Main Menu

Chcesz dokarmiać ptaki zimą? Kilka podstawowych zasad!

Facebooktwitterlinkedin

Mieszkańcy Ząbek chętnie dokarmiają ptaki

Jesienią i zimą, kiedy patrzymy na zziębnięte zwierzęta, odczuwamy naturalną potrzebę ich dokarmiania. Nie inaczej jest z ptakami, które są najczęściej dokarmianymi wolno żyjącymi zwierzętami. Dokarmianie ptaków jest szlachetne i potrzebne, ale nie resztkami jedzenia.

Dokarmiamy ptaki pokarmem zbliżonym do ich naturalnego pożywienia. Najlepszym pokarmem dla ptaków są ziarna i nasiona (np. słonecznik, proso), kasze oraz orzechy (np. włoskie), słonina (surowa, niesolona). Mają one tę zaletę, że są wysokokaloryczne z uwagi na dużą zawartość tłuszczów, co zimą dla ptaków jest bardzo korzystne.

W wielu supermarketach można kupić gotowe mieszanki suchych ziaren i mieszanki ziaren z tłuszczem, specjalnie przygotowane dla ptaków. Nie jest to duży wydatek, a w ten sposób ułatwiamy życie sobie i zapewniamy dobre pożywienie dokarmianym ptakom.

Ptaki wodne – kaczki – chętnie dokarmiamy chlebem. Nie róbmy tego. Jeśli już, to chleb powinien być tylko uzupełnieniem i odpowiednio przygotowany. Należy zwrócić uwagę, by był suchy (niezamoczony). Absolutnie nie może być spleśniały!

Dla kaczek szczególnie polecamy kasze, ziarna i pokarm roślinny – nie powodują zakwaszenia żołądka, tak jak chleb. Podawany ptakom pokarm musi być świeży i niesolony. Wykładamy ptakom taką ilość pokarmu, którą są w stanie zjeść jednorazowo. Pokarm nie może zalegać w miejscu dokarmiania.

Dokarmiamy w miejscu bezpiecznym dla ptaków. Pokarm najlepiej wykładać w karmnikach.

Dokarmiamy regularnie. Kiedy już rozpoczniemy zimowe dokarmianie ptaków, musimy robić to regularnie. Kilka dni przerwy w dokarmianiu może oznaczać dla nich kilka dni głodu o fatalnych konsekwencjach zwłaszcza w mroźne dni.

Wystawiamy ptakom wodę. Oprócz pokarmu ptaki potrzebują dostępu do wody pitnej. Przy karmniku warto wystawić też poidło z czystą, niezamarzniętą wodą.

Pamiętajmy! Dokarmianie ptaków nie jest sposobem na pozbycie się kuchennych odpadów czy starego jedzenia.

Rady dla dokarmiających ptaki przygotowane przez Ogólnopolskie Towarzystwo Ochrony Ptaków

Nasiona

Ptaki odwiedzające karmniki bardzo chętnie korzystają z nasion, wśród których największą popularnością cieszy się słonecznik (zarówno łuskany, jak i niełuskany). Amatorami słonecznika są m.in. sikory, dzwoniec, wróbel i mazurek, kowalik, czyż, grubodziób, trznadel.

Nasiona zbóż, m.in. prosa, owsa i pszenicy, są chętnie zjadane przez gołębie i sierpówki – proso to pokarm chętnie wybierany także przez wróble i mazurki.

Słonina

Dokarmiając ptaki słoniną koniecznie trzeba pamiętać, aby nie była ona solona (sól jest bardzo szkodliwa dla ptaków), a także by regularnie (maksymalnie co ok. 2 tygodnie, można częściej) ją wymieniać.

Dokarmianie słoniną lepiej ograniczać lub całkowicie z niego zrezygnować w okresie dodatnich temperatur, kiedy może szybko zjełczeć i stanowić zagrożenie dla zdrowia ptaków.

Ze słoniny chętnie korzystają sikory, kowaliki i dzięcioły. Często jest zjadana także przez ptaki krukowate.

Mieszanka tłuszczowo-nasienna

Mieszanka zawierająca tłuszcz (np. łój) oraz różne rodzaje nasion cieszy się coraz większą popularnością. Można ją przygotować samemu lub zakupić gotowy produkt. Kule tłuszczowe są odwiedzane przez szerokie grono gatunków, które wybierają z nich swoje ulubione składniki.

Orzechy

Niesolone orzechy, zwłaszcza laskowe, są chętnie zjadane przez sikory i dzięcioły.

Owoce

Z owoców wykładanych w miejscach dokarmiania najchętniej korzystają drozdy: kosy i kwiczoły (rzadziej pojawiają się inne gatunki, np. droździk czy śpiewak) Można dla nich wykładać kawałki jabłek czy krojone rodzynki.

Warzywa

Pokrojone w drobną kostkę gotowane warzywa to odpowiedni pokarm dla ptaków wodnych, zwłaszcza dla łabędzi.

Co z chlebem?

Chleb może być podawany wyłącznie jako pokarm uzupełniający – w takich wypadkach powinien być pokrojony w drobną kostkę i absolutnie nie może być spleśniały. Nie może być go za dużo, ponieważ wtedy szybko się psuje i sprzyja rozwojowi organizmów chorobotwórczych.

Należy również pamiętać, że ptaki, które będą żywić się tylko chlebem (dotyczy to szczególnie ptaków wodnych zimujących w miejskich parkach lub na przepływających przez miasta odcinkach rzek) mogą w konsekwencji zapadać na poważne problemy układu pokarmowego.

Facebooktwitterlinkedin