Main Menu

71. rocznica Powstania Warszawskiego

Bieg pamięci

Facebooktwitterlinkedin

Dziś 25 lipca 10 tysięcy biegaczy weźmie udział w 25. Biegu Powstania Warszawskiego. Sportowcy pobiegną ulicami Starego Miasta, gdzie toczyły się najcięższe walki. Zmagania poprzedził II Bieg Zdobycia PAST-y. Zachęcamy do kibicowania!

Zawodnikom z biało-czerwonymi opaskami na rękach na trasie biegu towarzyszyć będą grupy rekonstrukcyjne. Przy ulicach, którymi biec będą sportowcy ustawione zostaną również znicze. Warto wybrać się z dziećmi, kibicować i stać się ogniwem „Łańcucha pamięci”.

Start zawodników na dystansie 5 km nastąpi o godzinie 20:40 z ulicy Konwiktorskiej. Uczestnicy biegnący na 10 km wystartują o godzinie 21:00 z ulicy Bonifraterskiej. Wspólna dla obu dystansów meta jest na ulicy Konwiktorskiej.

Wszyscy biegacze pokonają trasę, która prowadzi ulicami Bonifraterską, Miodową do Krakowskiego Przedmieścia, Karową, Wybrzeżem Gdańskim, Sanguszki, aż do mety na ulicy Konwiktorskiej. Zawodnicy na dystansie 5 km pokonają jedną pętle, biegnący na 10 km dwie.

W trakcie 25. Biegu Powstania Warszawskiego wystartuje Sztafeta Pokoleń. To symboliczny gest przekazania wartości, o które walczyli uczestnicy Powstania uczestnikom tegorocznej edycji biegu. Idea akcji, zainicjowanej przez przedstawicieli środowiska Powstańców, polega na przekazywaniu z rąk do rąk pałeczki sztafetowej. Przekazując pałeczkę dzielimy się z innymi uczestnikami wartościami, które są bliskie zarówno uczestnikom Powstania, jak i współczesnym młodym ludziom.

W treści preambuły Sztafety Pokoleń znalazły się słowa:

Żołnierze Armii Krajowej, Powstańcy Warszawscy, stanęli do walki 1 sierpnia 1944 roku w obronie wartości, które dla pierwszego pokolenia wolnej Polski były ważniejsze niż życie. Stali się oni wzorem dla naszych pokoleń walczących z kolejnym zniewoleniem. W imię tych samych wartości staramy się i starać się będą następne pokolenia, budować demokratyczne Państwo ludzi otwartych na świat i szanujących własną historię. Powstańcy Warszawscy w Sztafecie Pokoleń przekazują Wam wartości, w imię, których walczyli: Wolność, Miłość do Ojczyzny, Wierność, Męstwo, Honor, Prawość, Przyjaźń, Tolerancja, Pomoc Słabszym, Sumienność. W obronie tych wartości Powstańcy Warszawscy walczyli nie tylko w czasie Powstania Warszawskiego, lecz dawali im świadectwo przez wszystkie lata swojego życia. Teraz pragną, aby młodzi Polacy budowali świat, w którym będą one stale obecne.

Inicjatorem Sztafety Pokoleń jest Muzeum Powstania Warszawskiego.

Gmach PAST-y

Gmach PAST-y

Zmagania w Biegu Powstania poprzedził o godzinie 9:00 II Bieg Zdobycia PAST-y. Ponad 700 śmiałków miało do pokonani dziewięć pięter powstańczej reduty – budynku Polskiej Akcyjnej Spółki Telefonicznej. Rywalizację symbolicznie zakończyło podniesienie polskiej flagi na maszt, znajdujący się na dachu budynku, przez zawodników i kombatantów.

Na trasie Biegu Powstania Warszawskiego pojawi się nowoczesny mobilny bar, z którego będzie rozdawana energetyczna kawa ZUPEŁNIE ZA DARMO!!! w ramach akcji Pogotowie Zdrowej Energii Idee Kaffee.

Bieg stanowi część corocznych obchodów rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego.

Facebooktwitterlinkedin


« (Poprzednia wiadomość)
(Następne wiadomości) »