Main Menu

Nowy szpital psychiatryczny! „Bestie” w Ząbkach?

Facebooktwitterlinkedin

Nowoczesny, proekologiczny i przyjazny pacjentom – taki będzie nowy szpital w Drewnicy. Obiekt powstaje obok istniejącego szpitala, w tej zielonej części Ząbek. Będzie to jeden z najnowocześniejszych obiektów tego typu nie tylko w Polsce, ale też w Europie.

Wreszcie nowość w Ząbkach. Po ponad 100 latach zostanie wybudowany pierwszy w Polsce, budowany od podstaw, szpital psychiatryczny. I to w Ząbkach. Najnowocześniejszy szpital psychiatryczny, proekologiczny powstaje właśnie na terenach Drewnicy – w cichym i spokojnym miejscu otoczonym zielenią.  Mogliśmy zwiedzić plac budowy wraz z marszałkiem województwa Panem Adamem Struzikiem. Po terenie budowy oprowadzał prezes zarządu Mazowieckiego Szpitala Wojewódzkiego Drewnica Sp. z o.o. Pan Roman Jędrzejczak.

 

 

Zadaliśmy też kilka ważnych pytań dotyczących tego miejsca, planów i zamierzeń.

A teraz garść informacji o samym szpitalu.

Placówka zajmie 22 tys. metrów kwadratowych. W szpitalu znajdzie się miejsce dla 275 łóżek stacjonarnych i 25 łóżek w oddziale dziennym – tyle samo łóżek jest obecnie lecz na powierzchni dwukrotnie mniejszej niż w planowanym obiekcie.

Prace budowlane już się rozpoczęły. 24 lutego 2015 roku podpisano umowę między spółką Mazowiecki Szpital Wojewódzki „Drewnica” a generalnym wykonawcą inwestycji – firmą Budimex S.A. Wszystkie prace są wykonywane zgodnie z zaplanowanym harmonogramem. Wykonano już niemal w całości fundamenty i obecnie trwają prace konstrukcyjne – budowa murów i stropów. Zaczęły się również prace związane z instalacjami elektrycznymi i sanitarnymi. W nowym szpitalu będą działać najnowocześniejsze instalacje. Budynek będzie korzystał z odnawialnych źródeł energii. To najbardziej ekologiczny i nowoczesny szpital psychiatryczny w Polsce i zapewne w Europie.

Nowy szpital w Drewnicy będzie funkcjonował w harmonii z naturą. Znaczna cześć energii cieplnej będzie pozyskiwana z odnawialnych źródeł energii. Obok szpitala powstanie instalacja kolektorów słonecznych. Wybudowany zostanie też system pomp ciepła. W okresie grzewczym pozwoli to wykorzystywać energię słoneczną, pobraną i zmagazynowaną w lecie. Zimą z kolei nowoczesny system pozwoli przechowywać zimne powietrze, aby służyło latem do klimatyzowania pomieszczeń. Wszystko dzięki wydajnej technologii STES (Seasonal Thermal Energy Storage), systemowi, który pozwala magazynować sezonowe źródła energii. Instalacja ta zmniejszy koszty energii elektrycznej i cieplnej o ok. 60 proc. Jest to pilotażowy projekt, pierwszy taki realizowany w Polsce.

Całkowity koszt inwestycji to ok. 118 mln złotych. Sama instalacja do pozyskiwania i wykorzystywanie energii w cyklu całorocznym (przechowywanie energii) kosztuje 18 mln zł. Budowa tak nowoczesnego i zarazem innowacyjnego obiektu była możliwa dzięki dofinansowaniu unijnemu i grantom: dofinansowanie w ramach projektu badawczego EINSTEIN (Effective Integration of Seasonal Thermal Energy storage systems IN existing buildings). Projekt, był jednym z 10 najlepszych w Europie i uzyskał dofinansowanie z 7 Programu Ramowego UE w zakresie badań i rozwoju technologicznego.

Budynek zaprojektowano z myślą o wygodzie pacjentów i pracownikach szpitala. Gwieździsty kształt nie tylko ułatwi komunikację wewnątrz szpitala, ale zapewni również bezpieczeństwo pacjentom. Zwarta bryła budynku szpitala ułatwi komunikację zarówno pacjentom, jak i personelowi – dziś szpital działa w kilkunastu oddalonych od siebie zabytkowych budynkach. Główny pawilon zostanie zbudowany z siedmiu segmentów – wszystkie będą połączone tzw. strefą wielofunkcyjną, przypominającą duży ogród zimowy i prowadzącą do miejsc terapii i wypoczynku. W kompleksie znajdą się m.in. centrum rehabilitacyjne oraz oddziały łóżkowe dla stałych pacjentów. W części rekreacyjno-sportowej będą się mieścić m.in. alejki spacerowe, ławki, stół do tenisa stołowego i stanowiska do gry w szachy.

Do nowego obiektu zostanie przeniesiona cała dotychczasowa działalność  szpitala oraz nowe pracownie diagnostyczne: pracownia rezonansowa i tomograf komputerowy. Prawdopodobnie  zostanie uruchomiony dzienny pobyt seniorów „przedszkole dla seniorów” – jak zażartował prezes Zarządu Mazowieckiego Centrum Psychiatrii „Drewnica” Sp. z o.o. Pan Waldemar Giza.

Najważniejsze pytanie dręczące mieszkańców Ząbek dotyczyło pogłosek o tym, że w nowym budynku będzie oddział dla „bestii”, czyli więźniów z ukończoną karą więzienia, a dalej niebezpiecznych dla społeczeństwa. Odpowiedz uzyskaliśmy zarówno od marszałka Struzika, jak i prezesa Gizy – Nie ma potrzeby uruchamiać w Drewnicy oddziału dla szczególnie niebezpiecznych pacjentów wymagających pieczy więziennej. Marszałek dodał jeszcze, że dla województwa mazowieckiego, taki oddział znajduje się w Gostyninie i jest tam wystarczająco miejsc.

Nowy szpital rozpocznie działalność wiosną 2017 roku. Wraz z uruchomieniem rozpocznie się nowe, lepsze życie zabytkowych budynków, które obecnie pełnią role szpitala. Te ponad stuletnie budynki najprawdopodobniej zostaną poddane rewitalizacji – konieczna jest zgoda Zarządu Województwa, Zarządu Miasta Ząbki i Zarządu Szpitala, i pozyskanie środków unijnych na inwestycję. Część terenu może zostać przeznaczona pod budownictwo mieszkaniowe. Niewykluczone, że część z budynków zostanie przekazana miastu Ząbki. Wszystko zależy „od potrzeb i dynamiki zmian”. To enigmatyczne stwierdzenie pozwala nam puścić wodze wyobraźni. Czy Ząbki potrzebują ciekawych miejsc, czy macie pomysły jak wykorzystać zabytkowe budowle do celów społecznych lub komercyjnych?

MP

P.S. Poważne pomysły przekażemy urzędnikom miejskim.

Oto jak ma wyglądać nowy szpital (wizualizacje).

Facebooktwitterlinkedin


« (Poprzednia wiadomość)