Filmowe Dwa Brzegi! Retrospektywy! Cannes! Klasyki!
Jeśli masz przyszły tydzień wolny, jesteś pasjonatem kina, i nie wiesz jak spędzić najbliższe dni, wybierze się do Kazimierza Dolnego nad Wisłą. Do 9 sierpnia trwa święto X Muzy, Festiwal Filmu i Sztuki Dwa Brzegi. Ponad setka projekcji filmowych, kilkadziesiąt spotkań z artystami, kilkanaście koncertów. Dwa Brzegi wystartowały po raz dziewiąty!
Jak co roku Kazimierz Dolny staje się przybytkiem X Muzy. To ewenement dla miasta, gdzie nie ma kina, ale są jego pasjonaci. W tym roku festiwal proponuje bogaty program.
Od pierwszego dnia festiwalu startują retrospektywy reżyserskie i aktorskie. Publiczność będzie mogła zobaczyć „Utraconą część Katarzyny Blum” Margarethe von Trotty oraz dwie części trylogii – „Rysopis” i „Walkower” – o młodym pokoleniu autorstwa Jerzego Skolimowskiego. Sekcja „I Bóg stworzył aktora” rozpocznie się za sprawą projekcji teatrów telewizji. Tegorocznego jej bohatera, Adama Woronowicza, będzie można zobaczyć w „Pamiętniku z Powstania Warszawskiego”.
Do codziennych wieczornych wizyt w miasteczku festiwalowym zachęcać będą pokazy odnowionych cyfrowo wersji seriali „Kolumbowie” i „Dekalog”. Każdego dnia będzie można zobaczyć przynajmniej jeden odcinek produkcji Janusza Morgensterna i Krzysztofa Kieślowskiego.
Dwa Brzegi jednak to nie tylko Kazimierz Dolny, ale także Janowiec nad Wisła. Po drugiej stronie rzeki projekcje filmowe będą miały miejsce w Gminnym Ośrodku Kultury. Zaczną się od pokazu „Blue Jasmine” Woody’ego Allena z oscarową rolą Cate Blanchett.
Festiwal otworzy premierowa projekcja „45 lat” w reżyserii Andrew Haigha. Nagrodzona dwoma Srebrnymi Niedźwiedziami w Berlinie produkcja opowie historię małżeństwa z długim stażem mającego niedługo obchodzić rocznicę ślubu. Na kilka dni przed tym wyjątkowym dniem do małżonków dociera jednak informacja o dawnej miłości mężczyzny, która stawia go w zupełnie nowym świetle. Również pierwszego dnia festiwalu będzie można zobaczyć „Powrót do Itaki”, doceniony w Wenecji film Laurent Cantet o pisarzu, który po latach pobytu w Madrycie wraca do rodzinnej Hawany.
W kolejnych dniach będzie można obejrzeć: „Klub” – film opowiadający o księżach odpokutowujących swoje winy, przedstawiającą realia życia w Etiopii „Owcę” oraz badające początki kosmosu i potencjalną przyszłość ludzkości „Planetarium”. Będzie także okazja by zobaczyć kulisy pracy słynnego radzieckiego reżysera („Eisenstein w Guanajuato”) i drugie oblicze amerykańskiego snu („Homme Less”). Wielbiciele westernów znajdą coś dla siebie w „Eskorcie”, feministycznej wariacji tego gatunku w reżyserii Tommy’ego Lee Jonesa.
Na premierę „Porzuconego świata” publiczność zaprosi zaś sama autorka filmu, Margarethe von Trotta. Pokaz będzie częścią tegorocznej retrospektywy niemieckiej reżyserki.
Kazimierz Dolny na czas festiwalu stanie się „małym Cannes” na Dwóch Brzegach. Będzie można zobaczyć pięć filmów z konkursu głównego 68. festiwalu w Cannes, w tym zdobywcę Złotej Palmy. Projekcjom najważniejszych tytułów będą towarzyszyć również pokazy filmów z innych sekcji francuskiego festiwalu.
