Main Menu

Dzieci dzieciom! O samotności, akceptacji i miłości!

Facebooktwitterlinkedin

Mieszkańcy Ząbek często odwiedzają Dom Kultury ZaciszeW mikołajkową niedzielę, 6 grudnia, o godzinie 17:00 Dom Kultury Zacisze (Blokowa 1) zaprasza dzieci i rodziców na przedstawienie ”Wróbelek” dziecięcego Teatru „RAJ” Parafii św. Marka Ewangelisty. To spektakl o samotności, pragnieniu akceptacji i tęsknocie za miłością! Wstęp wolny!

Dziecięcy Teatr „RAJ” Parafii św. Marka Ewangelisty przedstawi w mikołajkową niedzielę spektakl „Wróbelek”. To opowieść o samotności i pragnieniu akceptacji,  o tęsknocie za miłością. Mateusz, bohater przedstawienia,  niezrozumiany przez rodzinę i odrzucony przez otoczenie, zamyka  się w sobie. Jedyną pokrewną mu duszą staje się ranny wróbelek,  którego otacza troskliwą opieką. Chłopiec stara się ofiarować ptaszkowi wszystko to, czego nie otrzymał od swoich bliskich.

Spektakl jest adresowany do dzieci i ich rodziców. Może stać się pretekstem do refleksji nad kształtem współczesnej rodziny lub kryzysem więzi międzyludzkich. Porusza również problem  tolerancji i uczy akceptowania tego, co inne.

Miasto Ząbki dba o kulturę i mieszkańców

Teatr „RAJ” jest amatorskim zespołem dziecięcym, który od września 1996 roku działa przy parafii świętego Marka Ewangelisty na Targówku. Powstanie Teatru jest zasługą przede wszystkim ówczesnego księdza proboszcza Szczepana Stalpińskiego, który udostępnił dzieciom pomieszczenia parafialne i zbudował salę widowiskową z pełnym zapleczem teatralnym.

Początkowo zespół liczył kilkanaścioro dzieci, które do czerwca 1996 roku wchodziły w skład Teatru „Świetliki” przy Szkole Podstawowej nr 315 przy ulicy Trockiej 4 pod kierunkiem Teresy Tymosiewicz-Muszel, która jest założycielem, kierownikiem i reżyserem Teatru „RAJ”.

Pomysł na nazwę „RAJ” pojawił się po wspólnym wakacyjnym pobycie zespołu w Piwnicznej. Mottem tego wyjazdu był cytat z piosenki ze słowami Jonasza Kofty „Pamiętajcie o ogrodach”. Pierwszym ogrodem był biblijny raj. Przygotowywane na koloniach scenki na temat „Adam i Ewa w raju” posłużyły jako inspiracja. I tak powstał „RAJ”.

Najważniejszym celem Teatru „RAJ” jest wychowywanie dzieci poprzez teatr, niezależnie od ich zdolności. Każde dziecko ma szansę rozwinąć się, jeśli tylko będzie miało chęć do pracy – tu spotka dorosłych i rówieśników, którzy pomogą mu otworzyć się i w pełni skorzystać z zajęć. Kształtowanie osobowości dziecka, rozwijanie jego wyobraźni, kreatywności, nauka odpowiedzialności za siebie  i innych, przygotowanie dziecka do pracy w zespole – oto zadania, które stawiają przed sobą twórcy Teatru „RAJ”.

Aktorem Teatru „RAJ” może zostać każdy. Nie ma eliminacji, wystarczy chęć i regularne uczęszczanie. Każde dziecko, które wyrazi chęć uczestnictwa w zajęciach teatralnych, ma szansę należeć do zespołu, zaistnieć na scenie, bo tak dobiera się spektakle, tak dzieli się role, aby wszyscy mogli „grać” w przedstawieniu. W spektaklu Teatru znajdzie się rola i dla trzylatka,  i osoby dorosłej. W roku 2011 rodzice zagrali obok swoich dzieci w przedstawieniu „Dlaczego są Święta Bożego Narodzenia?” oraz w „Malowanej Awanturze bis”.

(foto: Dziecięcy Teatr “RAJ”)

Facebooktwitterlinkedin