Main Menu

60 lat PKiN! Największe urodziny w mieście!

Facebooktwitterlinkedin

22 lipca 60-te urodziny Pałacu Kultury i Nauki. Będzie wiele okazji do poznania historii Pałacu, jak i historii Placu Defilad. Przez kilka dni urodzinowego tygodnia będzie coś dla dużych i dla małych, rozrywkowo i poważnie.

Pałac Kultury i Nauki jest obiektem szczególnym, zarówno pod względem historycznym, architektonicznym, ale również emocjonalnym. Dla mieszkańców Warszawy ma wiele znaczeń i wspomnień. Turyści zaś kojarzą go głównie z tarasem widokowym i okazją do podziwiania wspaniałej panoramy stolicy. Dziś PKiN wraz z Placem Defilad tworzą ważne centrum kulturalnego życia stolicy, miejsce symboliczne – serce Warszawy.

Pałac Kultury i Nauki kończy 60 lat. Niektórzy chcieli świętować urodziny PKiN 21 lipca, kiedy to rząd ZSRR przekazał oficjalnie Pałac polskim władzom. Dzień później dokonano otwarcia Pałacu i przekazania go społeczeństwu polskiemu. Ponieważ był prezentem narodów radzieckich dla narodu polskiego świętujemy jego urodziny w dniu, kiedy trafił do adresata.

Obchody Jubileuszu trwają przez cały 2015 rok. Świętowanie urodzin już się zaczęło. Pałac otworzył dla zwiedzających niedostępne dotąd piwnice i sale. Kulminacja imprez przypada na ten tydzień. Na początek warto wpaść na otwartą na parterze gmachu wystawę pamiątek PKiN pochodzących z początku jego istnienia.

W tygodniu 20–26 lipca zaplanowano wiele wydarzeń. Toasty, lasery, fajerwerki, koncerty, tańce, gra Tetris w oknach Pałacu, otwarty koncert plenerowy, miejski dancing, wystawy i spotkania w ramach cyklu „Poznaj swój Pałac”. To tylko niektóre z atrakcji.

Oto wybrane wydarzenia urodzinowego tygodnia:

22 lipca – Toast urodzinowy

Urodzinowy wieczór i wzniesienie toastu za PKiN. Toast symbolicznie rozpoczyna kilka dni świętowania urodzin – największych urodziny w mieście. Początek około 22:30.

23 lipca – Tetris w oknach PKiN

Pałac Kultury i Nauki zmieni się w ogromną, mieniącą się kolorami instalację świetlną, stanowiącą jednocześnie interaktywną planszę do gry. Po zapadnięciu zmroku, od godziny 22:00 do ok. 3:00 rano, podświetlone okna Pałacu od strony ulicy Marszałkowskiej zmienią się w planszę Tetris, jednej z ulubionych gier wideo, posiadającej fanów na całym świecie. Osoby zainteresowane wzięciem udziału w grze muszą się zgłosić do strefy gracza. Start Tetris na fasadzie Pałacu uświetni muzyka na żywo w wykonaniu Orkiestry Placu Defilad. Finał turnieju następnego dnia, w okolicach godziny 23:00.

24 lipca – Światło i Dźwięk

Pokaz Światło i Dźwięk na fasadzie Pałacu od strony Marszałkowskiej rozpocznie się o godzinie 22:00. Pokaz powstanie przy współudziale mieszkańców Warszawy i internautów z całej Polski.  Na stronach www.pldefilad.pl , www.pkin.pl i www.radiozet.pl udostępniono aplikację „Złóż życzenia Pałacowi”. Za jej pomocą wszyscy chętni mogą przygotować zintegrowane z podkładem muzycznym animacje graficzne, które uświetnią wyjątkowy moment urodzin. Propozycje zgłaszać można do 22 lipca do godziny 24:00. Najlepsze zgłoszone animacje nadesłane przez uczestników konkursu zostaną wykorzystane w pokazie. Więcej informacji jak stworzyć animację, znajdziecie tutaj http://www.radiozet.pl/Rozrywka/O-tym-sie-mowi/60-te-urodziny-Palacu-Kultury-i-Nauki-pokaz-Swiatlo-i-Dzwiek-VIDEO-00008624.

25 lipca – Zbigniew Wodecki with Mitch & Mitch and Choir i miejski dansing na Placu Defilad

Wydarzeniem dnia będzie otwarty dla wszystkich koncert plenerowy z udziałem wyjątkowych gwiazd, połączony z miejską potańcówką. O godzinie 21:00 muzyczny wieczór rozpocznie koncert promujący płytę „1976: A Space Odyssey”.  Po koncercie, około godziny 23:00, ruszy miejski dansing jazzowy, czyli JAZZBANDBIGBAND pod wodzą Marcina Maseckiego. Pojawią się twórcy z różnych środowisk i w różnym wieku, reprezentujący różnorodne estetyki muzyczne i ponadczasowa miłość do muzyki i… do Warszawy. W sumie wystąpi kilkudziesięciu muzyków. Zabawa potrwa wiele godzin. Partnerem wydarzenia i równolatką Pałacu jest Stołeczna Estrada.

26 lipca – Poznaj swój Pałac

W ramach wydarzenia organizowanego pod hasłem „Poznaj swój Pałac”, Pałac Kultury i Nauki wraz z działającymi na jego terenie instytucjami oraz Domem Spotkań z Historią, w godzinach od 12:00 do 16:00 udostępni do zwiedzania przestrzenie na co dzień niedostępne.

Przybywający na urodzinowe imprezy nie będą głodni. Na Placu Defilad stacjonują od czwartku 23 lipca do niedzieli 26 lipca popularne foodtrucki. To najlepszy catering w mieście. Znajdziemy tu cenione przez smakoszów „żarcia na kółkach”: Przystanek SUSHI, Juicy Truck, Momo-Smak, Kuchnia Tybetańska, Burger Truck, Zapiekanki Tradycyjne, Banda Kotleta, ParkCafe, Pąki Smaków, GringoBar, LosPlackos FT.

Facebooktwitterlinkedin


« (Poprzednia wiadomość)
(Następne wiadomości) »