Main Menu

(Nie)Bezpieczne przejścia dla pieszych! W Ząbkach?

Facebooktwitterlinkedin

19 miejscowości Mazowsza walczyło w konkursie PZU „Aktywne przejście dla pieszych”. Nagrodą było wyposażenie przejścia dla pieszych w elementy poprawiające bezpieczeństwo. Niby niewiele, ale każde działanie, mające poprawić bezpieczeństwo w ruchu pieszych jest bardzo ważne.

Starostwo powiatowe Wołominie przystąpiło do konkursu i zgłosiło trzy lokalizacje: w Wołominie skrzyżowanie ulic Piłsudskiego i Lwowskiej, w Zielonce skrzyżowanie ulic Wolności i Wesołej, i w Kobyłce skrzyżowanie ulic ks. T. Zagańczyka i Serwituckiej. W starostwie odbyły się narady, a wszystkie zgłoszone lokalizacje „zostały rzetelnie sprawdzone i przegłosowane”– jak powiedział Adam Łossan wicestarosta wołomiński. Sam wicestarosta zgłosił lokalizację w Zielonce, bo „dobrze zna  to miejsce i wie, że w obecnym stanie zagraża ono zarówno kierowcom, jaki pieszym”.

Już wiadomo, ze przejścia dla pieszych w Zielonce i Kobyłce, będą przejściami bezpieczniejszymi – wygrały w konkursie. Gratulujemy!

Do konkursu nie zgłoszono żadnej lokalizacji z Ząbek. Nie zrobiło tego, ani starostwo powiatowe, ani Urząd Miasta Ząbki. Czy w Ząbkach wszystkie przejścia dla pieszych są bezpieczne? Zapytaliśmy o to urzędników miejskich. Przytaczamy odpowiedź jaką otrzymaliśmy:

„Ustawa o ruchu drogowym, o drogach publicznych oraz przepisy wykonawcze jasno precyzują zakres obowiązków zarządcy dróg i organów zarządzających ruchem na drogach w zakresie kompetencji i oznakowania dróg. Na drogach gminnych w mieście Ząbki, dla których zarządcą jest Burmistrz Miasta Ząbki ostateczną decyzję w sprawie lokalizacji przejścia dla pieszych podejmuje organ zarządzający ruchem – Starosta Powiatu Wołomińskiego – zatwierdzając projekt stałej organizacji ruch drogowego.

Z informacji pozyskanych od Komendy Powiatowej Policji w Wołominie wynika, że w roku 2014 na terenie Miasta Ząbki doszło do 11 wypadków z udziałem pieszych, w wyniku których 3 osoby zostały ranne. Miejsca, w których doszło do wypadków: ul. 3 Maja 6, ul. Powstańców 26a; ul. Szwoleżerów skrzyżowanie z ul. Kościuszki. W przypadku zdarzeń drogowych gminnych powodem wypadków było nieudzielenie pierwszeństwa pieszemu.

…W zakresie dróg gminnych – bo te leżą w naszej kompetencji – informuję, że posiadamy około 120 oznakowanych przejść dla pieszych, na jednym przejściu zastosowano sygnalizację ostrzegawczą.”

Czy to jest jednoznaczne z tym, że ząbkowskie przejścia dla pieszych są bezpieczne, że gminni i powiatowi urzędnicy robią wszystko, aby takimi były? A może, można lepiej? Zawsze można lepiej. Warto dokładać wszelkich starań, by w Ząbkach było bezpieczniej. Aby każdy kto chce przejść przez jezdnię mógł skorzystać z „bezpiecznego przejścia dla pieszych”.

Nie wszyscy mieszkańcy Ząbek podzielają optymistyczną ocenę Urzędu Miasta. Rodzice dzieci, uczęszczających do Szkoły Podstawowej nr 3 im. Małego Powstańca przy ulicy Kościelnej, mają świadomość zagrożenia. Oto ich apel zamieszczony na profilu FB „STOP wypadkom pod szkołą”

„Szanowni Państwo,

w związku z ostatnimi wypadkami uczniów w pobliżu naszej szkoły, Prezydium RR w najbliższych dniach przeprowadzi zbiórkę podpisów pod Szkołą oraz Filią.

Chcemy pokazać odpowiednim władzom jak ważne jest dla nas bezpieczeństwo naszych dzieci.

Chcemy powiedzieć STOP WYPADKOM POD SZKOŁĄ!!! Chcemy zwiększyć bezpieczeństwo naszych dzieci w drodze do i ze szkoły!!!

Liczymy na Państwa wsparcie i pomoc.

Zapraszamy do składania podpisów już od jutra.

Będziemy starali się, żeby do końca tygodnia przedstawiciele Prezydium byli w budynku głównym Szkoły rano, w okolicach południa i po południu. Odwiedzimy też Filię.

Znajdziecie nas Państwo przy wejściu głównym do Szkoły.

Prezydium RR”

Akcja zbierania podpisów trwa od 30 września do 2 października br.

Otoczenie szkoły podstawowej nr 3 nie wygląda zachęcająco.

Otoczenie szkoły podstawowej nr 3 nie wygląda zachęcająco.

<aktualizacja 05.10.2015> Apel Rodziców zostanie przekazany Burmistrzowi, aby zwrócić uwagę na konieczność zwiększenia bezpieczeństwa dzieci w drodze do szkoły. Władze muszą podjąć konkretne kroki tak, aby dzieci chodzące do ząbkowskich szkół bezpiecznie docierały do szkoły, a potem do domów.

Konkurs PZU „Aktywne przejścia dla pieszych”, to konkurs, w którym Miasto Ząbki nie wzięło udziału.

Udział w innym, kiedy można było wygrać, również w konkursie PZU, Trasę Zdrowia, mimo dwukrotnych prób, skończył się niepowodzeniem. Dlaczego i na jakim etapie? Nie wiemy. <koniec aktualizacji>

Trasa Zdrowia to mini kompleks rekreacyjno-sportowy, którego centralnym elementem jest wytyczona, oznakowana i wyposażona w proste instalacje ścieżka, przystosowana do bezpiecznego uprawiania sportu na co dzień. Trasa umożliwia aktywność w dyscyplinach między innymi takich jak bieganie, nordic walking, spacery, czy narty biegowe.

Na pytanie, czy trasa zdrowia jest mieszkańcom miasta potrzebna, niech każdy odpowie sam. Faktem jest, że taka inwestycja nie zostanie sfinalizowana przez miasto, bo na to brakuje pieniędzy w miejskim budżecie.

Miasto ma ogromne potrzeby, których nie jest w stanie samo sfinansować, a jednak nie zawsze korzysta z możliwości, jakie dają takie konkursy.

Facebooktwitterlinkedin