Main Menu

Filmy o Tematyce Żydowskiej! Mieszkańcy Ząbek – zobaczcie!

Facebooktwitterlinkedin

dla mieszkańców ZąbekW poniedziałek, 2 listopada, w Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN i w Centrum Społeczności Żydowskiej (JCC Warszawa), rozpoczyna się 13. Warszawski Festiwal Filmów o Tematyce Żydowskiej. Potrwa do 8 listopada. Warto zobaczyć. Na wszystkie pokazy wstęp wolny.

Warszawski Festiwal Filmów o Tematyce Żydowskiej to cykliczne wydarzenie, które ma na celu budowę wiedzy o społeczności żydowskiej w Polsce i na świecie, edukację oraz walkę z postawami ksenofobii, braku tolerancji i antysemityzmem. Przez 7 dni widzowie Festiwalu obejrzą najciekawsze filmy m. in. z Izraela, Polski, Stanów Zjednoczonych, Holandii, Słowacji, Kanady, Szwajcarii, Francji i Niemiec.

Na początek i na koniec

Tegoroczny festiwal dedykowany jest zmarłemu przed rokiem Mike’owi Nicholsowi. W programie znalazło się 30 filmów, które będą walczyły m. in. o Grand Prix (15 tys. złotych) – nagrodę ufundowaną przez Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego – i o nagrodę specjalną ufundowaną przez Prezesa Telewizji Polskiej (10 tys. złotych).

W poniedziałek, 2 listopada o godzinie 19:30 w Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN odbędzie się projekcja  otwierającego festiwal filmu Sprawiedliwy Michała Szczerbica (debiut reżyserski scenarzysty “Róży” Wojciecha Smarzowskiego) z plejadą polskich aktorów (Jan Wieczorkowski, Aleksandra Hamkało, Maja Komorowska, Beata Tyszkiewicz, Olgierd Łukaszewicz). To poruszający obraz polskiej wsi i skrajnych postaw Polaków wobec ratowania Żydów podczas II wojny światowej. Hania, 6-letnia Żydówka (Ewelina Zawistowska) zostaje przygarnięta przez młode małżeństwo. Z dziewczynką zaprzyjaźnia się lokalny dziwak Pajtek. Czy więź, która ich połączy, pozwoli przetrwać okrucieństwa wojny i ludzką zawiść?

8 listopada podczas ceremonii zamknięcia festiwalu – o godzinie 19:00 w Muzeum POLIN – pokazany zostanie izraelski fabularyzowany dokument Sabena – Porwanie. Moja opowieść (reż. Rani Saar),  opowiadający o dramatycznym przebiegu porwania samolotu belgijskich linii Sabena, którego w 1972 roku dokonali terroryści z  ugrupowania Czarny Wrzesień, zbrojnego ramienia Organizacji Wyzwolenia Palestyny. W filmie została pokazana trwająca 30 godzin akcja porywaczy oraz brawurowa operacja odbicia zakładników. O tej przejmującej historii mówią m.in. premierzy Benjamin Netanyahu, Ehud Barak i Szymon Peres, którzy brali wówczas czynny udział w akcji ratunkowej, a także terrorystka zaangażowana w porwanie. Pełen napięcia film zmusza do stawiania pytań o najważniejsze polityczne i historyczne kwestie, które ukształtowały dzisiejszy Izrael. „Sabena – Porwanie. Moja opowieść” to pasjonujące połączenie wywiadów, materiałów archiwalnych oraz aktorskiej rekonstrukcji dramatycznych scen rozgrywających się w samolocie i wieży kontrolnej.

Rekomendacje dla mieszkańców Ząbek

W programie tegorocznego festiwalu znalazły się też filmy polskie, których twórcy poruszają kwestie istotne dla prowadzonej współcześnie debaty o stosunkach polsko-żydowskich, ale nie tylko. Rekomendujemy mieszkańcom Ząbek następujące seanse:

Klezmer7 listopada, godzina 21:00, Muzeum POLIN – postawy polskich chłopów wobec problemu ratowania Żydów – Słoneczny letni dzień 1943 roku, polska wieś. Grupa młodych ludzi znajduje w lesie rannego Żyda. To zdarzenie będzie miało decydujący wpływ na ich losy. Film Piotra Chrzana w nowatorski, przejmujący sposób pokazuje zróżnicowane postawy, jakie podczas wojny przyjmowali wobec Żydów polscy chłopi.

Amnezja 7 listopada, godzina 19:00, Muzeum POLIN – pamięć o pogromie kieleckim – Choć jest to dokument o pogromie kieleckim, reżyser Jerzy Śladkowski nie zdecydował się nakręcić filmu historycznego. Tragiczne wydarzenia, do których doszło w Kielcach przed niemal 70 laty, to dla reżysera tylko tło opowieści o tym, że zło tkwi w każdym z nas. Bohaterem filmu jest Piotr, który wraca z zagranicy do rodzinnego miasta, by ustalić, jaką rolę odegrał w pogromie kieleckim jego dziadek. Próbuje dowiedzieć się, co tak naprawdę wydarzyło się w lipcu 1946 roku.

