Main Menu

Kończą polowanie na uczniów! Do 30 września!

Facebooktwitterlinkedin

Od niedawna legitymacja szkolna, jako dokument uprawniający do ulgi jest nieważna bez wpisanego PESEL. Część przewoźników bezdusznie to wykorzystywała, karząc uczniów. Przodowały w tym Koleje Mazowieckie, wystawiając ponad 1500 mandatów. Pod naciskiem się z tego wycofały, zawieszając karanie do 30 września.

Zrobiły to oświadczeniem rzeczniczki prasowej. W podsumowaniu oświadczenia przeczytamy: Wobec skali problemu, a także oporu instytucji zobowiązanych do podjęcia odpowiednich działań wynikających z ww. rozporządzenia, spółka „Koleje Mazowieckie – KM” podjęła decyzję o tym, by do 30 września 2015 r. przedłużyć akcję informacyjną, jednocześnie odstępując od wystawiania wezwań do zapłaty z tytułu braku numeru PESEL w legitymacjach.

Oświadczenie KM to przykład niejasnej urzędniczej nowomowy. Jak rozumieć przytoczone zdanie z komunikatu? Kontrolerzy dalej będą karać uczniów i wypisywać mandaty, czy tylko informować o braku PESEL i pouczać, że jest konieczny? Ciekawe jak spółka KM rozumie „wezwanie do zapłaty”?

Oto ogólnie stosowana definicja: Wezwanie do zapłaty, inaczej ponaglenie, to pisemne przypomnienie dłużnikowi o zaległej płatności wobec wierzyciela. Jest to narzędzie bezpośredniej windykacji należności na etapie polubownym, którą najczęściej prowadzi sam wierzyciel w ramach kontroli swoich płatności.

Przyjmując cytowaną definicję, z oświadczenia KM wynika „na logikę”, że spółka nie będzie domagać się zapłaty „zaległości” od już wystawionych kar. Nie wynika, że kontrolerzy nie będą ścigać uczniów i karać za brak PESEL.

Można było przecież napisać, że do 30 września Koleje Mazowieckie honorują jako dokument uprawniający do ulg, legitymacje szkolne bez PESEL.

Może właśnie chodzi o ten brak jasności, precyzyjności i zrozumiałości przekazu. Przecież „do ostatnich chwili” Prezes Zarządu Kolei Mazowieckich bronił „jak niepodległości” prawa do karania, Bogu ducha winnych, uczniów za brak PESEL w legitymacji. Dopiero pod presją mediów i samorządowców (a pamiętajmy, że KM jest spółką samorządową) uległ.

Widocznie interpelacja Ludwika Rakowskiego, przewodniczącego sejmiku Mazowsza i jednocześnie burmistrz Wilanowa, do nadzorującego Koleje Mazowieckie marszałka Adam Struzika pomogła i zmusiła do zaprzestania karania mandatami uczniów.

Koleje Mazowieckie nie popisały się, polując na uczniów i wlepiając im kary. Można było zrobić to inaczej, nie karać do 30 września, czyli do dnia ważności legitymacji na rok szkolny 2014/2015. Właśnie do tego czasu z karami za brak PESEL wstrzymał się Zarząd Transportu Miejskiego w Warszawie. Mandatów na razie nie wlepiają też konduktorzy w pociągach PKP Intercity.

Nie przemyślane decyzje ministerialnych urzędników (od Ministerstwa Zdrowia, Ministerstwa Edukacji Narodowej i Urzędu Transportu Kolejowego), ich krótkowzroczność, by nie powiedzieć głupota, doprowadziły do sytuacji, że w środku roku szkolnego legitymacja szkolna bez PESEL, dosłownie z dnia na dzień, straciła status dokumentu uprawniającego do ulg. Pisaliśmy o tym 21 czerwca – Legitymacja bez PESELu nieważna! Sprawdź!. Przecież PESEL w legitymacji szkolnej miał tylko ułatwiać weryfikację prawa do bezpłatnej służby zdrowia.

Kolejny raz okazał się „mądry Polak po szkodzie”. Cieszy, że – choć późno i przymuszone – zareagowały też Koleje Mazowieckie. Wierzymy, że mimo niejasności sformułowań oświadczenia z 23 lipca, Koleje Mazowieckie do 30 września nie będą karać uczniów za brak PESEL w legitymacji, a wystawione już mandaty zostaną anulowane.

Facebooktwitterlinkedin


« (Poprzednia wiadomość)
(Następne wiadomości) »