Main Menu

Kiepskie ulice w południowych Ząbkach! Powstańców „tragiczna”!

Facebooktwitterlinkedin

Ulica Powstańców w południowych Ząbkach wymaga remontuUlica Powstańców to najbardziej „zaludniona” ulica w Ząbkach. Najbardziej „zaludniona” i jednocześnie jedna z najgorszych. Bez pobocza, z dziurami w jezdni i chodnikiem tylko po jednej stronie. Tak wygląda od ulicy Dzikiej do skrzyżowania z Żołnierską. Wymaga pilnego remontu. Kiedy to będzie?

Należy jeszcze wspomnieć o przejściu dla pieszych niedaleko ulicy Krasińskiego, które dla osób z wózkami to prawdziwy tor przeszkód. Nie można wózkiem zjechać z chodnika. Dla pieszych jest „stopień” ułatwiający zejście, ale łatwo wywinąć na nim przysłowiowego orła.

Przy ulicy znajdują się liczne punkty usługowe, sklepy, przedszkola, kościół. Tędy odbywa się również ruch pieszy i samochodowy do Szkoły Podstawowej nr 3. Codziennie tysiące osób pokonuje ten „tor przeszkód”.

Najgorzej jest, gdy pada deszcz. Kałuże z  dziur przy chodnikach razem z brudnym piachem są rozpryskiwane przez auta i jeśli ominą pieszego, to i tak zabrudzą chodnik, nie mówiąc już o wózkach i jadących w nich dzieciaczkach.

Na pytania, kiedy będzie wyremontowana ulica Powstańców, miejscy urzędnicy odpowiadali, że nie warto remontować ulicy, przy której ciągle budowane są nowe osiedla.

Ulica Powstańców w południowych Ząbkach to jedna z najgorszych ulic miasta

Ulica Powstańców wymaga pilnego remontu – tylko kiedy to będzie?

Ciekawe czy ta wymówka była brana pod uwagę, gdy planowany był remont ulicy Powstańców od Piłsudskiego do Dzikiej. Przecież tam są przynajmniej dwa olbrzymie place, na których również będą, być może już niedługo, budowane kolejne osiedla.

Teren, który jakiś czas temu sprzedawała Wojskowa Agencja Mienia, znajduje się tuż przy samej ulicy. Zatem ruch pojazdów budowlanych będzie odbywał po wyremontowanym, kilka lat temu, odcinku ulicy Powstańców.

Dziś również jeżdżą tędy ciężkie pojazdy budowlane z placów budowy przy ulicy Różanej. Zatem powód przytaczany przez urzędników to tylko wymówka. Zresztą marna, bo przecież wystarczy postawić znaki zakazu ruchu pojazdów o masie przekraczającej 10 t, tak jak jest to w północnej części miasta (Pisaliśmy o tym w tekście „Strefa zakazu 10 ton! Prawda czy fałsz?”).

Nie od dziś wiadomo, że potrzeby miasta są ogromne, a pieniędzy na realizację w miejskiej kasie mało. I to jest główny powód tego, że ulica Powstańców nie została jeszcze wyremontowana.

Bo tu nie chodzi tylko o sam remont ulicy. Trzeba również uregulować sprawy gruntów pod drogę i wykupić część nieruchomości, a może i wywłaszczyć.

Prace projektowe „nowej” ulicy Powstańców wraz z bezkolizyjnym skrzyżowaniem z ulicą Żołnierską powinny się zakończyć w tym roku (2015). Niestety nikt nie zagwarantuje, że przebudowa ulicy rozpocznie się w przyszłym roku.

Miasto Ząbki będzie ubiegało się  o środki unijne, na realizację tej inwestycji i jeśli je otrzyma, wówczas przebudowa rozpocznie się na przełomie 2016/2017 roku. Tak przynajmniej deklaruję Burmistrz Robert Perkowski.

Jeśli nie będzie środków zewnętrznych, miasto będzie musiało pokryć finansowanie inwestycji ze środków własnych. A to oznacza, że ulica będzie podzielona na odcinki i przebudowywana etapami.

Ulica Powstańców w Ząbkach to prawdziwy tor przeszkód

Brak chodnika, dziury i kałuże w czasie deszczu, to obraz ulicy Powstańców

Mieszkańcom południowych Ząbek pozostaje tylko uzbroić się w cierpliwość i dalej stać codziennie w korkach, chodzić po kałużach i… uciekać przed zachlapaniem.

(foto: fotografikus.pl)

Facebooktwitterlinkedin