Main Menu

Palisz śmieci? Trujesz! Niszczysz! Tracisz!

Facebooktwitterlinkedin

Nadeszła jesień, a z nią czas porządków na działkach i w przydomowych ogródkach oraz rozpoczęcie sezonu grzewczego. Zebrane śmieci i pozostałości często palimy. Nie zawsze jest to legalne. Spalanie części odpadów jest zabronione. Palenie nie jest najlepszym pomysłem. Trujemy siebie i innych. Niszczymy środowisko. Narażamy się na mandat lub grzywnę.

Pamiętaj! Spalając śmieci stajesz się producentem trucizny. Zanieczyszczenia ze spalania odpadów zostają w najbliższym otoczeniu, kumulując się w organizmach ludzi i zwierząt. Zanieczyszczają powietrze, wodę i glebę, niszczą nasze zdrowie i delikatne organizmy dzieci.

Dioksyny i furany powstające podczas spalania odpadów są trwałymi truciznami. Należą do związków rakotwórczych i są najbardziej szkodliwymi substancjami, jakie zidentyfikowano w środowisku. W organizmie człowieka odkładają się w wątrobie, powodują choroby nowotworowe, hormonalne, zakażenia wirusowe i bakteryjne, zaburzenia układu oddechowego i pokarmowego. Dioksyny i furany utrzymują się w glebie przez 10 lat i są 10 tysięcy razy bardziej trujące od cyjanku potasu.

Palisz śmiecie! Trujesz siebie i dzieci! Niszczysz środowisko! Czy warto tak ryzykować? Spalając odpady na działce, w ogródku, w domowym piecu zagrażasz własnemu życiu i zdrowiu, a także życiu i zdrowiu najbliższych oraz całego otoczenia. Nie tylko trujesz, ale stwarzasz ryzyko pożaru, niszczysz piec i komin. Co roku z powodu zanieczyszczonego powietrza umiera 28 tysięcy Polaków.

Pamiętaj! Są również odpady, których spalanie jest całkowicie zabronione. Palenie niedozwolonych rzeczy, może obciążyć Twój portfel. Osoby łamiące zakazy spalania śmieci, mogą zostać ukarane mandatami do wysokości 500 zł lub grzywną sięgającą nawet 5000 zł.

Najlepiej nic nie palić!

Facebooktwitterlinkedin