Main Menu

Niepodległa już od 97 lat! Obchody w Ząbkach!

Facebooktwitterlinkedin

Obchody Święta Niepodległości w ZąbkachMsza, składanie kwiatów, mowy, występ uczniów, bieg, wspólne śpiewanie. Tradycyjnie i bez „fajerwerków”. Tak będziemy obchodzić w Ząbkach 97. rocznicę powrotu Polski na mapę polityczną świata. Zapraszamy Ząbkowian do udziału w ząbkowskich obchodach Święta Niepodległości.

97 lat temu, 11 listopada 1918 roku, Rada Regencyjna przekazała Józefowi Piłsudskiemu Naczelne Dowództwo nad formującym się Wojskiem Polskim, a trzy dni później oddała mu całą władzę cywilną. Dzień 11 listopada został w 1937 roku oficjalnie ogłoszony świętem narodowym. Od tego czasu jest jednym z najważniejszych świąt obchodzonych przez Polaków w kraju i zagranicą.

Jak co roku, upamiętniające te dni uroczystości, odbędą się też w Ząbkach. Rozpoczęcie o godzinie 10:00, a zakończenie – przewidywane – około 15-stej.

Uroczystości będą przebiegały według ustalonego harmonogramu.

10:00 – Msza św. w kościele Miłosierdzia Bożego w Ząbkach z udziałem pocztów sztandarowych. Po mszy nastąpi złożenie kwiatów przez delegacje z ząbkowskich placówek i jednostek, pod pomnikiem Prymasa Wyszyńskiego (przy kościele).

11:00 – W dolnym kościele montaż słowno-muzyczny „Niepodległa” w wykonaniu uczniów z Publicznego Gimnazjum nr 2 w Ząbkach. Wstęp wolny.

12:00 – Pod pomnikiem Bohaterów Ząbek i Drewnicy w Parku Miejskim im. Szuberta w Ząbkach zostaną złożone kwiaty przez burmistrza Ząbek wraz z delegacją   w imieniu Mieszkańców Ząbek. Kwiaty zostaną także złożone pod pomnikiem poległych w obronie Ojczyzny w sierpniu 1920 roku na miejscowym cmentarzu, przez wspólną delegację składającą się z przedstawicieli ząbkowskich szkół.

13:00 – Start Biegu spod kościoła Miłosierdzia Bożego (ulica 11 listopada). Trasa biegu będzie przebiegała ulicami: 11 Listopada, Rychlińskiego, Wojska Polskiego, Orlą, Traugutta, Słowackiego, Topolową, Gdyńską, Lipową, Langiewicza, terenem Parkowym, Gajową, Lotniczą, Sikorskiego, Kołłątaja, Staszica, Harcerską. Meta przy Publicznym Gimnazjum nr 1. W budynku gimnazjum nastąpi wręczenie nagród zwycięzcom i udekorowanie ich medalami. Zapraszamy mieszkańców Ząbek do kibicowania biegaczom na trasie.

14:30 – Wspólne śpiewanie pieśni patriotycznych, które odbędzie się w budynku Publicznego Gimnazjum nr 1 (Harcerska 9).

15:00 – Zakończenie uroczystości

Nad przebiegiem uroczystości będzie czuwała ząbkowska straż miejska i policja.

Facebooktwitterlinkedin