Main Menu

Fotorelacja

Hołd bohaterom 1920

Facebooktwitterlinkedin

95. rocznicę Bitwy Warszawskiej 1920, zwanej „cudem nad Wisłą”, Ząbki uczciły uroczystościami w dniu 13 sierpnia. Tradycją obchodów jest uroczysta msza święta, przemarsz na cmentarz i apel poległych. Pamięć obrońców Ojczyzny jest ciągle żywa.

Uroczystości zgromadziły władze miasta, zaproszonych gości i nielicznych mieszkańców. Jak co roku obchody rocznicy „cudu nad Wisłą” rozpoczęła uroczysta msza świętą w kościele pw. Św. Trójcy w Ząbkach. Po mszy nastąpił przemarsz zgromadzonych ulicami Ząbek z kościoła na cmentarz parafialny przy ulicy Piłsudskiego. Na cmentarzu przy pomniku-mogile poległych w walkach 1920 roku odbył się apel poległych, oddano salwę honorową i złożono kwiaty. Okolicznościowe mowy wygłosili przedstawiciele miasta i goście.

Mszy świętej, przemarszowi i uroczystości cmentarnej towarzyszyli żołnierze Wojska Polskiego – Kompania Honorowa Wojska Polskiego z Garnizonu Warszawa Wesoła, Miejska Orkiestra Dęta z Ząbek i poczty sztandarowe wszystkich ząbkowskich szkół.

Wśród gości przybyłych na uroczystość byli przedstawiciele Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego z wojewodą mazowieckim Panem Jackiem Kozłowskim, przedstawiciele marszałka województwa, parlamentarzyści związani z Ząbkami oraz przedstawiciele powiatu wołomińskiego i miast powiatu.

Gospodarzy reprezentowali przedstawiciele Urzędu Miejskiego z burmistrzem Panem Robertem Perkowskim i radni Rady Miasta.

Każda z delegacji złożyła biało-czerwony wieniec pod pomnikiem-mogiłą.

Odczytano list Prezydenta Polski Pana Andrzeja Dudy, który nie mógł uczestniczyć w ząbkowskich uroczystościach. Zapewnił w nim o swojej duchowej obecności i jednocześnie zaprosił na obchody w Ossowie i Radzyminie, gdzie będzie. Zapewnił również, że w przyszłym roku weźmie udział w obchodach kolejnej rocznicy „cudu nad Wisłą” w Ząbkach.

Już wiadomo, że wówczas msza święta będzie miała charakter polowy i odbędzie się na błoniach obok cmentarza parafialnego przy ulicy Piłsudskiego.  W związku ze spodziewanym wielotysięcznym tłumem, który przybędzie na uroczystość z udziałem Prezydenta, należy spodziewać się utrudnień w tej części Ząbek.

Zapraszamy do oglądania galerii. Zobaczcie, kto w tym roku uczestniczył w obchodach rocznicy Bitwy Warszawskiej 1920.

(foto: fotografikus.pl)

Facebooktwitterlinkedin