Main Menu

Filmowa historia Ząbek! Niedosyt!

Facebooktwitterlinkedin

11 września 2015 roku grupka mieszkańców Ząbek obejrzała film dokumentalny o Ząbkach. Film składał się z dwóch 15 minutowych części: „Ząbki początki miasta” i „Ząbki wiek XX”. Przygotowali go profesjonaliści na zlecenie UM Ząbki. Był również czas na pierwsze refleksje.

Pokaz odbył się w sali widowiskowej Miejskiego Ośrodka Kultury. Na pokaz przedpremierowy przybyli, oprócz mieszkańców Ząbek, władze miasta i twórcy filmu. Był czas na dyskusje, pytania i dzielenie się swoimi historiami.

Pierwszą refleksją wszystkich, którzy po raz pierwszy oglądali film był niedosyt. Za mało historii w historii. Z racji ograniczeń czasowych – dwa razy po 15 minut – nie wszystko można było pokazać, opowiedzieć w tak krótkim czasie całą historię Ząbek.

Podczas dyskusji starszy pan, wieloletni mieszkaniec Ząbek, zaskoczył zgromadzonych i udowodnił, że nasi „badacze” historii Ząbek, mimo starań, ciągle niewiele wiedzą. Pan, którego imienia nie poznaliśmy, pamiętał czas, gdy budowano ulicę Ks. Skorupki. Pamiętał, że według jego wiedzy miała przebiegać trochę inaczej niż jest obecnie. Tym stwierdzeniem, a jednocześnie pytaniem, wywołał zaskoczenie na twarzach znawców historii Ząbek i zapewne wszystkich zgromadzonych.

Jak widać są wśród nas osoby, które pamiętają, jak nasza miejscowość po wojnie była budowana. Są też osoby pamiętające Ząbki z przed wojny. A dopóki są z nami, możemy zadawać pytania i możemy jeszcze dużo dowiedzieć się o naszej miejscowości. Warto z tej wiedzy skorzystać. Warto pytać i szukać, i na pewno warto zrealizować film, dokumentujący naszą, pełna wiedzę o historii Ząbek. Film, który będą oglądali nasze dzieci, wnuki i prawnuki. Trwałą wartość, którą zostawimy dla potomnych.

Ktoś powie, apetyt rośnie w miarę jedzenia, ale skąd brać na to pieniądze. Przynajmniej mój apetyt rośnie, szczególnie po prezentacji filmu i rozmowach ze znajomymi, sąsiadami pamiętającymi dawne lata.

Twórcy filmu o Ząbkach mówili na spotkaniu w MOK-u, że materiału, który już nakręcili w Ząbkach jest tak dużo, ze musieli wiele pominąć, skrócić, wyciąć, aby zmieścić się w formule “15 minut”. Zatem warto skorzystać z tego materiału, warto poszukać dalej, warto pytać tych, którzy byli tu pierwsi i przygotować pełny, nie tylko reklamowy, materiał o naszym mieście, o tych którzy je budowali, którzy tu żyli i żyją. Film o naszym mieście i o nas.

A może wśród Was są ludzie, którzy opowiadają o zasiedleniu tych terenów po wojnie? Czy słyszeliście historie o Ząbkach, jego mieszkańcach dawnych i dzisiejszych? Czy znacie historie niesprawdzone, niepotwierdzone dotychczas, które dotyczą historii Ząbek, a które mogą otworzyć nowy rozdział w historii Ząbek? Wspólnie uzupełnijmy historię Ząbek. Bo ta historia już dziś napawa dumą. Mieszkamy w mieście, którego historia jest piękna i bolesna, które po wojnie zostało ograbione z planów, projektów, marzeń.

Dziś wiele z tych planów, projektów jest nie do odtworzenia, nie do odzyskania, nie można ich zrealizować. Ale Ząbki mają swoją historię – historię o której warto pamiętać i historię którą dziś tworzymy my.

Premiera filmu odbędzie się w telewizji, w kanale TVP Historia, w ramach cyklu “Regiony z historią wczoraj i dziś”. Pierwszy odcinek – „Ząbki początki miasta”- 4 października o godzinie 21:15, powtórka w poniedziałek 5 października o godzinie 14:00. Premiera drugiego odcinka “Ząbki wiek XX” – 11 października w niedzielę o godzinie 21:15, powtórka w poniedziałek 12 października o godzinie 14:00.

Zapraszając na pokaz przedpremierowy filmu pisaliśmy, że termin i godzina (siedemnasta) nie są dobrze wybrane i nie sprzyjają licznej obecności mieszkańców. Nasze obawy potwierdziły się.

„Sala widowiskowa MOK w Ząbkach pękała w szwach” – fragment informacji UM Ząbki z pokazu. Foto: UM Ząbki (fot. B. Śladowski).

„Sala widowiskowa MOK w Ząbkach pękała w szwach” – fragment informacji UM Ząbki z pokazu. Foto: UM Ząbki (fot. B. Śladowski).

Mieszkańców nie było zbyt wielu. Z pewnością nie była to „tłumnie zebrana publiczność” i sala widowiskowa MOK nie „pękała w szwach”, jak to „poetycko” ujęto w informacji UM Ząbki. Cóż, każdy widzi to, co chce zobaczyć. Jednak nadmierna przesada, staje się śmieszna.

MP

(foto starej stacji kolejowej Ząbki: NAC)

Facebooktwitterlinkedin