Main Menu

Mieszkam w Ząbkach

Pan Andrzej – kolekcjoner kart do gry

Facebooktwitterlinkedin

Pan Andrzej mieszka w Ząbkach od początku lat osiemdziesiątych ubiegłego wieku. To człowiek o wielu pasjach. Człowiek wszechstronny, widzący dobre i złe strony otaczającego świata. To człowiek, robiący wiele ciekawych rzeczy, potrafiący mobilizować nie tylko siebie, ale również i otoczenie.

Pan Andrzej ma kilka pasji. Sam o sobie mówi, że jego największą, codzienną pasją jest czytanie książek. W domu Pana Andrzeja stoi pełno regałów wypełnionych książkami. Odwiedzający czuje się, jak w dobrze wyposażonej bibliotece. To bogata, prywatna kolekcja, o której w czasach e-booków, warto wspomnieć.

Pan Andrzej ma również inną kolekcję. Kolekcję, która fascynuje wszystkich, którzy mieli okazję chociaż częściowo ją obejrzeć. Pan Andrzej, od blisko 40 lat, kolekcjonuje talie kart do gry, artefakty i literaturę związane z kartami.  Obecnie Pan Andrzej ma ponad 2200 różnych talii kart z całego świata i niezliczoną ilość  przedmiotów i rekwizytów związanych z kartami. Imponująca kolekcja. A sam właściciel pięknie o niej opowiada. Pan Andrzej zgłębił historię kart do gry i z chęcią, swadą i bardzo ciekawie przekazuje ją słuchaczom. Swą wiedzą Pan Andrzej chce się podzielić z ludźmi. Zaczął już pisać książkę o historii kart do gry. Nie wiem, jak inni, lecz ja z chęcią przeczytam książkę autorstwa Pana Andrzeja.

Wiedza i doświadczenie Pana Andrzeja w zbieraniu kart oraz opisy kolekcji  – najczęściej tylko wycinkowo – były prezentowane w różnych czasopismach. Pan Andrzej bywał też gościem różnych programów telewizyjnych, gdzie dzielił się swą wiedzą, dotyczącą tajemniczej historii kart, pokazywał również, niektóre części swej, bogatej kolekcji.

Karty do gry są tematem bardzo obszernym, bo w różnych dziedzinach życia można spotkać  elementy zdobione motywami karcianymi. Są plakaty z kartami, są obrazy ludzi grających w karty, są sceny w filmach, pokazujące ludzi grających w karty, są zdjęcia znanych osób w trakcie gry w karty, wreszcie są książki i czasopisma o kartach do gry. W zbiorach Pana Andrzeja jest m. in. zdjęcie marszałka Józefa Piłsudskiego, układającego pasjansa. Widać, że i wielcy ludzie z przyjemnością odpoczywali przy kartach.

Czytaj dalej na… Stronie 2.

Karty z kolekcji Pana Andrzeja 

Czytaj dalej na… Stronie 2.

 

Facebooktwitterlinkedin