Powrót3 listopada, godzina 18:00, JCC Warszawa – dokument o odrodzeniu życia żydowskiego we współczesnej Polsce – Co oznacza bycie Żydem we współczesnej Polsce – w kraju, w którym znajdowało się kiedyś centrum żydowskiego świata i który dziś, po Zagładzie, niektórzy nazywają „cmentarzem”? Czy nadal jest tu miejsce dla wyznawców judaizmu? Czy można być w Polsce świeckim Żydem? Cztery młode kobiety, które nigdy nie miały kontaktu z własnym dziedzictwem, starają się odnaleźć swoją tożsamość w kraju, w którym powoli odradza się życie żydowskie.

Wznieśmy dach: synagoga z Gwoźdźca 5 listopada, godzina 20:15, Muzeum POLIN – Dokument o historii rekonstrukcji XVIII-wiecznej synagogi z Gwoźdźca – jednego z najbardziej spektakularnych obiektów na wystawie stałej w Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN. Amerykańscy artyści Rick i Laura Brown do projektu zapraszają zespół złożony z ponad 300 studentów, wykładowców i ekspertów z 16 krajów. Przez 3 kolejne lata zmagają się wspólnie z ręcznym ciosaniem drewnianych belek, mieszaniem farb i misterną pracą nad ikonografią.

Felix i Meira6 listopada, godzina 18:00,  Muzeum POLIN – fabularna opowieść o miłości ateisty i chasydki. Félix jest ekscentrycznym ateistą, Kanadyjczykiem francuskiego pochodzenia, a Meira chasydką, mężatką z małym dzieckiem, która szuka w życiu czegoś nowego. Oboje mieszkają w żydowskiej, ortodoksyjnej dzielnicy Montrealu. Pewnego dnia spotykają się i w tajemnicy zaczynają się poznawać. Félix i Meira to piękna opowieść o dwojgu pochodzących z zupełnie różnych światów ludzi, którzy walczą o swoją miłość.

Za życie!7 listopada, godzina 16:45, Muzeum POLIN –  Wzruszający i zabawny dramat osadzony we Francji lat 60. Trzy młode Żydówki – Hélène, Lili i Rose – poznały się w Auschwitz. Po wyzwoleniu obozu straciły kontakt. Lili wróciła do Holandii, Rose osiedliła się w Kanadzie, a Hélène (Julie Depardieu) wróciła do Francji. Hélène próbuje odszukać dawne przyjaciółki i co roku zamieszcza ogłoszenie w gazecie jidysz. Po 15 latach kobiety odnajdują się i spędzają razem wakacje. Poznają się na nowo i pomagają sobie uwolnić się od demonów Auschwitz.

Ostatni ocalały z Treblinki6 listopada, godzina 16:00, Muzeum POLIN – Dokument przedstawiający niezwykłe losy Samuela Willenberga, rzeźbiarza, malarza i uczestnika buntu w Treblince. Szacuje się, że w ciągu 13 miesięcy w obozie zagłady w Treblince zamordowano około 900 tysięcy Żydów. Samuel Willenberg ma 92 lata i jest ostatnim żyjącym świadkiem tamtych wydarzeń. Po 70 latach tragiczne wspomnienia z tamtego okresu wciąż go prześladują. W odpowiedzi Samuel tworzy cykl rzeźb z brązu, przedstawiających ofiary Treblinki – duchy, od których nigdy nie zdołał się uwolnić. W połączeniu z archiwalnymi nagraniami i zdjęciami, rzeźby te stanowią ilustrację jego wstrząsającej opowieści.

Oczami Fotografki4 listopada, godzina 20:15, Museum POLIN – Matej Mináč, wielokrotnie nagradzany reżyser (Nicky’s Family), opowiada fascynującą historię swojej matki Zuzanny Mináčovej – znanej słowackiej fotografki gwiazd światowego kina. Pełen humoru, mądrości i tragicznych

epizodów z czasów nazizmu i komunizmu, film przedstawia niezwykłe wspomnienia kobiety, która mimo niezliczonych sukcesów i niegasnącego optymizmu nie może spać po nocach. Dręczą ją koszmary dzieciństwa… Zuzanna Mináčova wywarła ogromny wpływ na czeską i słowacką fotografię ostatniego półwiecza. Wystawiała swoje prace w 30 krajach i zasłynęła nowatorskimi eksperymentami. Do historii przeszły jej zdjęcia Roberta de Niro, Sharon Stone, Giny Lollobrigidy, Michaela Douglasa, Whoopi Goldberg, Woody’ego Harrelsona i wielu innych gwiazd światowego kina!

Wstęp na wszystkie projekcje wolny. Filmy są wyświetlane salach kinowych – Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN przy ulicy Anielewicza 6 i w Centrum Społeczności Żydowskiej (JCC Warszawa) przy ulicy Chmielnej 9A  – w Warszawie.

Facebooktwitterlinkedin