Main Menu

Uwaga upały! Przez tydzień! Uważaj!

Facebooktwitterlinkedin

Szykuje się upalny tydzień. Na Mazowszu do 35 stopni. Upały i wywołane nimi odwodnienie organizmu, może powodować gwałtowne pogorszenie się stanu zdrowia, z zagrożeniem życia włącznie. Wysokie temperatury są niebezpieczne dla dzieci, seniorów i chorych. 

Przed nami największa w tym sezonie fala upałów, która może się okazać wyjątkowa. Jak wskazują prognozy, w przyszły weekend termometry miejscami mogą pokazać w cieniu 40 stopni.

Fale upałów w Polsce zdarzają się każdego lata. Jednak ostatnio trwają coraz dłużej i intensywniej. W 2013 roku w Warszawie, Krakowie, Katowicach i Kielcach zmierzono najwyższe temperatury w okresie powojennym.

Zbliżamy się do pobicia krajowego rekordu, który odnotowano w 1921 roku w Prószkowie koło Opola. Było tam w cieniu 40,2 stopnia. Ten rekord był „zagrożony” na przełomie lipca i sierpnia 1994 roku, gdy w Słubicach przy granicy z Niemcami zmierzono 39,5 stopnia. Pod koniec tygodnia zbliżymy się do tej granicy, a być może nawet ją przekroczymy.

Największe prawdopodobieństwo pobicia rekordu mają trzy województwa: dolnośląskie, wielkopolskie i lubuskie. W sobotę (8 sierpnia) temperatura w cieniu może tam sięgnąć 40-41 stopni. Stanie się to tuż przed nadejściem chłodnego frontu atmosferycznego, a więc również gwałtownych burz.

Pamiętajmy by w czasie upałów wypijać przynajmniej 2 litry wody dziennie (najlepiej wody mineralnej, niegazowanej). Powinniśmy się ubierać jak najlżej, w luźne ubranie o jasnych kolorach, zakrywające możliwie jak największą powierzchnię ciała i wychodząc z domu zawsze nosić nakrycie głowy chroniące twarz i głowę przed nadmiernym nagrzaniem. Dzieci i osoby starsze powinny unikać słońca, ograniczyć przebywanie w godzinach południowych na nasłonecznionym, otwartym terenie do niezbędnego minimum. Osoby mające problemy z chorobami układu krążenia oraz seniorzy powinni ograniczyć wyjścia z budynków, szczególnie w godzinach 10-15.

Jak sobie radzić z wysokimi temperaturami? Zachęcamy do zapoznania się z poradnikiem Regionalnego Systemu Ostrzegania (RSO), dotyczącym bezpiecznego zachowania podczas gorących dni.

Upały – Bezpieczne zachowania

  • Unikaj wychodzenia na zewnątrz w najgorętszej porze dnia (między godzinami 10-17).
  • Unikaj nadmiernego nasłonecznienia, opalania, używaj kremów ochronnych.
  • Chroń dzieci przed nadmiernym przegrzaniem, nasłonecznieniem i odwodnieniem.
  • W upalne dni nie zostawiaj w samochodzie dzieci, zwierząt, materiałów łatwopalnych.
  • Jeśli musisz przebywać na zewnątrz, noś przewiewne ubranie, zakrywające możliwie największa powierzchnię skóry, nakrycie głowy, przewiewne obuwie, okulary słoneczne.
  • Pij regularnie duże ilości płynów, unikając napojów zawierających cukier lub alkohol, spożywaj lekkie posiłki, zwracając uwagę na ich świeżość (zwłaszcza nabiału, lodów, mrożonek).
  • Unikaj forsownego wysiłku fizycznego.
  • Korzystaj z chłodnych (temperatura pokojowa) pryszniców i kąpieli. Pamiętaj, że zimny prysznic po przebywaniu w upale może spowodować szok termiczny.
  • Unikaj dużych różnic temperatur między klimatyzowanymi pomieszczeniami i autami, a temperaturą panującą na zewnątrz.
  • Utrzymuj chłód w pomieszczeniach: w ciągu dnia zamykaj i zasłaniaj okna po stronie nasłonecznionej, otwieraj okna, gdy temperatura jest niższa. Zamykaj drzwi i okna w pomieszczeniach klimatyzowanych.
  • Przebywaj w najchłodniejszym pomieszczeniu mieszkania, szczególnie nocą.
  • Dbaj o zwierzęta: zabezpiecz je przed bezpośrednim nasłonecznieniem, zapewnij nieograniczony dostęp do wody pitnej, wietrz pomieszczenia, w których przebywają.
  • Obserwuj reakcje swojego organizmu podczas upałów – w przypadku złego samopoczucia zwróć się o pomoc do lekarza.

Temperatury przewidywane dla Ząbek – najbliższe 16 dni

Facebooktwitterlinkedin


« (Poprzednia wiadomość)