Main Menu

Fotorelacja

Bohaterom Września 1939

Facebooktwitterlinkedin

1 września obchodziliśmy 76 rocznicę wybuchu II wojny światowej. Ząbkowskie uroczystości odbyły się przy Kwaterze Wojennej na Cmentarzu Miejskim przy ulicy Piłsudskiego. Oddaliśmy hołd Bohaterom Września’39. Organizatorem byli Ząbkowscy Legioniści ZL’11.

1 września 1939 to dzień, gdy wojska niemieckie wkroczył do Polski. To dzień, w którym tysiące Polaków stanęło do walki z okupantem. To dzień, w którym rozpoczęła się eksterminacja polskich obywateli. Wielu Polaków tego dnia straciło życie, wielu zginęło w kolejnych dniach wojny. Codziennie, przez cały czas trwania wojny, ginęli zarówno żołnierze, jak i cywile. Dziś jeszcze możemy spotkać tych, którzy przeżyli ten koszmar. Możemy usłyszeć z ich ust o tych strasznych dniach. Jeszcze możemy zapytać, uścisnąć i podziękować. W Ząbkach okazji do spotkań z kombatantami mamy niemało. Kombatanci towarzyszą nam zawsze przy wszystkich uroczystościach rocznicowych związanych z walkami o wolność.

1 września 2015 roku kombatanci wraz z ząbkowskimi legionistami i garstką mieszkańców Ząbek uczcili pamięć tych, którzy we wrześni 1939 roku swój zryw bojowy przypłacili życiem. Na uroczystość na cmentarzu parafialnym przy ulicy Piłsudskiego, zorganizowanej przez legionistów, przybyli nieliczni mieszkańcy Ząbek, burmistrz i jego zastępca, komendant straży miejskiej, ks. Edward Kowara, ks. Andrzej Kopczyński oraz wyjątkowo licznie kombatanci: Pani Wanda Sobczak, Pani Irena Trębicka, Pan Zygmunt Klepacki, Pan Edward Piórkowski, Pan Henryk Witkowski i Pan Stefan Załęski. Najstarszy z uczestników uroczystości miał 91 lat, a najmłodszy kilka miesięcy.

Gospodarze uroczystości przygotowali zarówno oprawę muzyczną, jak i lampki, które rozświetliły groby żołnierzy Września’39 pochowanych na miejskim cmentarzu w Ząbkach. Po odśpiewaniu czterech zwrotek hymnu narodowego, wieniec w barwach narodowych spoczął pod pomnikiem upamiętniającym poległych w tamtych dniach.

Niebo rozświetlały gwiazdy, a cmentarz światełka lampek na grobach żołnierzy. Długo jeszcze po zakończeniu uroczystości, migoczące światełka przypominały o tych, którzy polegli we wrześniu 1939 roku.

(foto: fotografikus.pl)

Facebooktwitterlinkedin


« (Poprzednia wiadomość)