Main Menu

Przebudują Marsa i Żołnierską! Korki zostaną!

Facebooktwittergoogle_pluslinkedin

W tym roku ma się zacząć przebudowa ulic Marsa i Żołnierskiej – zapewniają drogowcy, choć nadal nie ma wykonawcy remontu i pozwolenia na prace. Nie udało się wykupić wszystkich gruntów, nie powstanie jedna estakada. Kierowcom, jadącym do centrum, zostanie tylko korkujący się skręt.

Coraz bardziej oddala się budowa drugiej nitki ulicy Żołnierskiej – od ulicy Strażackiej do granicy Warszawy z Ząbkami (DW 631). To droga, którą codziennie tysiące mieszkańców Ząbek dojeżdża do pracy w Warszawie. Szczególnie ważna jest ta droga dla mieszkańców południowej części Ząbek, bo właśnie tam “rozprowadzany” jest ruch z ulicy Powstańców i ulicy Szwoleżerów.  O korkach, które tworzą się na tych dwóch arteriach nie będziemy pisali.

Zarząd Mienia i Inwestycji Drogowych zapewnia, że przebudowa ulicy Żołnierskiej rozpocznie się jeszcze w tym roku.

„Przygotowania do przebudowy prowadzone są zarówno w zakresie wyboru wykonawcy, jaki i uzyskania decyzji o zezwoleniu na realizację inwestycji drogowej (ZRID). W Mazowieckim Urzędzie Wojewódzkim trwa postępowanie o wydanie decyzji” – twierdzi Agata Choińska-Ostrowska, rzeczniczka Zarządu Mienia i Inwestycji Drogowych.

Inwestor musi jednak poprawić projekt. „W czerwcu 2015 roku Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska, w oparciu o ponowną ocenę oddziaływania przedsięwzięcia na środowisko wydała postanowienie, które powoduje konieczność wprowadzenia zmian w projekcie budowlanym. Dotyczy to przejścia dla zwierząt pod ulicą Żołnierską” – mówi rzeczniczka i dodaje – „Zapowiadane na 2015 rok rozpoczęcie inwestycji jest nadal aktualne.”

Zła informacja dotyczy terminu zakończenia prac. Wcześniej, zgodnie z zapewnieniami drogowców, mieliśmy pojechać “nową” Żołnierską w przyszłym roku. Dziś wiemy, że nie nastąpi to wcześniej niż pod koniec 2017. I to tylko wtedy, jeśli do listopada zostanie wyłoniony wykonawca. A z tym ZMiID ma, jak się wydaje problem, bo oferty zostały otwarte już w kwietniu!

Przebudowa ulicy Żołnierskiej będzie prowadzona równolegle z przebudową ulicy Marsa, od ulicy Naddnieprzańskiej do skrzyżowania z ulicą Żołnierską.

Z dwóch planowanych estakad nad ulicą Marsa w kierunku ulicy Żołnierskiej i odwrotnie, powstanie tylko jedna. Budowę drugiej blokuje Instytut Prymasowski, który nie chce oddać działki, na której ma stanąć planowana estakada. „- Realizujemy zatem projekt przewidujący jedną estakadę nad skrzyżowaniem ulicy Marsa z ulicami Chełmżyńską oraz Żołnierską w stronę wyjazdu z miasta. Ruch w kierunku węzła Marsa będzie się odbywał na poziomie terenu – kierowcy jadący ulicą Żołnierską będą skręcali w ulicę Marsa i wjeżdżali na wcześniej wybudowaną jezdnię” – tłumaczy rzeczniczka ZMID.

Brak drugiej nitki estakady bardzo utrudni wjazd z ulicy Żołnierskiej w Marsa. Podobnie jak dziś będą się tam tworzyły ogromne korki, które bardzo wydłużą czas podróży z Ząbek, Marek czy Wołomina do Warszawy. Ulica Żołnierska od wiaduktu do granic miasta jest obecnie ulicą jednojezdniową. Tworzą się tu ogromne korki.

„– Na tym odcinku droga zostanie poszerzona o drugą jezdnię. Od Strażackiej do ulicy Czwartaków będą po trzy pasy ruchu w każdą stronę. Na skrzyżowaniu z ulicą Czwartaków powstanie węzeł, na którym jezdnie główne (Żołnierska) przebiegać będą na wyższym poziomie. Dalej do granicy miasta przekrój ulicy Żołnierskiej to dwie jezdnie po dwa pasy ruchu „– wyjaśnia Choińska-Ostrowska.

Dalej droga jest wyremontowana i szeroka – to wyremontowany fragment drogi 631 do skrzyżowania z trasą w kierunku Wołomina. Po nowej Żołnierskiej będzie można jeździć z prędkością do 90 km/h.

Skrzyżowanie ząbkowskiej ulicy Powstańców z “nową” Żołnierską przewidziane jest jako skrzyżowanie bezkolizyjne.

Ponad to drogowcy planują wybudować kładkę dla rowerzystów i pieszych nad Żołnierską, łączącą rezerwat Kawęczyn z osiedlem Wygoda. Wzdłuż wschodniej jezdni ulicy Żołnierskiej powstanie ciąg pieszo-rowerowy o szerokości 4 metrów. To dobra wiadomość dla mieszkańców Ząbek, a będzie jeszcze lepsza, jeśli do tego czasu Ząbki wyremontują ulicę Powstańców do granicy miasta, a wraz z nią wybudują planowaną ścieżkę rowerową.

