Main Menu

Lato w lesie… miejskim! Dla wszystkich!

Facebooktwitterlinkedin

Opowieści o królu bagien, leśna kuchnia, warsztaty muzyczne, zajęcia nordic walking to tylko niektóre sierpniowe propozycje powsińskiego Centrum Edukacji Przyrodniczo-Leśnej Lasów Miejskich – Warszawa (Rydzowa 1A). Zajęcia dla najmłodszych, młodszych, starszych i najstarszych. Każdy znajdzie coś interesującego.

Jeśli masz urlop, zajmujesz się dzieckiem, jesteś seniorem… i upał Ci nie straszny, możesz skorzystać z bezpłatnych zajęć proponowanych przez Centrum Edukacji Przyrodniczo-Leśnej w Lesie Kabackim. Co prawda z Ząbek „ciut daleko”, ale warto się wybrać. Oferta jest bogata i przeznaczona dla odwiedzających w różnym wieku.

We wszystkie dni powszednie sierpnia, w godzinach 10:00-14:00 Centrum Edukacji Przyrodniczo-Leśnej przy ulicy Rydzowej 1A otwiera swoje bramy. W programie m.in. zajęcia plastyczne, zagadki oraz wypożyczalnia przyrodniczych gier edukacyjnych. Nie obowiązują zapisy. Warto przyjść całą rodziną, usiąść i posłuchać „co w trawie piszczy”.

Przez trzy najbliższe środy, 12, 19 i 26 sierpnia, w godzinach 10:00-11:30 w Centrum Edukacji Przyrodniczo-Leśnej odbywać się będą zajęcia z cyklu „Lato w lesie”. Warsztaty poświęcone będą królowi bagien – łosiowi. Największemu przedstawicielowi jeleniowatych i jednemu z największych ssaków lądowych żyjących w Europie. Zwykle porusza się powoli i niezgrabnie, ale potrafi także biec kłusem z prędkością dochodzącą nawet do 60 km/h. Latem chętnie chłodzi się i żeruje na bagnach. W okolicach Warszawy nie ma naturalnych wrogów, nie boi się ludzi i czasem wpadnie nawet do… galerii handlowej. Te zajęcia przybliżą zachowania i zwyczaje łosia. Zajęcia przeznaczone są dla dzieci w wieku 8-13 lat wraz z opiekunami. Maksymalnie w zajęciach udział może wziąć 25 dzieci.

W każdy wtorek i czwartek sierpnia Lasy Miejskie – Warszawa zapraszają na zajęcia z nordic walking i technik relaksacyjnych, które odbywać się będą w Lesie Kabackim. Zbiórka i start o godzinie 10:00 przy pętli autobusowej os. Kabaty. Koniec o godziny 12:00 w Centrum Edukacji Przyrodniczo-Leśnej.

Dodatkowo w najbliższą sobotę, 15 sierpnia, odbędzie się specjalny spacer nordic walking w wawerskim Lesie Sobieskiego. Zbiórka o godzinie 10:00 przy pętli autobusowej Marysin. Koniec o godzinie 12:00.

W zajęciach mogą brać udział wszyscy zainteresowani – istnieje również możliwość bezpłatnego wypożyczenia kijków. Maksymalnie w ćwiczeniach może wziąć udział 20 osób.

W sierpniu Lasy Miejskie zapraszają też na warsztaty muzyczne, które odbędą się w dniach 18, 19, 25 i 26 sierpnia w godzinach 10:00-11:30. Zajęcia przeznaczone są dla rodzin z dziećmi w wieku 5-10 lat. Maksymalnie w zajęciach udział może wziąć 20 dzieci.

Dodatkowo w sobotę, 29 sierpnia, o godzinie 10:00 odbędą się specjalne warsztaty fotograficzne przeznaczone dla dorosłych. W zajęciach będzie mogło wziąć udział 10 osób.

W czwartek, 27 sierpnia, w godzinach 10:00-13:30, kolejne ze spotkań przeznaczonych dla seniorów. Tym razem będzie „Leśna kuchnia dla początkujących”. W części wykładowej zajęć nestorzy dowiedzą się m.in. jakie rośliny i w jakich porach można zbierać na terenie kompleksów leśnych, a także dlaczego warto włączyć je do codziennej diety. W części praktycznej seniorzy przyrządzą m.in. zupę ze stokrotek, placki z babki zwyczajnej i spróbują soku z czarnego bzu. W zajęciach będzie mogło wziąć udział 30 osób.

Wszyscy zainteresowani udziałem w zajęciach proszeni są o kontakt pod numerem telefonu 514 823 690. Swoje zgłoszenie można również wysłać na adres merlak@lasymiejskie.waw.pl. W wiadomości należy podać: imię i nazwisko, mail i telefon kontaktowy, datę i nazwę zajęć, na które chcą się Państwo zapisać. Należy zwracać uwagę, dla kogo przeznaczone są poszczególne zajęcia. Wszystkie zajęcia są bezpłatne.

Centrum Edukacji Przyrodniczo – Leśnej Lasów Miejskich – Warszawa, to obiekt wyjątkowy w skali całej aglomeracji. Został wybudowany przy zabytkowej leśniczówce na terenie Lasu Kabackiego im. Stefana Starzyńskiego. Podstawowym celem Centrum jest prowadzenie zajęć edukacyjnych dla dzieci w wieku przedszkolnym, dzieci i młodzieży w wieku szkolnym oraz osób dorosłych.

Centrum usytuowane jest na malowniczym fragmencie Skarpy Warszawskiej i otoczone lasem, który stanowi idealną oprawę do zajęć przyrodniczych i jednocześnie daje możliwość połączenia zajęć kameralnych z praktycznymi zajęciami w terenie. Teren wokół budynku został zagospodarowany tablicami edukacyjnymi na temat budek lęgowych czy rodzajów drewna. Przy Centrum znajduje się również „polanka edukacyjna” z drewnianymi wiatami i miejscem na ognisko.

(opr. i foto materiały promocyjne CEPL)

Facebooktwitterlinkedin