Main Menu

Opinie

Ząbki (nie)bezpieczne miasto?

Facebooktwitterlinkedin

Od lat trwa dyskusja czy siły policji i ich usytuowanie są wystarczające dla prawie 60 tysięcznego miasta, jakim są Ząbki. Czy jeden komisariat policji może zapewnić bezpieczeństwo? Policja twierdzi, że tak. Mieszkańcy, że nie.

O bezpieczeństwo mieszkańców Ząbek dba policja i Straż Miejska. Konkretnie policjanci z Komisariatu  Policji w Ząbkach przy ulicy Górnośląskiej (na zdjęciu widać, że lepiej nie szukać tego miejsca po numeracji, gdyż tabliczka z numerem umieszczona na ogrodzeniu komisariatu jest nieczytelna).  I strażnicy miejscy, których siedziba jest obok Urzędu Miasta Ząbki przy ulicy Wojska Polskiego.

Obie siedziby są na północ od torów kolejowych, dzielących miasto. Lokalizacja jest bardzo ważna, gdyż przy każdej interwencji w południowej części miasta, trzeba przejechać  przez tunel, co jak wiemy, szczególnie w godzinach porannego i popołudniowego szczytu, oznacza stanie w długich korkach. I nawet jadąc na sygnale, interweniujący muszą stać w korku, bo w tunelu nie ma miejsca, gdzie kierowcy mogliby zjechać na bok i ustąpić pojazdowi uprzywilejowanemu.

Tabliczka z numerem posesji jest nieczytelna. Nie świadczy to najlepiej o naszej policji.

Tabliczka z numerem posesji nieczytelna. Nie świadczy to najlepiej o naszej policji.

Zdaniem Komendanta Komisariatu Policji w Ząbkach, Pana Dariusza Korzenia, nie ma potrzeby tworzenia nowego Posterunku Policji przy ulicy Powstańców.  Obecna jednostka „zapewnia właściwy poziom bezpieczeństwa mieszkańcom”. To fragment odpowiedzi na pytanie mieszkańców, czy zostanie utworzony posterunek przy Powstańców, gdzie mieszka najwięcej ludzi w Ząbkach, gdzie jest dużo ludności napływowej i gdzie jest najwięcej mieszkań pod wynajem, co daje dużą anonimowość. Jest to również stanowisko Komendy Powiatowej w Wołominie w rozmowach z urzędnikami miejskimi, którzy kilkakrotnie deklarowali, że taki posterunek powstanie, gdyż jest w południowych Ząbkach potrzebny.

Policjanci współpracują ze Strażą Miejską w Ząbkach, co zdaniem Komendanta  „zapewnia zwiększoną ilość patroli mieszanych”. Ciekawe, o ile więcej? Czy pod tym eufemizmem kryje się informacja, że zamiast jednego patrolu, wystawiane są… dwa, jak to podobno dzieje się w nocy? Tym bardziej, że strażnicy miejscy „urzędują od do”, a nie całą dobę. Tylko czy jest to równoznaczne z wystarczającym bezpieczeństwem mieszkańców Ząbek, a zwłaszcza mieszkańców południowej strony miasta, gdzie jest najwięcej przestępstw przeciw mieniu – włamania do samochodów, kradzieże samochodów, uszkodzenie mienia, kradzież tablic rejestracyjnych.

Policja w Ząbkach nic nie mówi na temat kradzieży rowerów, do których na terenie południowych Ząbek dochodzi często. Poszkodowani zgłaszają sprawę, ale są one szybko umarzane ze względu „na znikomą szkodliwość” – takie opinie  słyszymy od mieszkańców, którzy zgłaszali kradzież na policję. Giną rowery dorosłych. Giną rowery dzieci.  I to zarówno na zamkniętych osiedlach, gdzie jest ochrona, jak i na ulicach.

Ulice Ząbek patrolowane są również przez patrole z Oddziałów Prewencji Policji KSP oraz patrole Wydziału Ruchu Drogowego. Patrole te kierowane są przede wszystkim w rejon Ząbek południowych.

Czy to są wystarczające siły, aby zapewnić nam, mieszkańcom Ząbek, bezpieczeństwo? Sądząc z wpisów mieszkańców Ząbek, zdecydowanie NIE. Zwłaszcza, jeśli są problemy z dodzwonieniem się do komisariatu. Zdarza się, że nikt nie odbiera telefonów. Taka sytuacja miała miejsce 14 lipca około godziny 17. Dzwoniliśmy my, dzwonił dyspozytor z numeru 112, dzwonili z komendy w Wołominie. Cisza. Nikt nie odbierał telefonu. A gdyby sprawa dotyczyła bezpieczeństwa i życia człowieka, gdzie liczy się czas?

To, kto dba o bezpieczeństwo mieszkańców Ząbek?  Czy rzeczywiście Policja i Straż Miejska w Ząbkach zapewniają „właściwy poziom bezpieczeństwa mieszkańcom”? Odczucia Ząkowian są różne. Jak jest faktycznie? Odpowiedz na to pytanie pozostawiam mieszkańcom.

(mp)

(foto: fotografikus.pl)

Facebooktwitterlinkedin


« (Poprzednia wiadomość)
(Następne wiadomości) »