Main Menu

Narodowe Czytanie “Lalki”! W sobotę!

Facebooktwitterlinkedin

Narodowe Czytanie “Lalki” Bolesława Prusa, które odbędzie się w sobotę, 5 września, w całym kraju, zainauguruje w Warszawie prezydent Andrzej Duda z małżonką w Ogrodzie Saskim. Potem przez cały dzień powieść czytać będą znani aktorzy. Skończą ok. godziny 22:00.

Para prezydencka zainauguruje publiczną lekturę “Lalki” w sobotę, o godzinie 11:00, w warszawskim Ogrodzie Saskim. Przez cały dzień powieść czytać będą tam aktorzy m.in. Jerzy Radziwiłowicz, Anna Dymna, Jan Peszek, Małgorzata Foremniak. Czytaniu towarzyszyć będzie muzyka grana na żywo, którą specjalnie na tę okazję przygotuje siedmiu młodych kompozytorów. Obecność pary prezydenckiej uświetni również wieczorną odsłonę Narodowego Czytania w Ogrodzie Saskim.

 

11:00 Część 01. Czyta: Bartłomiej Topa  Muzyka „na żywo”: Wojciech Majewski

12:00 Część 02. Czyta: Jerzy Radziwiłowicz  Muzyka „na żywo”: Nikola Kołodziejczyk

12:45 Część 03. Czyta: Małgorzata Foremniak  Muzyka „na żywo”: Bajzel

13:40 Część 04. Czyta: Magdalena Różczka  Muzyka „na żywo”: Wojciech Majewski

14:25 Część 05. Czyta: Wojciech Zieliński  Muzyka „na żywo”: Chłopcy kontra Basia

15:15 Część 06. Czyta: Jadwiga Jankowska-Cieślak  Muzyka „na żywo”: Nikola Kołodziejczyk

16:15 Część 07. Czyta: Jerzy Bończak  Muzyka „na żywo”: Bobby The Unicorn

17:05 Część 08. Czyta: Eryk Lubos  Muzyka „na żywo”: Bajzel

18:15 Część 09. Czyta: Anna Dymna  Muzyka „na żywo”: Wojciech Mazolewski Quartet

19:10 Część 10. Czyta: Jan Peszek  Muzyka „na żywo”: Bobby The Unicorn

20:00 Część 11. Czyta: Piotr Głowacki  Muzyka „na żywo”: Zimowa

20:50 Część 12. Czyta: Paweł Królikowski  Muzyka „na żywo”: Chłopcy kontra Basia

 

Każdy, kto przyjdzie do Ogrodu Saskiego z “Lalką”, otrzyma na swym egzemplarzu pamiątkowy stempel. Stemple również wysłano do tysiąca miejsc, które jako pierwsze zgłosiły chęć uczestnictwa w akcji. Szkoda, że do akcji nie przystąpiły Ząbki.

Specjalnie na tegoroczne Narodowe Czytanie przygotowano adaptację “Lalki”, której autorem jest Bronisław Maj – poeta, literaturoznawca, wykładowca Uniwersytetu Jagiellońskiego. Poszczególne rozdziały (12 części), z których każdy stanowi oddzielną opowieść, można pobrać ze strony Narodowego Czytania TUTAJ.

Narodowe Czytanie to akcja zainicjowana przed trzema laty przez prezydenta Bronisława Komorowskiego, mająca popularyzować fundamentalne w polskiej kulturze dzieła, wzmacniać poczucie wspólnej tożsamości, a także promować kulturę żywego słowa w jej najdoskonalszych przejawach. Narodowe Czytanie zainaugurowała w 2012 roku wspólna lektura „Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza. W 2013 roku w całej Polsce odbyło się wspólne czytanie dzieł Aleksandra Fredry, a w 2014 roku – “Trylogii” Henryka Sienkiewicza.

Co roku zwiększa się liczba uczestników akcji – “Trylogia” czytana była w ponad 2 tys. miejsc w całej Polsce – w bibliotekach, szkołach, urzędach, na rynkach miast, a nawet na dworcach.

Bronisław Komorowski, przed ustąpieniem z urzędu prezydenta, wystosował odezwę dotyczącą tegorocznej edycji Narodowego Czytania do włodarzy województw, powiatów i gmin, miast oraz miejscowości, a także organizacji społecznych i obywatelskich.

Napisał w niej o “Lalce”: Ta nowoczesna, europejska powieść z jednej strony ukazuje polską waleczność, nasz romantyczny patriotyzm, z drugiej – codzienne, pozytywistyczne budowanie własnej pozycji ekonomicznej czy intelektualnej, oparte na przedsiębiorczości i zaradności. Myślę, że to doskonała książka nie tylko na dzisiejsze czasy. Stanisław Wokulski, Ignacy Rzecki, Izabela Łęcka, Julian Ochocki tworzą galerię niezapomnianych bohaterów, pochodzących z tej samej polskiej opowieści, co Jacek Soplica, Cześnik czy Kmicic. Warto dostrzec ich wszystkich jako żywych ludzi, którzy mają nam coś ważnego do powiedzenia o sobie, o czasach, w których przyszło im żyć, ale i o nas samych – współczesnych Polakach. W zakończeniu listu Bronisław Komorowski apelował o kontynuowanie akcji Narodowego Czytania w latach następnych.

“Lalka” jest zaliczana do arcydzieł literatury polskiej i porównywana do najznakomitszych utworów prozy europejskiej. Obok “Faraona” i “Emancypantek” stanowi jedną z najważniejszych powieści wielkiego pisarza. Początkowo, w latach 1887–1889, ukazywała się w odcinkach w “Kurierze Codziennym”, natomiast w roku 1890 została opublikowana w formie książkowej nakładem wydawnictwa Gebethner i Wolff.

Warto wpaść w sobotę do Ogrodu Saskiego. Zaskakujące wrażenia „murowane”.

Facebooktwitterlinkedin


« (Poprzednia wiadomość)
(Następne wiadomości) »