Z podejmującym głośny ostatnio temat emigracji „Dheepan” o najwyższy laur w Cannes konkurowało 18 produkcji. Aż cztery z nich znajdą się w Kazimierzu Dolnym w ramach sekcji „Świat pod namiotem”. Będą to: rozgrywający się w Auschwitz-Birkenau „Syn Szawła”, pokazujący życie rodziny na przestrzeni kilku dekad dramat „Nawet góry przeminą”, portretująca obecną sytuację ekonomiczną „Miara człowieka” i opowieść o odnajdującej sens życia dojrzałej kobiecie zatytułowana „Moja matka”.
Podczas finału festiwalu, 8 sierpnia, odbędzie się zaś projekcja wspomnianego zwycięskiego tytułu, filmu „Dheepan” w reżyserii Jacquesa Audiarda.
Będą równie interesujące tytuły z innych sekcji canneńskiego festiwalu. Publiczność Dwóch Brzegów będzie miała okazję zobaczyć „Mustanga” Deniaza Gamze Ergüvena, „Owcę” Yareda Zeleke (polska premiera), „Amy” Asif Kapadii, „Taklub” Brillante Mendozy oraz częściowo polskie produkcje: „Intruza” Magnusa von Horna i „Znam kogoś kto cię szuka” Julii Kowalski. W Kazimierzu Dolnym i Janowcu będą gościć reżyserzy dwóch ostatnich filmów.
Tegoroczną edycję zamknie rewizjonistyczna wersja Pisma Św. w reżyserii Jaco Van Dormaela, trafnie zatytułowana „Zupełnie Nowy Testament”.
Choć pewne filmy się nie starzeją, same nośniki niestety tak. Z pomocą przychodzi jednak proces cyfrowej restauracji. W tym roku na Dwóch Brzegach w odświeżonych wersjach zobaczymy m.in. „Mojego Nikifora”, „Proszę słonia”, seriale „Dekalog” i „Kolumbowie”.
Dzięki takim zabiegom jak korekcja kolorów, stabilizacja obrazu oraz usuwanie rys, plam i innych zniekształceń wiekowe produkcje filmowe zyskują nowe oblicze. Dźwięk staje się czystszy, dialogi lepiej zsynchronizowane, a obraz nabiera większej ostrości i wyrazistości. Po cyfrowej rekonstrukcji film uzyskuje drugą młodość.
Na tegorocznych Dwóch Brzegach zostaną przypomniane wariacja Kieślowskiego na temat dziesięciu przykazań i opowieść o konspiratorach, żołnierzach AK, walczących w Warszawie w czasach II Wojny Światowej. Odświeżona wersja „Dekalog” i „Kolumbów” z pewnością przyciągnie przed ekrany nowe pokolenie widzów.
Rodziny z dziećmi, a przede wszystkim najmłodsi, ucieszą się z pokazu odnowionego „Proszę słonia”. Animacja Witolda Giersz to pełnometrażowa wersja kultowego serialu z lat 60. XX wieku. Film opowiada historię chłopca o imieniu Pinio, którego porcelanowa zabawka pewnego dnia zmienia się w normalnych rozmiarów słonia.
W Kazimierzu Dolnym oddany zostanie hołd zmarłemu w ubiegłym roku Krzysztofowi Krauze – zostanie pokazany odrestaurowany „Mój Nikifor” z rewelacyjną Krystyną Feldman w roli głównej. Projekcję uzupełni krótkometrażowy dokument „Mistrz Nikifor” w reżyserii Jana Łomnickiego.
Ostatnim filmem, który zostanie zaprezentowany w nowej, cyfrowej wersji będzie „Ubu król” Piotra Szulkina. O tytułowym władcy będzie można porozmawiać z twórcami osobiście – na Dwóch Brzegach obecni będą reżyser i odtwórca głównej roli, Jan Peszek.
Dziewiąta edycja Festiwalu Filmu i Sztuki „Dwa Brzegi” potrwa do 9 sierpnia. Do zobaczenia w Kazimierzu Dolnym i Janowcu!
Program filmowy festiwalu znajdziesz TUTAJ, a spis spotkań i wydarzeń festiwalowych TUTAJ.
(opr. i ilustracja na podstawie materiałów prasowych)