Main Menu

Zmiany VAT za paliwo! Data faktury bez znaczenia!

Facebooktwitterlinkedin

Jeśli jesteś przedsiębiorcą, to od 1 lipca od faktur za paliwo do samochodów wykorzystywanych do celów „mieszanych”, możesz odliczać 50 proc. podatku VAT. Uważaj! Nie dotyczy to każdej lipcowej faktury. O odliczeniu połowy podatku decyduje data tankowania, nie data wystawienia faktury.

Od 1 lipca 2015 roku z tytułu nabycia paliwa do samochodu osobowego wykorzystywanego do celów „mieszanych”, tzn. zarówno w działalności, jak i do celów osobistych, przysługuje prawo do odliczenia 50 proc. kwoty podatku od towaru i usług. Tymczasowy zakaz odliczania tego podatku wygasł.

Przedsiębiorcy, którzy używają swoich aut i w biznesie, i prywatnie, mogą odliczyć połowę podatku VAT od zakupu paliwa, na takich samych zasadach jak obecnie odliczają podatek od wszystkich innych wydatków związanych z użytkowania takiego samochodu.

Jak zwykle przy zmieniających się przepisach, pojawiają się pytania o prawidłowe rozliczenie na gruncie podatku VAT faktur ze stacji benzynowych otrzymanych lub wystawionych na przełomie czerwca i lipca. Czy można odliczyć połowę podatku VAT z faktury wystawionej po 1 lipca, ale dokumentującej zakup jeszcze z czerwca?

Data wystawienia faktury nie ma znaczenia. Możliwość odliczenia podatku z tytułu poniesienia wydatku związanego z pojazdem samochodowym (zakup towaru czy usługi), w przypadku merytorycznej zmiany przepisów oraz zmiany przeznaczenia wykorzystywania pojazdu, należy oceniać co do zasady w świetle przepisów obowiązujących na moment powstania obowiązku podatkowego u sprzedawcy towaru lub usługi.

Jeśli paliwo zakupiono przed 30 czerwca 2015 roku lub w tym dniu, to niezależnie od tego, że fakturę wystawiono już w lipcu, nie będzie przysługiwało prawo do odliczenia 50 proc. podatku VAT. W opisanym przypadku obowiązek podatkowy u sprzedawcy z tytułu sprzedaży paliwa powstanie bowiem przed 1 lipca, zatem prawo do odliczenia należy również oceniać według stanu prawnego obowiązującego przed 1 lipca. A prawo do odliczania połowy VAT-u od zakupu paliwa do napędu samochodów wykorzystywanych w celach „mieszanych” wszedł w życie dopiero od wczoraj (tzn. od 1 lipca).

(foto: materiały prasowe bp.com)

Facebooktwitterlinkedin