Main Menu

Ząbkowskie święto pułkowe Strzelców Nowogródzkich

Facebooktwitterlinkedin

80 Pułk Piechoty Strzelców Nowogródzkich sformowano 11 lipca 1919. Ten dzień ustanowiono Świętem Pułku. Żołnierze polegli w obronie Warszawy w 1939, leżą na cmentarzu w Ząbkach. Od 2013 11 lipca oddajemy im hołd, kontynuując pułkową tradycję. W najbliższą sobotę będziemy to robić po raz trzeci.

Trzecie ząbkowskie obchody Święta 80 Pułku Piechoty Strzelców Nowogródzkich rozpoczną się w sobotę 11 lipca o godzinie 18:00 w kościele p.w. Św. Trójcy Piłsudskiego 46). Uczcimy Strzelców Nowogródzkich poległych na warszawskim Zaciszu we wrześniu 1939 rokum, a pochowanych na ząbkowskim cmentarzu.

Rozpoczniemy o godzinie 18:00 uroczystą Mszą Św. w oprawie muzycznej Orkiestry Reprezentacyjnej Wojska Polskiego i chóru „Cantores Misericordiae”. Asystę wojskową zapewni Kompania Honorowa Wojska Polskiego, rekonstruktorzy ze Stowarzyszenia Historycznego „Cytadela” z Warszawy, szwoleżerowie ze Stowarzyszenia Miłośników Miasta Radzymina i Bitwy Warszawskiej 1920 roku. Mszę odprawi ksiądz kapelan Wojska Polskiego podpułkownik Zenon Pawelak. Wartę wystawią Stowarzyszenie Historyczne „Cytadela” i Związek Strzelecki Oddział Wołomin.

Około godziny 19:00 nastąpi przemarsz z kościoła na cmentarz parafialny przy ulicy Piłsudskiego w dodatkowej asyście szwoleżerów ze Stowarzyszenia Miłośników Miasta Radzymin i Bitwy Warszawskiej 1920 roku. Tam przy pomniku żołnierzy 80 Pułku Piechoty odbędzie się apel poległych.

Przyjdźmy i oddajmy hołd wszystkim poległym w obronie ojczyzny żołnierzom pułku. Jesteśmy im to winni. Weźmy ze sobą dzieci. To będzie dla nich dobra lekcja historii i patriotyzmu.

Po zakończeniu uroczystości przygotowano atrakcje. Będzie można zrobić sobie zdjęcia ze szwoleżerami, a nawet dosiąść konia ułanów z 1920 roku.

Na ząbkowskim cmentarzu znajduje się kwatera żołnierzy września 1939 roku. Pochowano w niej obrońców Warszawy poległych na Zaciszu. Udało się ustalić, że są to żołnierze z 80 Pułku Piechoty, zwanego 80 Pułkiem Strzelców Nowogródzkich, należącego do 20 Dywizji Piechoty. Pułk po bohaterskiej obronie Mławy, wycofał się przez Modlin i na Zaciszu brał udział w obronie stolicy.

W ubiegłym roku dzięki funduszom pozyskanym od Wojewody Mazowieckiego oraz Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa przeprowadzono kompletną rewitalizację kwatery żołnierzy września i wybudowano pomnik upamiętniający bohaterskich żołnierzy 80 Pułku Piechoty.

Prawdopodobnie przyczyną pochowania na cmentarzu w Ząbkach żołnierzy z 80 Pułku Piechoty poległych w boju na warszawskim Zaciszu (w trójkącie wyznaczonym przez ulice Łodygową i Radzymińską, oraz tory kolejowe na trasie Ząbki – Warszawa Wileńska) była jego bliskość względem miejsca ich śmierci.

W ramach lokalnego przywracania pamięci o żołnierzach września 1939 pochowanych w Ząbkach, serwis internetowy Historia Ząbek, Związek Kombatantów RP i BWP Koło w Ząbkach, postanowili społecznie zorganizować pierwsze w Polsce od 1939 roku, właśnie w Ząbkach, obchody Święta 80 Pułku Piechoty. Obchody Święta 80 Pułku Piechoty odbyły się po raz pierwszy 11 lipca 2013 roku.

Facebooktwitterlinkedin


« (Poprzednia wiadomość)
(Następne wiadomości) »