Main Menu

„Czarne punkty” Ząbek! Uważaj w tych miejscach!

Facebooktwitterlinkedin

Wiadomo, że „zdarzenia drogowe” są codziennością każdego miasta, miasteczka czy wioski. Co roku w wypadkach drogowych ginie wielu ludzi, wielu jest rannych. Nikt nie zastanawia się nad tym póki nie dotyczy to kogoś bliskiego.

Ząbki nie są wyjątkiem. Co roku w wypadkach drogowych na terenie miasta giną ludzie. W ubiegłym roku doszło w Ząbkach do 256 zdarzeń drogowych i 234 kolizji. W wypadkach na terenie Ząbek zginęły 2 osoby, a 16 zostało rannych.

Zameldowanych mieszkańców miasta jest ponad 30 tysięcy, faktycznie, według różnych szacunków, mieszka ponad 60 tysięcy. Osoby te codziennie poruszają się po drogach miejskich, powiatowych i wojewódzkich, leżących w granicach miasta Ząbki. Do tego dochodzi jeszcze olbrzymi ruch osób przejeżdżających przez Ząbki. W sumie są to setki tysięcy samochodów przejeżdżających przez miasto i mogących – teoretycznie – spowodować wypadek.

Najczęściej do zdarzeń drogowych na terenie Ząbek dochodzi na ulicy Piłsudskiego – 18 zdarzeń i 15 kolizji  w ubiegłym roku, 1 osoba zabita, 2 ranne.  To droga tranzytowa przez miasto.  Najbardziej niebezpieczne są skrzyżowania w ciągu ulicy Piłsudskiego, z ulicą Warszawską i ulicą Westerplatte.

Kolejne miejsce gdzie dochodzi do dużej liczby wypadków to skrzyżowanie ulicy Radzymińskiej z Wolności – 7 zdarzeń i 7 kolizji. Dalej są: ulica Batorego – skrzyżowania z Wyspiańskiego i  Sobieskiego – 9 zdarzeń i 7 kolizji, 1 osoba zabita i 1 ranna; ulica Skorupki – skrzyżowania z Orlą, Langiewicza i Legionów – 13 kolizji;  ulica Powstańców – 1 wypadek i 20 kolizji; ulica Szwoleżerów – skrzyżowania z Zieleniecką i Kościuszki oraz ulicą Maczka.

Dla pieszych najniebezpieczniej jest na przejściach na ulicy Piłsudskiego przy ulicy Szwoleżerów i przy ulicy Zimnej oraz na ulicy Batorego. Tam najczęściej dochodzi do zdarzeń z udziałem pieszych i niestety tam giną ludzie.

Statystyki pokazują, że co roku na Polskich drogach ginie coraz więcej osób. Dziennie w Polsce dochodzi do 160 wypadków, w których śmierć ponosi 15 osób.  Z danych otrzymanych z Komendy Powiatowej Policji w Wołominie widać, że liczba wypadków drogowych w Ząbkach plasuje minimalnie poniżej średniej.

Przypominamy! Od 18 maja 2015 prawo jazdy traci się za przekroczenie w terenie zabudowanym dozwolonej prędkości o 50 km/h oraz za zbyt dużą liczbę przewożonych w aucie osób. W praktyce, policjant w czasie kontroli drogowej, po stwierdzeniu np. przekroczenia prędkości, zatrzymuje kierowcy prawo jazdy i przesyła je do właściwego starosty, który – wydając decyzję administracyjną – formalnie zatrzyma dokument. Za pierwszym razem zatrzymanie prawa jazdy następuje na 3 miesiące. Jeśli mimo to kierowca dalej będzie prowadzić auto bez uprawnień i zostanie zatrzymany, ten okres przedłuży się do sześciu miesięcy; kolejna “wpadka” bez prawa jazdy zakończy się cofnięciem uprawnień i koniecznością ponownego zdawania egzaminu.

Dzięki tym przepisom w czerwcu tego roku było mniej niż w analogowym czasie ubiegłego roku wypadków oraz mniej osób zabitych i rannych na polskich drogach.

O tym jak wpłynęły nowe przepisy na bezpieczeństwo na ząbkowskich drogach przekonamy się za kilka miesięcy.

Jeżdżąc, chodząc po Ząbkach, pamiętajmy o „czarnych punktach”! Uważajmy! Zwłaszcza tam!

PM

Dane o zdarzeniach drogowych dotyczą roku 2014, pochodzą ze statystyk Komendy Powiatowej Policji w Wołominie.

(foto: OSP Ząbki – 28 lipca 2015, Ząbki, ulica Ks. Skorupki)

Facebooktwitterlinkedin


« (Poprzednia wiadomość)