Main Menu

Ząbkowskie nekropolie! Odwiedź! Zapal znicz!

Facebooktwitterlinkedin

Ząbki cmentarz miejskiZbliża się 1 listopada, dzień Wszystkich Świętych. Dzień później, 2 listopada, Dzień Zaduszny zwany „zaduszkami”, wspomnienie Wszystkich Wiernych Zmarłych. W te dnie wspominamy nie tylko tych, którzy odeszli, ale też miejsca ich pochówku. W Ząbkach mamy dwa cmentarze.

Stary cmentarz w Ząbkach

Ząbki cmentarz parafialnyStary Cmentarz Parafialny położony w południowej części miasta, przy ulicy Piłsudskiego róg ulicy Andersena, założony został ok. 1920 roku na gruntach majątku hrabiego Ronikiera i księżnej Radziwiłłowej. Zarządcą cmentarza jest parafia Świętej Trójcy w Ząbkach, współzarządzającym parafia Zesłania Ducha świętego w Ząbkach.

To miejsce pochówku znanych i nieznanych, związanych życiem i działalnością, a często tylko śmiercią, z Ząbkami.

Ząbki cmentarz bitwa 1920Na „starym” cmentarzu znajduje się najstarszy w Ząbkach pomnik-mogiła, upamiętniający bitwę 1920 roku. To zbiorowa mogiła żołnierzy Wojska Polskiego walczących z bolszewikami, zmarłych w wyniku odniesionych ran w tymczasowym szpitalu polowym, działającym na terenie Ząbek. Co roku, w sierpniu, pod pomnikiem-mogiłą, odbywają się uroczystości upamiętniające Bitwę Warszawską 1920 roku.

Ząbki cmentarz 80 pułk piechoty 1939Znajduje się tu również kwatera i pomnik żołnierzy 80 Pułku Piechoty Wojska Polskiego, poległych w 1939 roku i w trakcie okupacji.  W kwaterze pochowano 84 osoby – żołnierzy i cywilnych członków Ruchu Oporu. W 2014 roku kwatera została odnowiona. Zmieniono ustawienie krzyży tak, aby wszystkie były zwrócone w kierunku pomnika, który stanął pomiędzy kwaterami. Ułożono chodniki i uporządkowano otoczenie. Od 2012 roku o kwaterę dbają kibice Legii z Ząbek – grupa ZL’11. Co roku, wieczorem 1-go września organizują Apel Poległych, na który zapraszają wszystkich mieszkańców Ząbek.

Ząbki cmentarz prafialnyNa cmentarz można wejść od ulicy Piłsudskiego bramą północną, bramą główną i bramą południową, od ulicy Andersena – jedno wejście i od ulicy Jesiennej – jedno wejście.

„Nowy” cmentarz w Ząbkach

Ząbki Drewnica cmentarzCmentarz w północnej części miasta – cmentarz Drewnicki – istniał w latach 1944 -1966. Położony jest u zbiegu ulic Szpitalnej w Ząbkach i ulicy Ząbkowskiej w Markach. Do 1955 roku chowano tu ofiary wojenne i zmarłych pacjentów szpitala Drewnica. Cmentarz został zlikwidowany w 1966 roku, a zwłoki ekshumowano i przeniesiono do zbiorowej mogiły na Cmentarz Parafialny w Ząbkach przy ulicy Piłsudskiego. Przeniesiono 340 zwłok, z czego 318 to NN. Mogiła znajduje się w 34. Rzędzie, po lewej stronie od głównej alei.

Ząbki Drewnica cmentarz„Nowy” cmentarz w północnej części miasta ustanowiono ponownie na przełomie 1989 i 1990 roku. Znajduje się u zbiegu ulic Szpitalnej w Ząbkach i budowanej obecnie obwodnicy Marek. Zarządcą Cmentarza jest parafia Miłosierdzia Bożego w Ząbkach.

Ząbki Drewnica cmentarz

Czas zadumy i przemijania

Jak co roku, odwiedzający ząbkowskie mogiły zapalą tysiące światełek. Pomodlą się i powspominają bliskich i przyjaciół.

Ząbki Drewnica cmentarzWiele osób postawi świeczki i pomodli się również za tych, których nikt już „nie odwiedza”. Sporo osób posprząta też „opuszczone” groby, sąsiadujące z grobami ich bliskich. To dobry zwyczaj, panujący na polskich cmentarzach. Pamiętamy nie tylko o mogiłach rodziny i znajomych, ale także tych „osieroconych”.

Każdy będzie mógł wziąć udział we mszy na cmentarzu i wysłuchać wypominków.

Ząbki Drewnica cmentarzWszystkim radzimy odwiedzenie cmentarza w godzinach wieczornych. Spacer rozświetlonymi alejkami, gdzie zapach wypalanej stearyny unosi się w powietrzu i przypomina, że wprawdzie przeminiemy, lecz trwać będziemy w pamięci potomnych, będzie niesamowitym, duchowym przeżyciem. Cisza, migające światła zniczy, atmosfera zadumy i przemijania, koi serce i umysł.

(foto: fotografikus.pl)

Facebooktwitterlinkedin