Main Menu

71. rocznica Powstania Warszawskiego

Muzyką i słowem o bohaterach

Facebooktwitterlinkedin

31 lipca 2015 roku o godzinie 20:00 muzyczne widowisko na Placu Krasińskich. Hołd dla bohaterów Powstania Warszawskiego. To opowieść o losach Polaków podczas II Wojny Światowej z muzyką z jednego z najsłynniejszych seriali Telewizji Polskiej  “Czas Honoru”.

Muzyka i słowo poprowadzi widzów szlakiem bojowym wyjątkowego oddziału młodych ludzi z rozmaitych warszawskich środowisk, którzy opowiedzą o odwadze i sile honoru słowami z poematów i wierszy.

Wyprodukowany na zlecenie Telewizji Polskiej „Czas honoru” od swojej premiery w 2008 r. do emisji ostatniego odcinka w 2014 r. bił rekordy popularności. Nic więc dziwnego, że muzyka z serialu jest też popularna. O jej sile stanowi to, że ma uniwersalny przekaz, opowiada o emocjach, relacjach między ludźmi, nie ogranicza się tylko do wojny.

Do tej pory muzykę z serialu „Czas honoru” zagrano na koncertach jedynie w kilku miastach, m.in. Krakowie, Wrocławiu i Lublinie. Jest to bardzo duże przedsięwzięcie i nie każdy zespół jest w stanie mu podołać.

Wydarzenie zrealizowano z udziałem Orkiestry Symfonicznej ArtBel Enesemble, Chóru Uniwersytetu Wrocławskiego Gaudium oraz Chóru Uniwersytetu Przyrodniczego we  Wrocławiu. Orkiestrze i chórowi będą towarzyszyć soliści Katarzyna Sawczuk, Paulina Walendziak, Anna Witczak, Krzysztof Iwaneczko. Całością dyryguje Alan Urbanek.

Dla miłośników serialu dużą atrakcją będzie niewątpliwie obecność aktorów, takich jak Antoni Pawlicki, który wcielił się w Janka Markiewicza, i Olgi Bołądź – serialowa Celina Dłużewska. Aktorzy podczas koncertu będą deklamowali wiersze Konstantego Idefonsa Gałczyńskiego, Chaima Bialika, Zbigniewa Herberta, Krzysztofa Kamila Baczyńskiego i Leszka Moczulskiego.

Pomysłodawcą widowiska jest Bartosz Chajdecki, polski kompozytor, twórca muzyki filmowej i teatralnej. Za muzykę do serialu „Czas honoru” otrzymał nominację do nagrody Międzynarodowego Stowarzyszenia Krytyków Muzyki Filmowej (IFMCA).

Muzyka do serialu „Czas honoru” to pierwszy, ale nie jedyny projekt telewizyjny Bartosza Chajdeckiego. Poza serialem opowiadającym o zmaganiach partyzantów z niemieckim okupantem, kompozytor stworzył muzykę m.in. do seriali: „Misja Afganistan”, „Siła wyższa” oraz „Wszystko przed nami”. W sumie skomponował muzykę do 7 produkcji telewizyjnych, ale jak sam przyznaje, to właśnie ścieżka dźwiękowa z „Czasu honoru” została najlepiej przyjęta. Poza serialami kompozytor ma duży dorobek filmowy, stworzył muzykę do: „Chce się żyć”, „Baczyńskiego”, „Ambassady”, „Powstania warszawskiego” oraz do nagradzanego na najważniejszych krajowych festiwalach filmu „Bogowie”.

Organizatorem wydarzenia jest Stołeczna Estrada. Wstęo wolny!

Facebooktwitterlinkedin


« (Poprzednia wiadomość)
(Następne wiadomości) »