Main Menu

Ostrzeżenie! Silne burze na Mazowszu!

Facebooktwitterlinkedin

Według prognoz Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej w Warszawie w czwartek 23 lipca na Mazowszu mogą wystąpić silne burze z gradem. Spodziewane są porywy wiatru do 100 km na godzinę, nawałnice, intensywne opady deszczu, a lokalnie również gradu.

Prognozowana wysokość opadów to od 15 do 25 mm, jednak miejscami może spaść nawet 40 mm deszczu. Ostrzeżenie meteorologiczne drugiego stopnia oznacza, że przewiduje się wystąpienie niebezpiecznych zjawisk powodujących duże straty materialne i zagrożenie życia. Niebezpieczne zjawiska w dużym stopniu ograniczają prowadzenie działalności. Zalecana jest ostrożność, śledzenie komunikatów i rozwoju sytuacji pogodowej.

Silne burze przeszły nad Mazowszem w miniony weekend (18-19 lipca) powodując wiele zniszczeń. Według danych straży pożarnej poważnie uszkodzonych lub zerwanych zostało blisko 340 dachów w domach mieszkalnych i budynkach gospodarczych. Silny wiatr powalił ponad 1,6 tys. drzew, wystąpiło wiele podtopień. Bez prądu w najgorszym momencie było 218 tys. odbiorców. Strażacy interweniowali blisko 2 tys. razy. Podczas przejścia nawałnic nikt nie został ranny. Najwięcej zdarzeń wystąpiło w powiatach: radomskim, przasnyskim, ciechanowskim, makowskim, sierpeckim, żyrardowskim oraz w Warszawie.

Gwałtowne wichury przetaczające się nad Polską w dniach 18-22 lipca spowodowały sporo strat. Mazowsze to jedno z ciężej poszkodowanych województw Polski przez weekendowe nawałnice. Silne wiatry nie oszczędziły również rejonu Warszawy chronionego przez Jednostkę Ratowniczo Gaśniczą nr 12 PSP.

Strażacy z JRG 12 wyjeżdżali do akcji związanych z usuwaniem skutków silnych wiatrów kilkanaście razy. W rejonie dzielnicy Wawer zgłoszenia dotyczyły głównie powalonych drzew, połamanych konarów, niebezpiecznie zwisających (uszkodzonych przez wiatr) reklam.

Jak na razie mieliśmy szczęście i w Ząbkach nie wystąpiły większe problemy. OSP Ząbki nie interweniowała. Nie odnotowała też większych problemów Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Wołominie. Warto jednak być przygotowanym i wiedzieć jak się zachować. Przytaczamy poradnik dotyczący burz i nawałnic Regionalnego Systemu Ostrzegania MAiC.

BURZE I NAWAŁNICE

 • Słuchaj prognoz pogody i komunikatów lokalnych mediów.
 • Jeśli jedziesz samochodem postaraj się zatrzymać i przeczekać, omijając miejsca pod drzewami lub konstrukcjami, które mogą zostać przewrócone lub uszkodzone, zachowaj szczególną ostrożność przy wyjeżdżaniu na otwartą przestrzeń z drogi osłoniętej ekranami, budynkami lub drzewami.
 • Nie parkuj pojazdów w pobliżu drzew, rusztowań, stalowych konstrukcji, tablic reklamowych, trakcji elektrycznych, itp.
 • Unikaj przebywania na otwartej przestrzeni, szukaj schronienia w budynku a jeśli to niemożliwe: postaraj się przyjąć bezpieczną pozycję (kucnij, zbliżając stopy maksymalnie do siebie).
 • Jeśli jesteś w grupie osób: rozdzielcie się, żeby nie tworzyć skupiska.
 • Nie rozmawiaj przez telefon komórkowy (najlepiej go wyłącz).
 • Zejdź z roweru, żeby nie dotykać jego metalowych części.
 • Nie stawaj pod pojedynczym wysokim drzewem ani w pobliżu wysokich konstrukcji, linii wysokiego napięcia, przewodów lub trakcji, unikaj kontaktu z metalowymi przedmiotami.
 • Zejdź ze szczytów wzniesień w obniżenie terenu.
 • Na otwartych zbiornikach wodnych: natychmiast wyjdź na brzeg z wody, łódki lub kajaka.
 • W mieszkaniu i domu zamknij wszystkie okna i sprawdź ich zamknięcia (w razie konieczności odpowiednio je zabezpiecz).
 • Wyłącz z kontaktów urządzenia elektryczne, nie rozmawiaj przez telefon stacjonarny.
 • Z balkonu, tarasu, podwórka i obejścia usuń lub zabezpiecz przedmioty, które mogłyby zostać porwane przez wiatr (donice, suszarki do prania, karmniki, meble itp.).
 • Zapewnij bezpieczeństwo zwierzętom, które trzymasz na dworze, zamknij je w odpowiednio przygotowanych pomieszczeniach.
 • Po burzy mogą być przerwy w dostawie prądu – miej w domu, latarkę na dynamo lub na baterie, świece z zapałkami, radio na baterie, zapasowe baterie, zapasowe źródło zasilania (powerbank) do naładowania telefonu komórkowego.

TELEFONY ALARMOWE W RAZIE NIEBEZPIECZEŃSTWA:

112 – Numer alarmowy

999 – Pogotowie Ratunkowe

998 – Straż Pożarna

997 – Policja

(opr. na podstawie MUW i RSO)

Facebooktwitterlinkedin


« (Poprzednia wiadomość)
(Następne wiadomości) »