Main Menu

Uchodźcy! Pytania, obawy, nadzieje!

Facebooktwitterlinkedin

DK Zacisze zaprasza na spotkanie z cyklu „Debaty na ważne tematy”. Klub Ludzi Kultury będzie rozmawiał w piątek, 9 października, o uchodźcach. Chcesz skonfrontować swój pogląd z innymi? Jeśli tak, przyjdź o godzinie 11:00 na ulicę Blokową 1. Gorąca dyskusja zapewniona. Wstęp wolny.

Czy Polska jest gotowa na przyjęcie tysięcy imigrantów? Jak teraz wygląda ich integracja, gdy pojawią się już na terenie naszego kraju?

Zgodnie z propozycją Komisji Europejskiej, Polska ma przyjąć obowiązkowo 11,5 tys. cudzoziemców. Pieniądze na ich utrzymanie ma wyłożyć Unia Europejska – do sześciu tysięcy euro na osobę. Jak informuje Ministerstwo Spraw Wewnętrznych, sprowadzeni uchodźcy zostaną objęci specjalnym programem integracyjnym.

Procedura przyjmowania imigrantów i przyznawania im statusu uchodźcy w Polsce jest bardzo długa. Według przepisów powinna trwać maksymalnie sześć miesięcy, w rzeczywistości sięga nawet dwóch lat. W tym czasie cudzoziemcy przebywają w specjalnych ośrodkach. Mają zapewnione mieszkanie, wyżywienie, pomoc medyczną, kieszonkowe (ok. 70 zł miesięcznie) oraz naukę języka polskiego. Dopóki nie mają zgody na legalny pobyt, nie mogą pracować, ani samowolnie opuszczać ośrodka.

Polska ma duże problemy z integracją i przygotowaniem cudzoziemców do samodzielnego funkcjonowania w społeczeństwie. Mimo że starają się o status uchodźcy lub już go otrzymali, w większości nie są one zainteresowani nauką polskiego. Jak wynika z danych Urzędu do spraw Repatriacji i Cudzoziemców, obecnie w ośrodkach przebywają niemal cztery tysiące osób. W ubiegłych latach z zajęć językowych korzystało zaledwie ok. 100 dorosłych oraz ok. 500 dzieci.

O tych innych problemach, będą rozmawiać zgromadzeni w piątek. W debacie dopuszczone są wszelkie poglądy, ale bez polityczno-partyjnej argumentacji i z szacunkiem dla odmiennych przekonań.

Dyskusję otworzy Wojciech Dziedziak (podróżnik, wykładowca akademicki). Moderatorem będzie Bogusław Falicki.

Przy okazji zaprezentowane zostaną publikacje związane z tematem spotkania.

Na zakończenie koncert dedykowany uchodźcom. Śpiewać będzie Julian Latos (tenor). Towarzyszyć mu będzie, grając na fortepianie i zapowiadając, Andrzej Kowalczyk. W repertuarze m.in.pieśni J.S.Bacha, R.Wagnera, Ch.Gounoda.

Organizatorzy przewidują koniec spotkania około godziny 13:00.

Facebooktwitterlinkedin


« (Poprzednia wiadomość)
(Następne wiadomości) »