Main Menu

Na weekend

Jedynaczek uczy o teatrze

Facebooktwitterlinkedin

W niedziele, 2 sierpnia, o godzinie 16:00 w Parku Bródnowskim przy Domku Herbacianym w ramach Podwieczorków z Kulturą spotkanie z teatrem “na poważnie”. Warsztaty teatralne dla młodszych dzieci ,,Spotkać Teatr” prowadzone przez Teatr Łątka. Wstęp wolny!

Warsztaty dotyczą teatru, jako swoistego spotkania różnych istot… niekoniecznie ludzkich, czyli aktorów, widzów i postaci scenicznych (bohaterów dramatycznych).

Teatr Łątka zaprasza dzieci do „naukowej” zabawy. Warsztaty mają kształt „gry harcerskiej z przeszkodami”. Mamy pląsy, rytuały, zadania do wykonania, gry na szybkość i koncentrację. Dzieci zdobywają sprawność zucha teatralnego, zuchwałego widza, nieposkromionego teatralnego badacza, nieugiętego zdobywcy teatru. Prowadzący pragną zaszczepić dzieci przeciwko nieśmiałości myślenia o teatrze i używania teatralnych słów.

Warsztaty składają się siedmiu części. Tak są opisane na stronie internetowej Teatru Łątka:

  1. Losowanie zespołów roboczych – „fanklubów” postaci, które występują w spektaklu.
  2. Rozjaśnienie reguł rządzących zasadniczym teatralnym spotkaniem: widzowie – aktorzy, oraz istotnymi spotkaniami widzów ze sobą i aktorów ze sobą (wszyscy zajmują swoje miejsca).
  3. Pierwszy akt spektaklu “Kurczaczek Jedynaczek” (niektórzy oglądają, niektórzy grają, niektórzy przeżywają).
  4. Zabawy wzmacniające najprzyjemniejsze spotkanie teatralne: widzowie – postacie sceniczne (wszyscy się bawią).
  5. Drugi akt spektaklu “Kurczaczek Jedynaczek” (niektórzy oglądają, niektórzy grają, niektórzy przeżywają).
  6. Gra z zadaniami do wykonania. Każdy zespół losuje inne zadanie. Każde zadanie dotyczy, którejś kategorii partnerów spotkania teatralnego, a więc widzów, aktorów i postaci scenicznych oraz relacji między nimi.
  7. Przedstawienie wyników pracy. Każdy zespół opowiada czego się dowiedział.

Bajka „Kurczaczek Jedynaczek” to opowieść o lisie, który podstępnie zdobywa pożywienie, mamiąc i oszukując naiwne ofiary. Sztuka jest osnuta właśnie na tym motywie. Główną jej postacią jest mały kurczaczek, który dopiero co wykluł się i nie zdaje sobie sprawy z czyhających na młody „drób” niebezpieczeństw. Szczególnie niebezpieczny jest oczywiście lis – łotr, który używa perfekcyjnie przemyślanych podstępów, super przekonywującej perswazji, a w ostateczności nawet tanich chwytów, żeby zdobyć śniadanko, obiadek, kolację…

Obok dość sensacyjnej fabuły znalazło się w tej sztuce miejsce na sympatyczne przedstawienie życia rodzinnego. „Kurczaczek Jedynaczek” jest też pochwałą dzielnych dzieci, które potrafią sobie poradzić nie tylko z poważnymi zagrożeniami wielkiego świata, ale także z toksycznością swoich najbliższych, posługując się rozbrajającą ufnością i miłością.

Bardzo interesująca jest realizacja plastyczna spektaklu – ażurowa barwna scenografia i rzadko stosowana poza telewizją technika lalkowa. W przedstawieniu grają lalki mimiczne, wymagające kunsztu animacyjnego.

Sam spektakl „Kurczaczek Jedynaczek”  trwa 40 minut, całe warsztaty około dwóch godzin.

(opr. i foto na podstawie materiałów promocyjnych Teatru Łątka)

Facebooktwitterlinkedin


« (Poprzednia wiadomość)