Wzdłuż ulicy Żołnierskiej (DW 631) na terenie Ząbek, zostanie wytyczona ulica Nowoprojektowana od ulicy Powstańców do ulicy Szwoleżerów z ciągiem pieszym i rowerowym. To inwestycja miejska, więc termin tej realizacji uzależniony jest od możliwości finansowych miasta i pozyskania środków zewnętrznych.

Prace przy remoncie Żołnierskiej i Marsa będą sporym utrudnienie dla mieszkańców Ząbek. Dobrze byłoby, gdyby prace te zbiegły się z czasem przebudowy ulicy Powstańców w Ząbkach. Prowadzone równolegle co prawda jeszcze bardziej utrudnią życie mieszkańcom południowej części miasta, lecz jednocześnie zakończone diametralnie zmienią komfort podróży z południowych Ząbek do Warszawy.

Nie wiadomo, jak będzie wyglądać organizacja ruchu w czasie dwóch lat prac. „- Projekty tymczasowej organizacji ruchu powstają po podpisaniu umowy z wykonawcą. O zmianach w organizacji ruchu będziemy informowali z wyprzedzeniem, niezwłocznie po uzgodnieniu ich z inżynierem ruchu” – zapewnia rzeczniczka ZMID-u.

My również będziemy na bieżąco informowali Was o wszystkich zmianach.

Życzymy wszystkim cierpliwości i aby podobnie jak w przypadku oddanego już odcinka ulicy Żołnierskiej prace remontowe zakończyły się przed czasem.

MP

Proponujemy „fotograficzną” wycieczkę. Na początku są fotografie z odcinka, który został już wyremontowany – od granicy Warszawy w kierunku Marek. Dalej zdjęcia wąskiego odcinka, który ma być remontowany i zdjęcia ze skrzyżowania Żołnierska-Marsa. Na koniec mur, ogradzający tereny należące do instytucji kościelnej. Przez ich upór, i nie możność wykupienia tego terenu, nie powstanie bezkolizyjny zjazd z ulicy Żołnierskiej w Marsa.

(foto: fotografikus.pl)

Facebooktwittergoogle_pluslinkedin

 • Trolek

  Karol, samochodem do pracy jadę 1 godzinę. Autobusem muszę dołożyć godzinkę (razem z wcześniejszym wyjściem z domu by dojść w ciągu 15 minut na przystanek). Z powrotem dokładałbym 1.5 godziny gdybym poruszał się komunikacją miejską. Chętnie bym się przesiadł na autobus do metra, ale władze Ząbek uważają, że takie połączenie nie ma sensu, że lepiej jest pojechać na dworzec PKP, do Rembertowa, tam poczekać “kilka chwil” na pociąg i już za 2 godziny od wyjścia z domu jestem w pracy.

 • Karol

  Oczywiscie, ze infrastruktura jest niewystarczajaca. Jednak ma to jakas przyczyne. Pomijajac sprawnosc wlodarzy, winni sa sami mieszkancy. I nie chodzi o ich liczbe. Ile osob zameldowalo sie w Zabkach i placi tutaj podatki? Rozumiem, miasto jest sypialnia Warszawy, ale w korku na Powstancow widze same ‘odlegle’ rejestracje. Jesli nie stworzymy spolecznosci, nie bedzie niestety pieniedzy na nowe przedszkola i szkoly. A deweloperzy? To sa firmy, ktore maja za zadanie zarabiac, ich nie interesuje bliskosc infrasturktury tylko to czy mieszkania sie sprzedadza 😉

 • Anna

  A nie wydaje ci się, że Ząbki mają zbyt wielu mieszkańców na tę infrastrukturę. Nasze władze zapraszały/oferowały i zapewniały o dogodnej lokalizacji, bliskości Warszawy, wydawały zgody na nowe osiedla (patrz Powstańców, tam w budowie lub planach oddania są kolejne bloki, kolejni mieszkańcy), a drogi bez zmian od wielu lat. Strach się bać, co będzie dalej. dziś, żeby o godz. 7 rano dojechać do Marsza trzeba stać w korkach ok. 40 min. To samo dzieje się w szkołach, ktoś, kto pozwala budować nowe osiedla, powienien wiedzieć, że pod to trzeba zaplanowac odpowiedniej wielkości szkołę, przedszkola i drogi… Mieszkam w Zabkach od urodzenia i takiegp horroru komunikacyjnego nie było, a zapaowida się jeszcze większy. Pora wystapić do wladz o odszkodowania za spóźnienia do pracy.

 • Karol

  Chyba nie ma nikogo z poludniowej czesci Zabek, kto nie czekalby na remont ul. Zolnierskiej. Mnie smuci tylko jedno, czy naprawde wszyscy musicie jezdzic samochodami? Jestem w stanie zrozumiec tych, ktorzy podwoza dzieci do szkoly, badz tych, ktorym samochod jest niezbedny do pracy. Jednak z moich obserwacji zza szyby autobusu 199 wynika, ze w 90% samochodow jest tylko 1 (slownie: jedna) osoba. Naprawde wolicie stac w korku od kosciola, czy gdzie on sie tam zaczyna, zamiast wsiasc w darmowa komunikacje? Wsiadam w autobus na Szwolezerow, i w okolicach godziny 7 jest cala masa miejsca, a mimo to korki po horyzont…