Main Menu

28 październik 2015! Godzina 6:00! „Wraca” Łazienkowski!

Facebooktwitterlinkedin

Na oddanie mostu łazienkowskiego czekają kierowcy z miasta ZąbkiSprawdziła się nasza informacja o terminie oddania do ruchu Mostu Łazienkowskiego. Od rana 28 października mogą z niego korzystać kierowcy z Ząbek. To ułatwienie nie tylko dla ząbkowian, ale dla wielu tysięcy warszawiaków. Na przeprawę wraca komunikacja miejska. Piesi muszą poczekać.

Pożar, który wybuchł w połowie lutego na pomoście technicznym mostu Łazienkowskiego spowodował uszkodzenia na tyle poważne (min. trwałe odkształcenia konstrukcji i struktury stali), że konieczne było zamknięcie go dla ruchu. Remont przeprawy rozpoczął się w kwietniu. Stara konstrukcja mostu była sukcesywnie demontowana, a nowe elementy nasuwane z obydwu brzegów Wisły.

Rekordowa odbudowa

Dwa miesiące trwało nasuwanie stalowej konstrukcji przeprawy. Obie jej części musiały pokonać łącznie 400 m, by spotkać się w połowie drogi, gdzie zostały połączone. Wykonawca wzmocnił podpory mostu, zamontował pas dzielący jezdnie, wykonał odwodnienie. Wreszcie, w ostatnich tygodniach, na stalowej konstrukcji została położona dwuwarstwowa nawierzchnia. Wierzchnią warstwę ułożono jednocześnie na całej długości i szerokości jezdni, aby uniknąć „szwów”. Na „nowym” moście stanęły latarnie, zamontowano bariery energochłonne i balustrady. Są na nim, tak jak przed remontem, po trzy pasy ruchu na każdej jezdni (na obydwu jezdniach są buspasy).

Wykonawca jest dumy, że udało mu się wykonać  wszystkie prace w planowanym terminie. Twierdzi, że to rekord w historii Polski, że jeszcze nikt nigdy nie nasunął tak dużej konstrukcji mostu w tak krótkim czasie.

W ubiegłym tygodniu trwały próby obciążeniowe. Sprawdzano jak zachowuje się konstrukcja, obciążona grubo ponad tysiącem ton. W ostatnich dniach trwał jeszcze montaż instalacji elektrycznej, oświetlenia, barierek i balustrad, a także oznakowania poziomowego i pionowego. Dziś (27 października) odbywały się odbiory techniczne, prowadzone przez odpowiednie służby.

Łazienkowski przed terminem, ale prace trwają dalej

Zgodnie z planem most miał być przejezdny najpóźniej 31 października. Zostanie otwarty wcześniej, bo już 28 października, trzy dni przed terminem.

Wszystkie roboty remontowe mają się zakończyć się do 30 września 2016 roku. Po moście będą już jeździć samochody, ale będą jeszcze prowadzone m.in. prace związane z zabezpieczaniem konstrukcji stalowych i betonowych przed korozją, naprawą elementów betonowych, montażem rurociągów. Naprawiany jest także łącznik pomiędzy konstrukcją mostu a estakadą zjazdową w kierunku Puław, którego zły stan wyszedł na jaw podczas rozbiórki betonowych elementów.

Komunikacja miejska wraca na dawne trasy

Po otwarciu mostu dla ruchu kołowego autobusy wrócą na swoje stałe trasy prowadzące mostem Łazienkowskim. Są to linie 138, 141, 143, 151, 182, 188, 411, 502, 514, 520, 523, 525.

Utrzymane zostanie kursowanie linii E-1, która nadal będzie dowoziła mieszkańców Gocławia do stacji metra Stadion Narodowy.

Przystanki na moście nie będą czynne – schody do nich prowadzące są rozbierane, bo są w złym stanie technicznym. Tym samym mostem nie będą mogli chodzić piesi. Schody zostaną odbudowane w nowej lokalizacji w ramach innego zadania inwestycyjnego – muszą zostać przesunięte, aby w przyszłości była techniczna możliwość dostawienia do nich wind.

Rowerzyści poczekają

W przyszłym roku rozpocznie się budowa podwieszanej kładki dla rowerzystów. Kładka będzie podwieszona do stalowej konstrukcji mostu (nowa konstrukcja jest do tego przystosowana) pod chodnikami, po obu stronach mostu. Kładka połączy drogę rowerową na lewym brzegu Wisły z drogą wzdłuż Wału Miedzeszyńskiego. Rada Warszawy przyznała na to przedsięwzięcie 16 mln złotych w latach 2016-17. W tym roku ma powstać koncepcja, w przyszłym projekt wraz z potrzebnymi decyzjami i rozpocznie się budowa. To pierwszy etap budowy tego połączenia rowerowego, w kolejnym etapie ZDM planuje dodatkową kładkę nad ulicą Wał Miedzeszyński i połączenie z drogą rowerową wzdłuż alei Stanów Zjednoczonych.

(foto: UM st. Warszawy)

Facebooktwitterlinkedin