Main Menu

Na weekend

Święto Wisły! Pełne Gwiazd!

Facebooktwitterlinkedin

W sobotę, 12 września, odbędzie się już ósma edycja najważniejszego święta miłośników królowej polskich rzek – Święta Wisły, w tym roku – Pełne Gwiazd. Nocna parada jednostek pływających, opowieści o gwiazdozbiorach i pokazy flyboard – tak w skrócie przedstawia się tegoroczny plan.

Tegoroczne Święto Wisły wpisuje się w obchodzony w tym roku Międzynarodowy Rok Światła 2015. Święto Wisły Pełne Gwiazd to wyjątkowy punkt w corocznym planie warszawskich imprez plenerowych. Jest uhonorowaniem warszawskiego środowiska wiślanego oraz doskonałą okazją do zaprezentowania mieszkańcom możliwości  aktywnego spędzenia czasu na rzece. Bulwar im. Jana Karskiego – pomiędzy mostem Śląsko-Dąbrowskim a Gdańskim – zamieni się w trybunę, z której uczestnicy imprezy będą mogli oglądać kulminacyjną część wydarzenia – nocną paradę oświetlonych łodzi.

Nabrzeże Wisły to przestrzeń, gdzie natura łączy się z kulturą, ale też jedno z niewielu miejsc w Warszawie, gdzie z powodzeniem można obserwować gwiazdy. Aby podkreślić ten wyjątkowy charakter nabrzeży, jednostki zostaną udekorowane gwiezdnymi konstelacjami. Dekoracje zostaną zbudowane z energooszczędnych LED-ów i pojawią się również na samym nadbrzeżu. Elementem świetlistego orszaku będą gwiezdne konstelacje, które rozświetlają wrześniowe niebo. Świetliste elementy otrzymają też sami uczestnicy wydarzenia.

Wiślane historie i wodniackie legendy opowie dziennikarz, zajmujący się sportami wodnymi i pasjonat żeglarstwa, Waldemar Heflich. O nadwiślańskim nieboskłonie zaś dowiemy się więcej od Karola Wójcickiego z Centrum Nauki Kopernik, promotora astronomii i popularyzatora nauki.

W programie obchodów znalazły się:

19:00Spływy na łodziach wioślarskich oraz pokazy i nauka praktycznych umiejętności kajakarskich wraz z akrobacjami i skokami z rampy.

21:00-21:25 Pokaz „Światła wody” w Multimedialnym Parku Fontan.

21:30Start nocnej parady – „Gwiaździsta Parada” – oświetlone jednostki pływające zaprezentują się w uroczystym orszaku. W zależności od warunków pogodowych, przed zgromadzoną na bulwarze widownią przepłyną statki, łodzie, promy, kajaki i nie tylko.

22:30-23:00Pokaz flyboard, świetlnych akrobacji ponad powierzchnią wody, wykonany przez Piotra “SAXO” Staszewskiego – mistrza Polski skuterów wodnych klasy freestyle, jednego z prekursorów flyboarda w Polsce.

Warto przyjść całą rodziną i spędzić wieczór nad Wisłą. Zabawa murowana, tym bardziej, że meteorolodzy obiecują piękną pogodę i czyste niebo, a dojazd z Ząbek łatwy i niedługi.

Dla osób z niepełnosprawnością ruchową rekomendujemy wejście przejściem podziemnym pod ulicy Wybrzeże Gdańskie, przystanek “Podzamcze”.

Facebooktwitterlinkedin


(Następne wiadomości) »