Main Menu

O warszawskiej kolei ciekawie i zabawnie

Facebooktwitterlinkedin

Wiedzieliście, że kolej w Warszawie ma 170 lat? O tym i innych ciekawostkach dowiecie się w czwartek 9 lipca o godzinie 17:00 w Czytelni Naukowej na Targówku (Św. Wincentego 85). Ciekawa prelekcja na temat historii warszawskiej kolei. Wstęp wolny!

Od daty inauguracyjnego przejazdu na trasie Warszawa-Grodzisk Mazowiecki w dniu 14 czerwca 1845 roku liczy się 170-letnia historia Drogi Żelaznej Warszawsko-Wiedeńskiej.

Drugą linią kolejową na ziemiach ówczesnego Królestwa Polskiego, otwartą w 1862 roku, była Kolej Warszawsko-Petersburska (z dzisiejszym Dworcem Wileńskim), łącząca Warszawę z Petersburgiem w Rosji.

Następną linią kolejową, mającą swoją stację końcową w Warszawie, była ukończona w 1866 roku kolej Terespolska (Dworzec Wschodni), powstała z inicjatywy Leopolda Kronenberga.

Prawobrzeżna Warszawa była jednym z największych i najważniejszych węzłów kolejowych nie tylko Królestwa Polskiego i Cesarskiej Rosji, ale również niepodległej Polski. Zbiegające się tu linie kolejowe przez lata stymulowały rozwój Pragi, Targówka, Bródna, a także wielu miast, leżących na trasie ich przebiegu.

Po praskiej stronie Wisły powstały duże obiekty infrastruktury kolejowej – dworce, warsztaty, parowozownie. Kolej zapewniała tysiące miejsc pracy, a zawód kolejarza cieszył się dużym uznaniem społecznym. Ta wyróżniająca się grupa zawodowa nadała w następnych dziesięcioleciach szczególny charakter prawobrzeżnej Warszawie.

O tych kolejowych faktach, legendach i ciekawostkach dowiemy się podczas wykładu „Historia warszawskiego węzła kolejowego” w Czytelni Naukowej nr 1 na Targówku przy ulicy Św. Wincentego 85, w czwartek, 9 lipca o godzinie 17. Opowiedzą o tym, ciekawie i interesująco, Paweł Łoś i Monika Demczyńska, historycy ze Stowarzyszenia Przewodników Turystycznych Złota Kaczka.

Warto zajrzeć. Tym bardziej, że na zewnątrz wciąż zbyt gorąco. Wstęp wolny.

Facebooktwitterlinkedin


« (Poprzednia wiadomość)