95. rocznica „cudu nad Wisłą”! Hołd bohaterom!
Na przedpolach Warszawy 13-15 sierpnia 1920 stoczono decydującą batalię wojny polsko-bolszewickiej. “Cud nad Wisłą” uznano 18. przełomową bitwą w historii świata. Zadecydowała o niepodległości Polski i uratowała Europę przed bolszewizmem. 13 sierpnia obchodzimy jej 95. rocznicę.
Uroczystości rocznicowe odbędą się również w Ząbkach w czwartek 13 sierpnia. Ząbkowskie obchody 95. rocznicy Bitwy Warszawskiej rozpoczną się o godzinie 18:00 mszą św. w kościele Trójcy Świętej w Ząbkach przy ulicy Piłsudskiego 46. Oprawę muzyczną zapewni Miejski Chór “Cantores Misericordiae” z Ząbek.
Po mszy nastąpi przemarsz zgromadzonych ulicą Piłsudskiego na miejscowy cmentarz. Przemarsz uświetni Kompania Honorowa Wojska Polskiego z Garnizonu Warszawa Wesoła oraz Miejska Orkiestra Dęta z Ząbek.
Na cmentarzu około godziny 19:00 odbędzie się apel poległych i złożenie kwiatów przy pomniku poległych w obronie Ojczyzny w sierpniu 1920 roku.
Po zakończeniu uroczystości na cmentarzu, około godziny 20:15, odbędzie się spotkanie okolicznościowe dla zaproszonych gości w Publicznym Gimnazjum nr 1 przy ulicy Harcerskiej 9.
Przypomnijmy, że kluczową rolę w zwycięstwie odegrał manewr Wojska Polskiego, oskrzydlający Armię Czerwoną, przeprowadzony przez Naczelnego Wodza Józefa Piłsudskiego, wyprowadzony znad Wieprza 16 sierpnia, przy jednoczesnym związaniu głównych sił bolszewickich na przedpolach Warszawy.
Wojna polsko-bolszewicka (wojna polsko-rosyjska) pomiędzy odrodzoną II Rzeczpospolitą a Rosją Sowiecką, dążącą do podboju państw europejskich i przekształcenia ich w republiki sowieckie, trwała w latach 1919-1920, a jej najważniejszymi epizodami militarnymi były: wyprawa kijowska, bitwa warszawska, kontruderzenie znad Wieprza, bitwa pod Komarowem i wreszcie bitwa nad Niemnem.
12 października 1920 delegacja Sejmu RP i rządu Rzeczypospolitej i delegacja rządu RFSRR zawarły w Rydze zawieszenie broni (weszło w życie 18 października). 18 marca 1921, również w Rydze, podpisano traktat pokojowy, który wytyczył granicę polsko-sowiecką i, do agresji ZSRR na Polskę 17 września 1939 roku, regulował stosunki pomiędzy II Rzeczpospolitą a RFSRR, a później ZSRR.
Warto wziąć udział w tym patriotycznym wydarzeniu i oddać hołd poległym na wolność naszej Ojczyzny.