Main Menu

Sprawdź swoją „dyspozycję” fizyczną! Warto!

Facebooktwitterlinkedin

W niedzielę, 18 października, każdy może sprawdzić swoją „dyspozycję” sportową, biorąc udział w 12-minutowym teście Coopera. Stadion Ośrodka Sportu i Rekreacji Targówek (Łabiszyńska 20) od godziny 9:00 do 14:30. Udział jest bezpłatny. Wymagane wcześniejsze zapisy. Zgłoś się już dziś!

OSiR Targówek i AZS Środowisko Warszawa zapraszają na Test Coopera dla Wszystkich! Nie ważne czy biegasz maratony, czy też rekreacyjnie truchtasz po parku, czy oglądasz to wszystko w telewizji.

Test Coopera odbędzie się w niedzielę, 18 października, stadion OSiR, ulica Łabiszyńska 20. Biegi testowe startują od godziny 9:00, co 20 minut, do godziny 14:30. Udział jest bezpłatny. Chętni muszą się wcześniej zapisać na stronie www.testcoopera.pl. Uwaga! Osoby niepełnoletnie muszą posiadać zgodę opiekuna prawnego.

Test Coopera polega na pokonaniu jak najdłuższego dystansu w ciągu 12 minut – nic więcej. Można biec, maszerować, skakać. To uniwersalny sprawdzian aktualnej dyspozycji fizycznej. Wystarczy strój sportowy i bieżnia. Każdy z uczestników ma 12 minut na rywalizację z samym sobą. Dystans, który w tym czasie pokona, stanowi jego osobisty wynik.

Jeśli się zapisałeś, otrzymasz informację kiedy biegniesz. Przyjdź wcześniej. Dobrze się rozgrzej, przygotowując organizm do wzmożonego wysiłku.

Test będzie wyglądał tak – Na wyznaczony sygnał zacznij biec. Pamiętaj, by na początku nie narzucić zbyt dużego tempa, ponieważ 12 minut szybkiego biegu to naprawdę duży wysiłek. Warto utrzymywać cały czas takie samo tempo, a dopiero w końcówce przyspieszyć. Jeśli podczas testu nagle opadniesz z sił, możesz chwilę odpocząć, jednak zrób to maszerując. Staraj się dać z siebie jak najwięcej, tak żeby po teście czuć duże zmęczenie – wówczas wynik testu będzie maksymalnie zbliżony do Twojej rzeczywistej wydolności. Po upływie 12 minut od rozpoczęcia biegu możesz się zatrzymać i zmierzyć przebytą odległość.

Po biegu sędziowie sprawdzają ile metrów pokonaliście. Rezultat jest następnie odczytywany w tabeli stworzonej przez amerykańskiego lekarza Kennetha Coopera. Przykładowo – mężczyzna w wieku 20-29 lat na wynik „dobry” musi przebiec od 2400 do 2800 metrów, natomiast kobieta w tym samym wieku – 2200–2700 metrów.

Na miejscu będą instruktorzy fitness, którym będziesz mógł zadać pytania dotyczące rozgrzewki i samego treningu. Dla części osób czekają pamiątkowe koszulki, dla wszystkich numer startowy, dyplom i butelka wody.

Warto wiedzieć, że „Test Coopera” to jedna z prób wysiłkowych, opracowana przez amerykańskiego lekarza Kennetha H. Coopera na potrzeby armii USA w 1968 roku, polegająca na 12-minutowym nieprzerwanym biegu. Obecnie stosowana do badania sprawności fizycznej przede wszystkim sportowców. Celem testu jest określenie maksymalnej wydolności tlenowej (tzw. pułap tlenowy V02max), która jest wyznacznikiem kondycji fizycznej. Kondycję fizyczną, w zależności od wieku i płci określa się na podstawie pokonanego dystansu.

Przyjdź i sprawdź swoją kondycję oraz wytrzymałość. Test Coopera trwa zaledwie 12 minut. Chyba znajdziesz tyle czasu? Wystarczy kilka „kroków”.

Krok 1. Dokonaj internetowej rezerwacji na konkretną godzinę testu (na stronie www.testcoopera.pl).

Krok 2. 18 października przyjdź na stadion OSiR, zapissz się i czekaj na wyznaczoną godzinę.

Krok 3. Zrób dobrą rozgrzewkę.

Krok 4. Wystartuj do biegu.

Krok 5. Po 12 minutach będziesz wiedział „wszystko” o swojej kondycji fizycznej.

Szczegółowych informacji udziela pan Rafał Jachimiak, e-mail: rafal.jachimiak@azs.pl, telefon 502 653 940.

Facebooktwitterlinkedin