Main Menu

Zapisz dziecko do harcerstwa! Warto!

Facebooktwitterlinkedin

Tych, którzy w latach swojej młodości byli harcerzami nie trzeba przekonywać, że warto. Tym, którzy nie byli, ciężko wytłumaczyć tak, aby zrozumieli, co takiego wyjątkowego jest w byciu harcerzem. Bo to, że harcerze lubią wyjeżdżać na rajdy, biwaki, to zrozumiałe. Każdy lubi.

Ale żeby wyjeżdżać spakowanym tylko w mały plecak, nosić wszystko ze sobą i przez trzy dni ciągle chodzić i chodzić, często na zimne i deszczu, a na koniec spać na twardej ziemi? Albo w wakacje wyjechać na obóz, to zrozumiałe. Ale żeby do lasu, pod namiot?  Żeby samemu budować sobie łóżko, gotować na kuchni polowej i trzy tygodnie żyć bez prądu, bez komputera, bez telefonu? Cóż, a jednak są chętni. Dlaczego?

Bo tworzy się wyjątkowa więź. Bo drużyna harcerska jest jak rodzina. Bo nawiązuje się wiele przyjaźni. Bo drużynowy to nie rodzic i nie nauczyciel, a mimo to wychowawca.

Oczywiście są też kwestie ważniejsze: harcerstwo kształtuje charakter. Uczy pokonywać własne słabości, uczy braterstwa i patriotyzmu, przypomina o historii i tradycjach, o wartościach zapominanych w naszej codzienności, a przecież tak ważnych.

Harcerstwo to służba, Ojczyźnie i bliźnim. Ale przecież tymi poważnymi pojęciami nikogo nie zachęcimy. Nikt nie powie: jestem harcerzem, bo jestem patriotą. Jestem harcerzem, bo mogę pomagać innym. Powiedzą: jestem harcerzem, bo jest fajnie.  A to oznacza, że wszystkie te poważne idee ukryte są w zabawie.

7 Gromada Zuchowa “Tajemnica” to najmłodsza grupa wiekowa działająca w Ząbkach. Zuchy (dzieci z klas 1-3) realizują zbiórki według zasady “nauka poprzez zabawę”. Bawią się w coś lub kogoś. Wykonują pożyteczne prace. Uczą się samodzielności i zaradności.

7 Drużyna Harcerska “Arkana” zrzesza dzieci z klas 4-6. Harcerze na zbiórkach uczą się technik harcerskich, pierwszej pomocy,  terenoznawstwa itp. Wykonują zadania na rzecz innych, chodzą na wędrówki,  wyjeżdżają na rajdy. Uczą się pracy w grupie oraz dyscypliny.

2 Specjalnościowa Drużyna Harcerska im. Mjr Henryka “Hubala” Dobrzańskiego to najstarsza grupa wiekowa, działająca w Ząbkach (młodzież od 1 klasy gimnazjum). Jest to środowisko o charakterze militarnym, proobronnym, więc większość zbiórek spędzają w lesie, gdzie uczą się maskowania, czołgania, maszerowania oraz wszelkiego rodzaju survivalu. W zajęciach, które realizują bardzo często nawiązują do historii II Wojny Światowej.

A teraz kwestia najważniejsza 🙂

  • Jeżeli chcesz zostać harcerzem,
  • Jeżeli chcesz, aby Twoje dziecko zostało zuchem lub harcerzem,
  • Jeżeli chcesz nas wesprzeć,
  • Jeżeli chcesz nawiązać z nami współpracę,

Skontaktuj się z nami telefonicznie 506 925 085 lub mailowo tajemnica7@onet.pl. Znajdź nas na facebooku: szczep Tajemnica.

Ząbkowscy harcerze czekają!

Z harcerskim pozdrowieniem – Czuwaj!

(foto: Szczep Tajemnica)

Facebooktwitterlinkedin