Main Menu

20. stopień! Oszczędzajmy prąd! Wody nie zabraknie!

Facebooktwitterlinkedin

Upały bardzo dają się we znaki energetykom. Jak informują Polskie Sieci Elektroenergetyczne, z powody utrzymujących się wysokich temperatur wprowadzono ograniczenia w dostawach energii elektrycznej dla największych odbiorców. Czy odczują je także mieszkańcy Ząbek?

Trwające upały i niskie stany wód w rzekach utrudniają pracę Krajowego Systemu Elektroenergetycznego. W związku z tym Operator Systemu Przesyłowego ogłosił na obszarze całej Polski 20. stopień zasilania od godziny 10:00 do 17:00. Ministerstwo Gospodarki powołało sztab kryzysowy. Ponad 1600 dużych przedsiębiorstw musi ograniczyć zużycie energii elektrycznej. Ograniczenia nie dotkną odbiorców indywidualnych. Nie będą też wprowadzane w instytucjach odpowiedzialnych za nasze bezpieczeństwo, jak na przykład w szpitalach.

Wprowadzenie 20. stopnia zasilania oznacza obowiązek zastosowania maksymalnych ograniczeń w odbiorze prądu przez odbiorców o zamówionych mocach powyżej 300 kW. Wprowadzone ograniczenia będą powodowały u odbiorców zakłócenia w funkcjonowaniu, negatywnie wpływając na ich wyniki gospodarcze i realizację zadań.

W związku z prognozowanym dalszym utrzymywaniem się wysokich temperatur na obszarze całego kraju należy się spodziewać, że 20. stopień zasilania będzie w najbliższych dniach utrzymywany, dlatego każde działanie służące ograniczeniu zużycia energii elektrycznej będzie pozytywnie wpływać na poprawę sytuacji.

Energetycy apelują do mieszkańców i przedsiębiorców, działających na obszarze Ząbek o ograniczenie zużycia energii elektrycznej szczególnie w godzinach ich największego poboru, tj. między godzinami 10:00 a 17:00.

Prądu i wody na razie nie zabraknie – uspokajają dostawcy. MPWiK, dostarczający wodę do Ząbek, zachęca nawet, by w upały jak najczęściej gasić pragnienie kranówką i nie szczędzić sobie chłodzących kąpieli. Nieco bardziej zachowawczy są energetycy. Apelują o zmniejszenie zużycia energii w domach.

PGE, dostarczająca prąd na obszarze Ząbek, wprowadziła pewne ograniczenia zalecone przez Polskie Sieci Elektroenergetyczne, ale dotyczą one jedynie dużych odbiorców. O ograniczeniach decyduje PSE. PGE jako operator sieci dystrybucyjnej realizujemy tylko te decyzje. Blackout (wyłączenie prądu na dużych obszarach) na razie nie grozi. Wszystko funkcjonuje normalnie. Spółka jest jednak przygotowana na wypadek kolejnych ograniczeń.

MPWiK nie przewiduje żadnych ograniczeń w dostawie wody. Co więcej, rzecznik prasowy firmy w wypowiedzi dla dziennikarzy, polecał mieszkańcom pić jak najwięcej wody kranowej i często się kąpać. Przyznał jednak, że w ciągu ostatnich dni do przedsiębiorstwa wpłynęło wiele zapytań mieszkańców zaniepokojonych znacznie obniżonym poziomem wody w Wiśle. Faktycznie od kilkunastu dni stan wody w rzece spada. Jak podaje MPWiK w poniedziałek wodowskaz wskazał 54 cm.

Pomimo znacznego obniżenia stanu wody w Wiśle, parametry jakościowe wody dostarczanej mieszkańcom są bardzo dobre. Pod względem bakteriologicznym i fizykochemicznym spełniają wszystkie wymagania. MPWiK zapewnia, że jakość wody zostanie utrzymana nawet w czasie przedłużających się upałów.

Facebooktwitterlinkedin


« (Poprzednia wiadomość)