Main Menu

Na weekend

Spacer z teatrem

Facebooktwitterlinkedin

W niedzielę, 11 października, w Warszawie pierwszy spacer teatralny. Wezmą w nim udział artyści, miłośnicy teatru oraz wszyscy, którzy lubią spacerować i w nieoczywistej formie poznawać polski teatr oraz jego historię. Start o godzinie 13:00 z placu Krasińskich. Warto przyjść!

W której warszawskiej kawiarni poranną kawę pijał Jerzy Grzegorzewski? Jak Tadeusz Łomnicki przygotowywał się do ról? Gdzie jako aktor debiutował Wojciech Bogusławski? Odpowiedzi na te pytania i wiele innych będzie można znaleźć, wychodząc jesienią na „teatralne spacerowniki”, które organizowane będą w Warszawie.

Spacerownik Teatralny to projekt Instytutu Teatralnego im. Zbigniewa Raszewskiego, realizowany we współpracy z teatrami i władzami samorządowymi.

Projekt towarzyszy obchodom 250-lecia teatru publicznego w Polsce, których organizatorem jest Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. W związku z tą szczególną dla polskiego teatru rocznicą, w całym kraju i przez rok prowadzone są różnorodne przedsięwzięcia i inicjowane różne wydarzenia. Najważniejsze cele obchodów to popularyzacja teatru, zachęcenie do czynnego uczestnictwa w życiu teatralnym, upowszechnienie i ułatwienie dostępu do wiedzy oraz uświadomienie dorobku artystycznego i miejsca teatru publicznego w dziejach Polski i jej kultury.

Spacery teatralne mają w niekonwencjonalnej i przyjaznej formie przybliżyć historię polskiego teatru. Mają również „wydobyć” z miejskiej architektury miejsca dla teatru niegdyś bardzo ważne, a dziś zapomniane i przywrócić im należną rolę dzięki wspomnieniom i opowieściom. Przypomnieć miejsca, które „pracowały” na piękną historię polskiego teatru.

Pierwszy spacer ulicami Warszawy – pod hasłem „Teatrowiska warszawskie” – ruszy już w niedzielę 11 października o godzinie 13:00 z placu Krasińskich (miejsca, gdzie w latach 1779–1833 mieścił się Teatr Narodowy). Wspólnie przejdziemy ulicą Miodową, zatrzymując się przy Collegium Nobilium, siedzibach Teatru Nowości, kabaretów Qui pro Quo i Momusa, Teatru Wielkiego – Opery Narodowej, Teatru Narodowego, Teatru w Pałacu Radziwiłłowskim, Teatru Żydowskiego, Teatru Studio i Dramatycznego. W każdym z odwiedzanych miejsc na uczestników spaceru czekać będą niespodzianki – na przykład spotkania i opowieści artystów związanych z poszczególnymi scenami.

Spacer poprowadzi Paweł Płoski, na co dzień wykładowca Akademii Teatralnej, kierownik działu literackiego Teatru Narodowego, członek redakcji miesięcznika „Teatr” oraz badacz dziejów instytucji teatralnych. Wezmą w nim udział też Dorota Buchwald – dyrektor Instytutu Teatralnego, Tomasz Thun-Janowski – dyrektor Biura Kultury m.st. Warszawy oraz artyści i przedstawiciele władz stołecznych teatrów.

Proponowane trasy Spacerowników Teatralnych mają zachęcać mieszkańców, przez niekonwencjonalną i atrakcyjną formułę, do zwiedzania i poznawania teatralnej – a tym samym kulturalnej – historii Warszawy. Przygotowane scenariusze są różnorodne, a spacery prowadzone będą nie tylko przez przeszkolonych miejskich przewodników, ale także znanych artystów.

Scenariusze spacerów od 11 października znajdują się na stronie internetowej spacerownikteatralny.pl. Będą zawierały plany tras, poszerzone informacje o teatrach i ciekawostki o teatralnych twórcach. Ważnym miejscem na stronie będzie sekcja poświęcona autorskim trasom tematycznym, przygotowywanym przez artystów i historyków teatru.

W Warszawie swoją autorską trasę przygotowała aktorka Joanna Szczepkowska. W stolicy będzie można też wybrać się na spacer śladami Wojciecha Bogusławskiego, Jerzego Grzegorzewskiego czy Tadeusza Łomnickiego oraz przejść szlakiem dawnych kawiarni artystycznych i literackich.

Facebooktwitterlinkedin


« (Poprzednia wiadomość)
(Następne wiadomości) »