009 roku był stypendystą Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego RP „Gaude Polonia”. W ramach stypendium w 2010 roku ukończył kurs fabularny „Studio Prób” , a w 2011 roku kurs dokumentalny, w Mistrzowskiej Szkole Reżyserii Filmowej Andrzeja Wajdy w Warszawie. Zrealizował ponad siedemdziesiąt filmów reklamy społecznej oraz kilkanaście dokumentalnych filmów telewizyjnych.

Vahram Mkhitaryan

Vahram Mkhitaryan

Jego ostatnie filmy „Mleczy brat” i „Pieśń pasterza”, oba z 2014 roku, zostały wielokrotnie nagradzane w Polsce i zagranicą. W ramach spotkania autorskiego te filmy zostaną pokazane w DKF TuŚwita w środę wieczorem (10 czerwca). Warto je obejrzeć i porozmawiać z ich twórcą, który mówi dobrze po polsku.

„Mleczny brat” to krótkometrażowy – trwa 30 minut – film fabularny. Vahram Mkhitaryan jest nie tylko jego reżyserem, ale też autorem scenariusza. „Mleczny brat” to opowieść o chłopcu, który chciałby mieć młodszego brata. 10-letni Seto z niecierpliwością czeka na narodziny dziecka noszonego przez jego matkę. Niestety poród kończy się śmiercią noworodka, a chłopiec przeżywa ogromne rozczarowanie. By ulżyć cierpiącej matce, wuj Razmik przynosi nowo narodzone jagnię, które zamiast niemowlęcia żywić ma się produkowanym przez kobiecy organizm mlekiem. Początkowo nie rozumiejący tej dziwnej sytuacji Seto nienawidzi zwierzęcia, ale z czasem zaprzyjaźnia się ze swoim „mlecznym bratem”. Jagnię jednak dorasta i zapada decyzja o jego powrocie do stada. Seto po raz drugi musi zmierzyć się z traumą utraty rodzeństwa.

Drugi film tego wieczoru to krótkometrażowy, trwający 30 minut, dokument. To „produkt” w pełni autorski. Vahram Mkhitaryan jest reżyserem, scenarzystą, autorem zdjęć, nagrywającym dźwięk na planie, koproducentem i tłumaczem dialogów na język polski i rosyjski.

„Pieśń pasterza” to dokument o żyjącym w Armenii, w wysokich górach, niewidomym pasterzu Chacziku. Mimo przeciwności losu założył rodzinę i prowadzi spokojne życie. Każdego dnia wypasa swoje stado kóz na stromych górskich stokach, po których porusza się bez niczyjej pomocy. Kiedy jednak okazuje się, że jego jedyny syn również traci wzrok i musi wyjechać do Erywania, aby rozpocząć naukę w szkole dla niewidomych, Chaczik staje przed trudnym dylematem: pozostać przy pasterskim życiu, czy przeprowadzić się do stolicy i być bliżej syna. Jest bowiem przekonany, że ślepota to klątwa ciążąca nad jego rodziną, którą może zdjąć jedynie pobożne życie w górach. Jak potoczą się dalsze losy Chaczika?

Przyjdź na wieczór autorski Vahrama Mkhitaryana. To nie tylko spotkanie z dobrym kinem, ale również z człowiekiem, pochodzącym z kraju, gdzie jak sam mówi, ludzie żyją poezją. Warto poznać świat ormiański przepuszczony przez europejski filtr, pokazany na filmowych klatkach.

Facebooktwitterlinkedin