Main Menu

Ząbki wybrały! Wyniki wyborów parlamentarnych 2015!

Facebooktwitterlinkedin

Ząbki wyniki wyborów do sejmu i senatuPrawie 15 tysięcy Ząbkowian skorzystało ze swojego prawa i 25 października poszło do urn. W stosunku do wyników ogólnopolskich nie było zaskoczenia, z małym wyjątkiem. W Ząbkach wygrał PiS. PO zajęła drugą pozycję, a trzecią… .Nowoczesna. KUKIZ’15 był czwarty.

Frekwencja w Ząbkach

25 października 2015 w wyborach parlamentarnych w Ząbkach frekwencja była wyższa od średniej krajowej – 51 proc. – i wyniosła niemal 63 proc. Głosowało 14 849 osób, spośród 23 571 uprawionych do głosowania w 15 okręgach wyborczych.

Mieszkańcy miasta Ząbki

 

Wyniki wyborów do Sejmu w Ząbkach

W wyborach do Sejmu najwięcej głosów zebrał PiS – niemal 42 proc. Liderem okazał się Jacek Sasin, na którego głosowało niemal 20,5 proc., biorących udział w głosowaniu, Ząbkowian. Zebrał on niemal połowę głosów oddanych na kandydatów PiS w Ząbkach.

Drugie miejsce zajęło PO z wynikiem 22,5 proc. Liderem, a właściwie liderką, została Małgorzata Kidawa-Błońska, na którą głosowało nieco ponad 16 proc. głosujących mieszkańców Ząbek. Otrzymała niemal 72,5 proc. głosów oddanych na kandydatów PO w Ząbkach.

Na trzecim miejscu w Ząbkach, inaczej niż na poziomie kraju, znalazła się .Nowoczesna Ryszarda Petru z wynikiem 9,95 proc. Najwięcej głosów zebrała Kamila Gasiu-Pichowicz, na którą oddało głos nieco ponad 4 proc. Ząbkowian, którzy poszli do urn. Zebrała ponad 41 proc. głosów .Nowoczesnej w Ząbkach.

Kolejny wynik w Ząbkach uzyskał Ruch KUKIZ’15 z wynikiem 8,06 proc. Najwięcej głosów zebrał Stanisław Tyszka, którego w Ząbkach poparło 3,6 proc. głosujących. Zebrał 44,77 proc. głosów oddanych na to ugrupowanie.

Dobry wynik uzyskało w Ząbkach ugrupowanie KORWiN – 5,6 proc. Największa liczba głosów została oddana na Kacpra Mikołaja Korwina-Mikkego.

Na kolejnych miejscach znalazły się:  Zjednoczona Lewica – nieco ponad 5 proc. i ugrupowanie Razem z poparciem 4,06 proc. głosujących  mieszkańców.

Głosujący Ząbkowianie wyraźnie powiedzieli „nie” Komitetowi Wyborczemu PSL. PSL otrzymał tylko 1,85 proc. głosów.

Wyniki wyborów do Senatu w Ząbkach

W wyborach do Senatu największą liczbę oddanych głosów w Ząbkach uzyskał Krzysztof Jan Żaryn (Komitet Wyborczy PiS) 55 proc. On też został wybrany senatorem w Okręgu Wyborczym nr 40 i będzie reprezentował również Ząbki.

Drugą pozycję zajęła Anna Teresa Aksamit (Komitet Wyborczy PO) z blisko 45 proc. poparciem, głosujących Ząbkowian.

Kto posłem z Ząbek?

Tak jak pisaliśmy „Ząbki mają posłów! Sasin i Uściński w Sejmie!” – w Sejmie będzie dwóch posłów z Ząbek – wybrany na kolejną kadencję – Jacek Sasin (PiS) i – debiutant – Piotr Uściński (PiS).

Wyniki wyborów parlamentarnych 2015 w Ząbkach

(opr. na podstawie informacji UM Ząbki)

Facebooktwitterlinkedin